İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bir Bağımlılık Olarak Dijital Para Birimleri

Bir Bağımlılık Olarak Dijital Para Birimleri

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz, ülkemizde ise özellikle 2017 başından itibaren popüler hale gelen Coinler, elle tutulup gözle görülemeyen, tümüyle sanal olan para birimleridir. Örnek olarak; somut bir özellik taşımamasına karşın yoğun ilgi gören Bitcoin, insanlara kolay kazanç olarak görünmekte ve kullanmaya başlayanlarda bağımlılık yapmaya başlamaktadır. Bu bağımlılığın sebeplerinden biri önceki cümlemde de bahsettiğim üzere Coinlerin kolay kazanç olarak görülmesidir.

Günümüzde giderek ağırlaşan ve büyük bir sistem çarkına dönüşen iş hayatı, genel olarak insanlara psikolojik doyum sağlamamakta ve insanları depresyona sürüklemektedir. Bu esnada Bitcoin gibi hiç yorulmadan ve emek sarf etmeden kazanç sağlayacağı düşünülen sanal para birimleri, insanların ilgi odağı haline gelmektedir. Kolay kazanç sistemiyle insanlarda hipnotik bir etki yaratan Bitcoin, sistemli değer artışıyla birlikte insanlarda beklentiyi yükseltmiştir.
 
Duke Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre, bir olayın 2 kez üst üste gerçekleşmesi, insanlarda tekrar gerçekleşeceği algısı yaratmaktadır. Bu araştırmaya göre üst üste değer artışı yaşayan Bitcoin, insanlarda tekrar artacağı beklentisi yaratmakta ve bu beklentiyle birlikte insanlara güven vererek yatırımcıların maddi kayıp yaşamaktan korkmalarını engellemektedir.
 
Her değer artışında ödülle direkt bağlantılı olan dopamin hormonunu harekete geçirmekte olan coinler insanlarda; sigara, alkol ve uyuşturucu gibi etki yaratmakta ve onları bağımlı hale getirmektedir. Yatırımlarından kar eden kullanıcılar bu durumdan haz almakta ve giderek daha fazla bağımlı hale gelmektedir. Tıpkı kumarda kazandıkça daha çok kumar oynayan ve kumar bağımlısı olan insanlar gibi. Bu bağımlılık, ilerlemesi halinde her bağımlılıkta olduğu gibi insanlarda olumsuz etkiler yaratmaktadır. Haz ilkesiyle birlikte giderek artan bağımlılık, insanları içine çekmekte ve hayatlarını yavaş yavaş ele geçirmektedir. Örneğin Bitcoin’den kazanç elde eden ve hep elde edeceğine inanan bir insan, bu düşünceye kapılarak iş hayatını terk edebilir, ailesinden uzaklaşabilir ve kendini sanal bir birime kaptırarak potansiyelini bu uğurda öldürebilir. Genel tablodan da gözlemlenebildiği üzere Bitcoin, insanlara kolay kazanç vaadi ile popülerliğini artırmakta ve bu sayede insanları hipnotize ederek bağımlı hale getirmektedir.
 
Yapılan araştırmalara göre Bitcoin ile ilgilenen yatırımcılar, maddi zarara uğramaktan çok, az kazanç sağlamaktan korkmaktadır. Bu durum insanlarda adrenalin ile tekrar haz yaratmaktadır. Bu etkenler ve algılarla birlikte Bitcoin giderek yaygınlaşmakta ve kitleleri etkisi altına almaktadır. Tamamen sanal olan ve geleceği belli olmadan bu denli yatırımcı kazanan Bitcoin, henüz tam olarak resmiyet kazanmamıştır. Kolay kazanç hipnotizesinin yanı sıra mining denilen coin avı, yazılımcılar tarafından merak konusu olmakta ve bu merak ile birlikte yazılıma ilgisi olan insanları kendisine çekmektedir. Bu çekim de bir nevi bağımlılık yaratmakta ve insanlarda doğru yazılımla coin avlama hırsı yaratmaktadır.
 
Uzmanlar tarafından bu olumsuz etmenler göz önünde bulundurulduğunda, dijital para birimlerinin şu andaki hali insan psikolojisine olumsuz bir etki olarak görülmektedir.
 
Kendinizi coinlerin ağına kaptırdıysanız bağımlılık ile ilgili alanında uzman psikologlarımızdan anında bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan psikolojik destek alabilirsiniz. Unutmayın, bu bağımlılıktan kurtulamazsanız hayatınız boyunca gerçek potansiyelinize ulaşamazsınız.
Tarih : 01.02.2018
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 12 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
12.03.2021
Çok başarılı bir yazı olmuş. Yazılanların tamamını yaşadım desem doğrudur. Servet denilebilecek bir parayı da bu işte kaybettim. Ve halen de bir miktar coinim bulunmakta. Yazıyı okuyan ve daha dijital paralara yatırım yapmamış arkadaşların bu yazıyı dikkate almalarını tavsiye ederim. Saygılar

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi