AİLE ve ÇİFT TERAPİSİ NEDİR?

Aile ve Çift terapisi, birbirleriyle romantik bir ilişki içerisinde olan çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları ve kendi kendilerine çözümleyemedikleri çatışma ve problemlerin deneyimli bir psikoterapist eşliğinde çözümlenmesini amaçlayan bir psikoterapi çeşididir.

AİLE ve ÇİFT TERAPİSİ NEDİR?

Çift terapisinde temel amaç çiftlerin kendileri ve birbirleri hakkında daha derin bir anlayış kazanmalarını sağlamak ve ilişkilerinde hedefledikleri değişikliklere yardımcı olmaktır.

Terapi çift ile birlikte çocukları da kapsıyorsa aile terapisi olarak anılır ve çiftin kendi aralarındaki sorunlardan çok aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerine odaklanır. Aile terapisi uygulamalarında odak zaman zaman çiftler arasındaki ilişkiye kayabilir. Böyle durumlarda çocukların da sürece dahil edilip edilmeyeceği hakkında terapistin görüşünü almak önemlidir.

AİLE ve ÇİFT TERAPİSİNDE NE TÜR SORUNLAR PAYLAŞILIR?

Her ne kadar bütün çiftler ve ihtiyaçları birbirinden farklı olsa da çift terapisi uygulamalarında en sık karşılaşılan problemler çiftler arasındaki iletişim eksiklikleri, çiftler arasında sıklığı artan tartışmalar, duygusal ihtiyaçların karşılanamaması, finansal problemler ve çocuklar hakkında yaşanan çatışmalar olarak sıralanabilir. Partnerler; aldatma, bir aile üyesinin ani kaybı gibi kriz durumlarının sonucunda da çift terapisi uygulamalarını tercih edebilirler.

AİLE ve ÇİFT TERAPİSİNDE TERAPİSTİN ROLÜ NEDİR?

Çift terapisinde terapistin görevi, her iki tarafı da dinleyerek duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde ifade etmelerine ve yaşadıkları problemlerin kaynağını görebilmelerine yardımcı olmaktır. Terapist çift terapisine katılan çiftlere çoğunlukla kişisel hikayeleri, ilişkileri ve ilişkilerinde yaşadıkları, problem olarak gördükleri olaylarla ilgili sorular sorarak problemli alanları tespit etmeye çalışır. Değerlendirme ve terapi planının belirlenmesinden sonra terapist çoğunlukla çifte yeni bakış açıları kazanmalarını ve yaşadıkları olayları farklı biçimde yorumlamalarını sağlamayı amaçlar. Çiftin yaşadıkları iletişim problemlerinde arabuluculuk yaparak birbirlerini doğru bir şekilde anlamalarına ve kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur.

Bu yazıyı paylaş!

Psikologlarımız ile;

isminizi vermeden, rumuz kullanarak görüşebilir ve anında online terapi alabilirsiniz.

Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog S. Gizem Yener
Uzman Psikolog

S. Gizem Yener

Uzmanlık Alanları: Aile ve çift terapisi Bireysel terapilerSpor koçluğu Depresyon...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Klinik Psikolog Seçkin  Yalçın
Klinik Psikolog

Seçkin Yalçın

Uzmanlık Alanları: Depresyon, Anksiyete Bozukluklar,ı Bireysel Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Evlilik Terapisi, Ci...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolog Aynur İlhan
Uzmanlık Alanları: Bireysel Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Çocuk ve Ergen Terapisi, Kaygı Bozuklukları, Depresyon, ...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog Musa İbrahim Övgün
Uzmanlık Alanları: Bireysel Terapi, Grup Terapisi, Aile Terapisi, Cinsel Terapi, Çocuk ve Ergen Terapisi, Bilişsel...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolog Güneş Güman
Uzmanlık Alanları: Depresyon, Anksiyete Bozuklukları, Bireysel Terapi, Panik Atak, Öz güven Problemi, Yeme Bozuklu...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Pedagog Sedat BAŞ
Pedagog

Sedat BAŞ

Uzmanlık Alanları: Aile Terapisi, Bireysel Danışmanlık, Çocuk ve Genç Psikoterapisi, Eğitim ve Yetiştirme Danışmanlığı,...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolog Betül  Yaşar
Uzmanlık Alanları: Depresyon, Anksiyete Bozuklukları, Bireysel Terapi, Evlilik Terapisi, Öz güven Problemi, İlişkiler(A...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolog Elif Suna Özbay
Uzmanlık Alanları: Depresyon, anksiyete, stres yönetimi, boşanma sürecinde psikolojik destek, kilo problemleri, çift - ...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Klinik Psikolog Meki Deniz
Klinik Psikolog

Meki Deniz

Uzmanlık Alanları: Depresyon...
Asistan ile görüş