CİNSEL TERAPİ NASIL YAPILIR? CİNSEL TERAPİSTLERE NASIL ULAŞILIR?

CİNSEL TERAPİ NASIL YAPILIR? CİNSEL TERAPİSTLERE NASIL ULAŞILIR?

Cinsel Terapi Nedir?


Cinsel terapi
; cinsel hayatlarında sorun yaşayan ya da ilişkilerini kuvvetlendirmek isteyen çiftler ya da bireyler tarafından tercih edilen, eğitimli bir psikolog, psikiyatrist ya da psikolojik danışman tarafından uygulanan, konuşma terapisi ve evde yapılacak egzersizleri içeren bir psikoterapi çeşididir.

Cinsel terapide terapist bireylerin kendi başlarına çözüm bulamadıkları cinsel problemlerin altında yatan duygusal nedenlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmayı amaçlar. Cinsel terapilerde genellikle terapist öncelikle birey ya da çiftlerin yaşadıkları probleme neden olabilecek bilişsel öğeleri bulmaya çalışır. Sonraki aşamalarda çiftlerin birbirlerinin cinsel istek ve ihtiyaçlarına saygı göstererek nasıl daha etkin bir iletişim içerisinde olabilecekleri konusunda yol gösterir. Böylelikle çiftler de kendilerinde stres yaratan öğeleri tekrar keşfedip irdeleyebilirler.

Cinsel terapilerde, terapist konuşma terapisinin yanında çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımasına ve aralarındaki uyumu geri kazanmalarını sağlamak için dokunma ve masaj gibi fiziksel aktiviteleri içeren ev egzersizleri yapmalarını isteyebilir. Ancak bu egzersizlerin asla terapistin ofisinde yapılması beklenmez, çiftlerin baş başa oldukları kendi özel alanlarında uygulanmak üzere cinsel terapist tarafından önerilir.

Cinsel terapilerde eğer çiftlerin ikisi de cinsel sorunlardan muzdaripse terapiye çift olarak katılmaları önerilebilir. Ancak eğer çiftlerden birisi sorun yaşıyorsa bireysel olarak ta cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog ile görüşmeyi tercih edebilirler.

Sizin için doğru bir cinsel terapi uzmanı ile görüşmeden önce terapistinizin cinsel terapiler konusunda ayrıca bir eğitim aldığından ve bu alana özel çalışmaları olduğundan emin olmalısınız.  Psikoterapistinizin uzmanlık alanlarında cinsel terapiler ile ilgili çalışmaları olup olmadığını araştırmanız fayda sağlayacaktır.  Cinsel terapiler konusunda uzman bir psikolog ile görüşmek isterseniz psikologofisi.com uzmanlarımızla dilediğiniz zaman görüşebilirsiniz.

Her ne yaşıyorsanız birlikte üstesinden gelebiliriz.

Evinizin rahatlığında online terapi imkanıyla daha mutlu bir hayata şimdi adım atın.

PSİKOLOGLA KONUŞ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

bayan
çok güzel bir yazı
Yanıtla - 15 Mayıs 2017 Pazartesi 17:35