İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Klostrofobi nedir? Klostrofobi Tedavisi ve Belirtileri

Klostrofobi nedir? Klostrofobi Tedavisi ve Belirtileri

Sinemaya gittiğinizde içiniz daralıyor ve hemen çıkmak mı istiyorsunuz? Peki ya asansöre bindiğinizde içinizi yersiz bir korku kaplıyor mu? Eğer cevabınız evetse klostrofobiniz olabilir.

Klostrofobi, kapalı yerlere karşı ya da çıkış bulamama korkusuyla oluşan sebepsiz, mantık dışı korku ve panik anlamına gelir. Yüzlerce farklı fobi arasında klostrofobi en çok bilinenler arasındadır.

 

Fobi Nedir?

Fobi, bir kişinin belirli nesne ya da durum karşısında hissettiği aşırı baskı, kaygı ve hastalık derecesindeki korkudur. Fobilerde bir durum veya obje gerçekte bir tehdit olmamasına rağmen şiddetli ve abartılı bir korku ve tehlike duygusu hissedilir.
 
Uygun psikolojik destek yöntemleriyle müdehale edilmediği taktirde artma eğilimindedirler. Fobisi olan kişiler yaşadıkları bu şiddetli korku duygusunu yaşamamak için fobiye neden olan obje ya da durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar.
 

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kapalı yerlere karşı olan aşırı ya da mantık dışı korkudur.
 
Her ne kadar kapalı bir alanda sıkışmak gibi gerçek bir tehdit içeren durumlarda yaşadığımız korku normal olsa da klostrofobiye sahip bireyler gerçekçi bir tehlike içermeyen durumlarda da şiddetli bir endişe hissederler.
 
Bu durum, kişilerin asansör veya toplu taşıma araçları gibi fobiyi tetikleyici durumlardan kaçınmasına yol açar. Asansörler de dahil olmak üzere kapalı alan korkusu (klostrofobi), dünyada düşündüğünüzden çok daha yaygın durumdadır.
 

Klostrofobinin Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi, titreme ve kalp atışlarında hızlanma klostrofobiyle ilgili tipik semptomlardır.

Bunların yanında nefes darlığı, mide bulantısı, gerçek dışılık hissi de gözlemlenebilir. Aynı zamanda klostrofobisi olan bireyler fobilerini tetikleyen durumlar altında ölüm korkusu hissedebilirler ve hatta baygınlık geçirebilirler.

 

Klostrofobiye Ne Sebep Olur?

Vakaların çoğu gösteriyor ki klostrofobi, bir kişinin yaşamındaki travmatik bir olay tarafından tetiklenir.
 
Bu duruma, uzun bir süre kapalı bir alanda sıkışıp kalma veya çocukken zorbalığa maruz kalma da yol açabilir.
 
Bazı araştırmacılar klostrofobinin, hayvanlarda ve insanlarda doğuştan var olan “savaş ya da kaç” reaksiyonuna bağlı doğal bir eğilim olduğuna inanır.
 
Rahatça hareket edilemeyen ya da sıkışık ve kurtulmanın imkansız olduğu hissedilen durumlar şiddetli bir anksiyete hissini de beraberinde getirir.
 

Klostrofobi Tedavi Edilebilir mi?

Şiddetli korku belirtilerini içeren diğer fobi durumlarında da olduğu gibi klostrofobi tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemidir.
 
BDT yöntemi; kişilerin verimsiz düşünce kalıplarını değiştirmeye ve kişinin hissettiği korkunun gerçek dışı bir korku olduğunu ayırt edebilmesine odaklanır.
 
Klostrofobi tedavisinde davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi ve hipnoz gibi yöntemler de tercih edilebilir.
 
Bazı durumlarda, stres ve anksiyete belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için psikolojik desteğin yanı sıra anti-anksiyete ilaçları da kullanılabilir.
 

Daha fazla bilgi almak isterseniz sizler için gerçekleştirdiğimiz 15 dakikalık ücretsiz seans hizmetimizi deneyimleyebilirsiniz. Platformumuzdaki uzmanlarımız ile aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Tarih : 20.07.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi