İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Kaygıyla Başa Çıkmanın 7 Etkili Yolu

Kaygıyla Başa Çıkmanın 7 Etkili Yolu

Anksiyete, diğer adıyla kaygı bozukluğu, kendisini belli düşüncelere saplantılı olma, başka şeyler düşünememeyle belli eder. Hep aynı düşüncelere saplanıp kalma ve onlardan kurtulamayacağını düşünme korkusu, kişide beyninin susmayacağı, sürekli o düşünceleri kafasında duyacağı hissi bırakır. Beyin bu denli bir kaygı durumundayken saplantılı düşüncelerden kurtulmak pek de kolay bir iş değil.

Anksiyete durumunda kişi o kadar çok endişeli olur ki sanki dünya üzerindeki bütün kötülükler onu bulacakmış gibi hisseder. Halbuki böyle bir endişenin kimseyi kötülüklerden kurtaracağı yoktur. Aksine bu derecedeki bir endişe konsantrasyon, üretkenlik ve uyku düzeni gibi fonksiyonları oldukça olumsuz bir şekilde etkiler ve içinde bulunulan durumu daha da kötüleştirir. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen anksiyete ataklarını atlatabilmek son derece önemlidir. “Kaygıyla Başa Çıkmanın 7 Etkili Yolu” adlı yazımızda bahsettiğimiz gibi anksiyeteye sahip olan kişiler için atakları kontrol altına almak öncelikli hedeflerdendir.

1. Kaygılarınızı yazın

Duygularımızı, düşüncelerimizi düzenlemenin ve kafamızı boşaltıp toparlamanın en etkili ve kolay yollarından birisi yazı yazmaktır. Kaygılarınızı, stresinizi yazıya dökerek zihninizi boşaltabilir ve rahatlayabilirsiniz.

2. Kaygılanacağınız zamanı planlayın 

Mesela her gün 8:00-8:15 saatleri arasını kaygılanmak üzere planlayabilirsiniz. Böylelikle kaygılanmak için günün belli bir saatinde zamanınız olduğunu bilirsiniz. Kaygı durumunuzun artmaya başladığını fark ettiğiniz anda bu düşünceleri kaygılanmak için ayırdığınız zaman diliminde yaşayacağınızı ancak şu anda yapmanız gereken işe odaklanmanız gerektiğinizi kendinize hatırlatın! Gün içinde birçok defa bu şekilde düşüncelerinizi yönlendirdiğinizi yeni fark ediyor olabilirsiniz, bunda hiçbir sorun yok.
Kaygılarınızı yalnızca onlar için ayırdığınız zaman diliminde yaşamak, kalan zamanda yapmanız gereken işlere odaklanmak üzere bu tür stratejiler geliştirebilirsiniz.

3. Kaygı seansınızı en fazla 15-30 dakika ile sınırlayın

Endişelerinize belirli sınırlar koymalısınız! Kaygılarınızı yazdınız, hatta kaygılanacak zaman dilimini bile takviminizde işaretlediniz. Şimdi sırada kaygılarınıza süre sınırı koymak var; başlangıç zamanı belli olan ancak bitiş zamanı planlanmayan durumlar kolaylıkla çığırından çıkabilir ve siz kaygılarınızı kontrol altına almaya çalışırken rahatlıkla tüm gününüzü aynı karanlık denizlerde geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle 15-30 dakikayı geçmeyen kaygı seansları yeterli olacaktır.

4. Kendinizi oyalayın

Kafamızdaki bitmeyen düşüncelerini dağıtmak için kendimizi oyalamak hepimizin kullandığı en kolay ve etkili yöntemlerden biridir. Bazen sadece farklı bir şey yapmaya, dikkatimizi farklı bir noktaya odaklamaya ihtiyaç duyarız. Genellikle gerçekten odaklanmamızı sağlayacak meşgaleler daha etkili olsa da bir arkadaşla konuşmak, komik bir video izlemek, müzik dinlemek gibi ufak etkinlikler de kaygılarımızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaygı bozukluğu ile mücadelenizde size iyi gelecek gıdaları öğrenmek için "Anksiyetenize İyi Gelecek 7 Besin" yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Kendinize kesin bir şekilde durmanızı söyleyin

Zaman zaman daldığımız derin düşünce denizlerinden gün yüzüne çıkabilmek için kendi kendimize konuştuğumuz, hatta kendimizi keskin bir dille uyardığımız olmuştur. Hatta böyle zamanlarda büyüklerimizin “kendine ufak bir çimdik atma” yöntemi de son derece işe yarar. Birden gelen bir durma sinyali gibi zihnimizi derin düşünce dehlizlerinden uzaklaştırarak odağımızı farklı noktalara kaydırmamızı sağlar. Yüzümüze biraz soğuk su çarpmak da işe yarar yöntemlerden biridir.

6. Durumu değiştirip değiştiremeceğinize karar verin

Karar vermek başlı başına önemli bir zihinsel prosestir. Kaygılarınız karşısında elinizden bir şey gelip gelmediğine karar veriyor olmak kontrolün sizde olduğunu hatırlamanızı sağlayan önemli mekanizmalardan biridir. Olayları değiştirebilmek için yapabileceğiniz bir şey varsa yapın, yoksa durumun kontrolünüz altında olmadığını kabul edin ve değiştirmeye çalışmaktansa kabullenmeye çalışın.

7. Fiziksel aktivitelere ağırlık verin

Spor gibi fiziksel aktiviteler psikolojik sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Egzersiz beynimizde endorfin salgısını arttırarak kendimizi daha mutlu, daha sakin ve daha az stresli hissetmemizi sağlar. Hatta daha da iyisi açık havada, sahil kenarında ya da ağaçlarla çevrili bol oksijenli bir doğada hemen yürüyüşe atmaktır. İçinde bulunduğumuz ortamı değiştirmek de düşüncelerimizi yeniden odaklamamıza ve zihnimizin kaygı denizlerinde kaybolmasına karşı en iyi savunma yöntemlerinden biridir.

Eğer siz de kaygılı düşünceler içinde boğulduğunuzu hissediyor ve bir çıkış yolu arıyorsanız yukarıdaki yöntemlere ek olarak online psikologlarımızla dilediğiniz zaman bir online terapi görüşmesi sağlayabilir, alanında uzman psikologlardan günün dilediğiniz zamanında destek alabilirsiniz.

Tarih : 23.10.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
26.05.2021
Sınıfta kalmaktan korkuyorum
Anonim Kullanıcı
17.11.2020
Sürekli kafamda ben de mi korona virüse yakalandım gibi düşünceler şeker hastasıyım şekerim düşer mi ölüm korkusu gibi
Anonim Kullanıcı
03.11.2020
Mugladayim. 1. Derece deprem bölgesindeyiz. Geçen senelerde burada 6 büyüklüğünde deprem yaşadık ama orada olmama rağmen İzmir depreminde yasadigim travma ve endişeyi o zaman yaşamamıştım. 40 yıllık bir aile apartmanında yaşıyoruz bu beni çok korkutuyor. Öyle ki size bunu gece saat 04.40 da yazıyorum çünkü geceleri uyumuyorum. Ancak hava aydinlaninca uykuya dalıyorum. Bununla basedemiyorum.
Anonim Kullanıcı
09.09.2020
harika bir içerik elinize sağlık

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi