DEPRESYON İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

DEPRESYON İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?
 “Çağımızın hastalığı” olarak anılan depresyon, yaşam şartlarının git gide zorlaştığı günümüzde toplumun büyük kesimini etkileyerek yaşam kalitemizin de belirgin bir biçimde düşmesine neden oluyor. Her dört kişiden birini etkileyen depresyon global ölçekte böylesine ciddi bir problem haline gelmişken psikoloji dünyası da depresyon belirtileriyle mücadele etmek için yeni yollar arayışını hızla sürdürüyor. Aşağıda depresyon ile mücadelede uygulayabileceğiniz beş yeni ve etkili yöntemi görebilirsiniz;

1. Geleceğe bakış açınızı değiştirin.


Bugüne kadar depresyonun en belirgin etkilerinden birinin, kişilerin geleceğe daha ümitsiz bir bakış açısıyla bakmalarına neden olduğu düşünülürdü. Bu alanda yapılan son dönemdeki araştırmalar durumun aslında tam tersi olabileceğini, geleceğe dair olumsuz bakış açılarının kişileri depresyona sürükleyebileceğini ortaya koyuyor.

Roepke&Seligman tarafından 2015 yılında British Journal of ClinicalPsychology’de yayınlanan araştırma sonuçlarına göre kişileri depresyona sürükleyen en temel düşünce biçiminin gelecek kaygısı, beklentilerin ve yarınlara dair değerlendirmelerin olumsuz olması olarak sıralanıyor. Negatif düşünce kalıplarımızın neden olduğu depresyon bu noktadan sonra yaşamımızı ele geçirerek tıpkı yumurta tavuk ikilemi gibi geleceğe daha da ümitsiz bir perspektiften bakmamıza neden oluyor.
Bu döngüyü kırabilmek ve depresyonun yıkıcı etkilerinden kendimizi olabildiğince koruyabilmek için gelecekten beklentilerimizi mümkün olduğunca pozitif tutabilmek, yarınlardan ümidimizi kesmemek alınabilecek en etkili önlemlerden gibi görünüyor.

2. Akdeniz Diyeti Depresyonu Önleyebilir.


BMC Medicine’da 2015 yılında yayınlanan ve 10 yıl süren araştırma sonuçlarına göre meyve, sebze ve baklagil ağırlıklı bir beslenme düzeniyle depresyonu önlemek mümkün görünüyor! Omega 3 ve vücudumuz için gerekli olan diğer besinleri öğünlerimize serpiştirerek küçük değişikliklerle depresyonun yıkıcı etkilerinden kendimizi kurtarabiliriz.

3. Kendinizi Bir Grup ile Özdeşleştirin.


Depresyonla mücadelede başarılı olabilmek için güçlü sosyal ilişkilerin önemi uzun zamandır bilinen gerçeklerden biridir. Ancak son dönemde bu alanda yapılan araştırmalar depresyon ile mücadelede en önemli noktanın bireylerin bir sosyal gruba öylesine dahil olmaları değil, grup ile kendilerini gerçekten özdeşleştirebilmeleri olduğunu ortaya koyuyor.
Sciencedirect.com’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre çevrelerindeki yerel gruplara aktif olarak üye olan depresyon hastalarının aidiyet bilinçlerinin daha yüksek olduğu, bu nedenle depresyon ile mücadelelerinde kendilerini daha güçlü hissettiklerini gösteriyor.

4. Sosyal Medyadan Bir Hafta Uzaklaşın!


Sosyal medya araçlarının kullanımının böylesine arttığı günümüzde, kendimizi Facebook listemizdeki kişilerle sürekli karşılaştırmamızın depresyon semptomlarını arttırdığı belirtiliyor.
Journal of SocialandClinicalPsychology’de yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, genellikle başımıza gelen güzel olayları Facebook gibi sosyal medya mecralarında paylaşma eğiliminde olduğumuz için bu durum arkadaşlarımızın yaşamlarıyla kendimizi sürekli kıyaslamamıza neden olarak bilinçaltımızda başkalarının sürekli bizden daha mutlu hayatlar sürdürdüğünü düşünmemize ve kendimizi olduğumuzdan daha kötü hissetmemize neden oluyor.
Bir haftalığına Facebook'tan uzak durarak başkalarının sahte mutluluklarından zihninizi biraz olsun uzaklaştırıp, kendi duygularınıza ve sağlığınıza odaklanabilir ve sosyal medya depresyonu ile aranıza mesafe koyabilirsiniz.

5. Sokratik Sorgulama Tekniğini Öğrenin!


Son dönemde yapılan araştırmalar; Psikoterapistlerin, danışanlarının kendilerine ve içinde bulundukları dünyaya yeni ve taze bir perspektiften bakabilmelerini sağlamak için sıklıkla kullandıkları sokratik sorgulama tekniğinin depresyon tedavisinde de oldukça etkili olduğunu gösteriyor.
Günlük olaylardan varoluşsal konu ve kaygılara kadar birçok alanda kullanılabilen sokratik sorgulama tekniğiyle depresyondaki kişilerin kendilik algılarıyla ilgili var olan yanlış düşünce kalıplarının altında yatan nedenleri ortaya çıkarmalarına yardımcı olduğu belirtiliyor.

Eğer siz de depresyonda olduğunuzu düşünüyor ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız psikologofisi.com’da online olan psikologlarımızdan dilediğiniz zaman psikolojik destek alabilirsiniz.

Her ne yaşıyorsanız birlikte üstesinden gelebiliriz.

Evinizin rahatlığında online terapi imkanıyla daha mutlu bir hayata şimdi adım atın.

PSİKOLOGLA KONUŞ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

evrim
Bazen travma geçirmek bile depresyonda olmak tan iyi. Hiç olmazsa yaşadığını hissediyorum.
Yanıtla - 5 Ocak 2017 Perşembe 17:08
Seda
Yaşadığını hissediyosun ama sağlığına farkında olmadan zarar veriyosun:((( Depresyondan kurtulmak istiyorum diye telkinde bulun kendine bence.
Yanıtla - 7 Ocak 2017 Cumartesi 15:06