İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

İş Yerinde Panik Atak Krizi ile Başa Çıkmanın Yolları

İş Yerinde Panik Atak Krizi ile Başa Çıkmanın Yolları

İş yerindesiniz ve birdenbire panik atak krizi mi geçirmeye başladınız? Sakin olun ve aşağıda sizler için derlediğimiz basit adımları izleyerek panik atağınızla başa çıkın:

1. O an içinde bulunduğunuz ortamı terk edin. Herhangi bir yere çıkamıyorsanız lavaboya gitmek için müsaade isteyebilirsiniz.

2. Sakinleşebileceğiniz, yalnız olabileceğiniz ve panik atağınızı tetikleyecek herhangi bir unsurun bulunmadığı bir ortam bulun.
 
3. .Nefes alışverişinize odaklanın. Burnunuzdan derin bir nefes alın, karnınızı şişirin ve ağzınızdan nefesinizi verin. Panik atak semptomlarınız hafifleyene kadar nefes egzersizine devam edin.
 
4. Nefes alıp verirken yaşadığınız bu durumun sizin suçunuz olmadığını, yanlış bir şey yapmadığınızı kendinize hatırlatın.
 
5. Panik atak geçirmenize neden olan düşünceyi yeniden aklınıza getirin. Şu anda bu semptomlarla başa çıkabileceğiniz güvenli bir yerde olduğunuzu, güvende olduğunuzu kendinize hatırlatın. Şu anda hiçbir şey size zarar veremez, güvendesiniz.
 
6. Daha önce de panik atak yaşadığınızı ve her seferinde bu atakların sona erdiğini, bu sefer de birazdan sona ereceğini hatırlayın.
 
7. Dikkatinizi tekrar nefes alışverişlerinize odaklayın.
 
8. Bulunduğunuz yerde kalmak durumu daha kötü bir hale getiriyorsa, gerekiyorsa izin alın ve eve gidin. Kendinizi orada kalmak için sağlığınızı tehlikeye atacak kadar zorlamanız daha çok iş bitirmenizi sağlamayacak.
 
9. Panik atak sonlandığında kendinizi tebrik edin. Böyle bir atağı başarıyla atlatmanın vücudunuzda yarattığı tatmini gözleyin. Bu duyguyu hatırlamaya çalışın.
 
Panik atak krizleri bir anda başlamaz. Amerika’da bulunan National Center of Biotechnology Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre panik atak yaşayan kişiler genellikle bir saat öncesinden vücutlarında başlamak üzere olan panik atak öncesindeki değişimi hissetmeye başlıyorlar.
 
Başlamak üzere olan bir panik atağın belirtilerini bilmeniz böyle bir atakla daha rahat başa çıkabilmenizi ve etkilerinden daha çabuk kurtulmanızı sağlayacaktır. Sıklıkla görülen panik atak belirtileri:
 • Nefes almakta güçlük
 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Ani ateş basması
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Boğuluyormuş gibi olma hissi
 • Uyuşukluk hissidir.
 
Eğer bu belirtileri göstermeye başladıysanız yukarıda sıralanan adımları uygulayabilir ya da aşağıda belirtilen yöntemlerle kendinizi sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntemler panik atağı en rahat şekilde atlatmanıza ve bir sonraki atağa hazırlanabilmenize yardımcı olacaktır. Panik atak krizleriyle nasıl başa çıkabileceğinizi daha detaylı olarak öğrenmek için “Panik atak ile nasıl savaşabiliriz?” adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.
 
İş yerinizdeki çalışma arkadaşlarınıza panik atak krizleriniz hakkında bilgi verin. Profesyonel ilişkilerinizde oluşabilecek hasarları minimuma indirebilmek için panik atak krizleriniz hakkında yöneticilerinize ve insan kaynakları çalışanlarına ön bilgi vermeyi düşünebilirsiniz. Eğer kendinizi daha iyi hissedeceksiniz çalışma arkadaşlarınıza da durumunuzu açıkça söylemeniz böyle bir kriz anında durumla daha rahat başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Yasal olarak yaşadığınız panik bozukluğu nedeniyle kimsenin size ayrımcılık yapamayacağını unutmayın!
 
Panik atak anında ya da öncesinde sakinleşmenize yardımcı olacak yöntemleri öğrenin ve kullanın Tıpkı panik atak krizlerinin başlamasına neden olan tetikleyiciler gibi bu krizleri sakinleştirmeye yardımcı olacak yöntemler ve araçlar da vardır.

Bir panik atağın başlamak üzere olduğunu hissettiğiniz anda;

 • Yakın bir aile üyenizi ya da arkadaşınızı arayın.
 • Sakin bir yere geçip psikoloğunuza ulaşın. Psikologofisi.com’daki psikoloğunuzla gerçekleştireceğiniz 30 Dakikalık bir online terapi ya da telefon ile terapi seansı böyle bir atağı başlamadan sonlandırmanıza yardımcı olabilir.
 • Sizin için manevi değeri olan bir objeyi sakinleşene kadar elinizde ya da görebileceğiniz bir yerde tutun.
 • Bayılmak üzere olduğunuzu hissediyorsanız biraz tuz koklayın.
Artık iş yerinde başlayan bir panik atak krizinde yapmanız gerekenleri bildiğinize göre uygulayacağınız adımları sizin için en doğru olacak şekilde zihninizde bir sıraya koyun ve bu sizin yol haritanız olsun. Mümkünse takip edeceğiniz adımları kolayca ulaşabileceğiniz, telefonunuzun notlar bölümüne ya da yanınızda taşıyabileceğiniz bir kağıda alt alta yazın ve ihtiyaç duyduğunuzda hemen göz atın. Eğer bu adımları uygulamak konusunda desteğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız psikoloğunuzdan sizi yönlendirmesini ve online terapi vermesini isteyebilirsiniz.
Tarih : 16.02.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi