MERHABA, BENİM ADIM DEPRESYON

MERHABA, BENİM ADIM DEPRESYON

Merhaba, benim adım depresyon. Dünya üzerindeki her dört kişiden biriyle daha önce tanıştık, aranızda da adımı duymuş olanlar vardır eminim. Hatta beni; bipolar bozukluk, majör depresyon, distemik bozukluk gibi isimlerle de tanıyor olabilirsiniz. Doğam gereği oldukça sinsiyimdir, en beklemediğiniz anda karşınıza çıkabilirim.

Eğer beni başıboş bırakırsanız öylesine büyürüm ki hayatınızın kontrolünü elinizden alabilirim.
Size yalan söyleyebilir, düşüncelerinizi çarpıtabilir, tüm sevdiklerinizden uzaklaşmanıza neden olabilirim.

Eğer daha da büyür ve güçlenirsem yaşamınızı bile elinizden alabilirim.

Her ne kadar büyük ve güçlü olsam da ben de yenilmez değilim. Biliyorum aslında size söylememem gerekiyor ama “Gizli Depresyonun 6 Çok Bilinmeyen Belirtisi” yazısında zaten deşifre oldum. Az sonra bahsedeceğim 9 noktaya dikkat edenler karşısında hiçbir şansım olmadı, ne kadar dirensem de benimle olan savaşlarını hep kazandılar.

1. Destek Mekanizması

En çok sizi seven, destek olmak isteyen aile, arkadaş gibi yakın çevrenizle birlikte olduğunuzda korkarım. Ailenize ya da arkadaşlarınıza depresyon tedavisiyle ilgili açıldığınız anda artık yalnız değilsiniz demektir. Yalnız ve izole olmamanız beni zayıflatır.

2. Psikoterapi


Duygularınızı, yaşadıklarınızı, hayattan beklentilerinizi konuşmak için psikoloğunuzdan aldığınız ilk randevu bile korkudan titrememeneden olur. Cesurca duygularınızdan bahsetmeyi, yaşadığınız duygusal travmaları çözümlemeyi seçmeniz benimle olan savaşınızda atacağınız en büyük adımlardan biri olabilir.

3. Egzersiz


Koşu, yürüyüş ya da fitness hiç fark etmez, düzenli spor zihniniz ve bedeniniz üzerindeki hakimiyetimi yok etmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerdendir. Özellikle stresli zamanlarda spor yapmanız kendinize dikkat ettiğinizi gösterir bu nedenle sizden çabucak uzaklaşırım.

4. Mindfulness


Eğer düşüncelerinizi dinler, yaşadığınız anları olduğu gibi kabul edip kendinizle barışık bir hayat biçimini benimserseniz zihninize sinsice girmemi ve geçmiş olaylara takılıp kalmanızı sağlamamı engelleyebilirsiniz. Böylelikle size karşı en güçlü silahlarım olan suçluluk, utanç ve korkuyu da elimden alabilirsiniz.

5. Kabullenme


Yaşamınızı, içinde benim olduğum bölümler de dahil olduğu gibi kabullendiğinizde benim küçülmeme neden olursunuz. Korkularınız sizi yönetir ama korkularınızla yüzleşmeyi seçtiğinizde kontrol size geçer. “Korkularınızdan Kurtulmanızı Sağlayacak 9 İpucu” yazısına göz atmak isteyebilirsiniz. 

6. Mutluluk


Bilinçli olarak gününüzü mutlu geçirmeyi seçtiğinizde planlarımı altüst edebilirsiniz. Zihninizde gününüzün nasıl geçeceğine karar vermeniz kontrolü elinizde tutmanız anlamına gelir ve bu tıpkı güneşte eriyen kar taneleri gibi yok olmama neden olur.

7. Kahkaha


Kahkahalarınız, özellikle de komik bir film izlediğinizde ya da hoş bir espri karşısında içinizden gelerek attığınız o kahkahalar ezeli düşmanımdır. Keyifli zaman geçirmeniz beni güçsüzleştiren en büyük adımlarınızdan biri olabilir.

8. Sağlıklı Beslenme


Size yararı olan, sağlıklı, doğal gıdalarla beslenmeyi seçmenizden nefret ederim! Fiziksel direnciniz yükseldikçe zihninizde büyümem çok daha güç olur.

9. Zaman Çizelgesi


Yılın bazı dönemlerinde, özellikle soğuk, kış günlerinde sizi daha fazla ziyaret ettiğimi öğrenmeniz bilgiyle dolmanız anlamına gelir ve bilgi bana karşı en büyük silahınızdır. Özellikle geçici bir durum olduğumu, yalnızca siz izin verdiğiniz sürece var olabileceğimi öğrendiğiniz anda savaşı kaybettim demektir.

Beni kendinizden uzaklaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey daha var elbette ama kendimi yeterince ele verdim sanırım. Beni daha yakından tanımak isterseniz “Mutsuzluk Hastalığı:Depresyon” yazısını okumalısınız.

Eğer yakınlarınızda olduğumu hissederseniz Psikologofisi.com’da uzman bir psikolog ile istediğiniz zaman konuşabilir ve online terapi alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Yorumlar

Deli miyim?
Anlatılan her şeyi ben de yaşıyorum. Deli miyim sizce?
Yanıtla - 4 Ocak 2017 Çarşamba 17:33

Psikologlarımız ile;

isminizi vermeden, rumuz kullanarak görüşebilir ve anında online terapi alabilirsiniz.

Onaylanmış Profil
Psikolojik Danışman Cansu Varol
Psikolojik Danışman

Cansu Varol

Uzmanlık Alanları: Ergen Terapisi, Bireysel Terapi, Depresyon, Kaygı Bozuklukları, Aile ve Çift Terapisi, Panik A...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog Duygu Kadıoğlu Rotsinger
Uzmanlık Alanları: Bireysel Terapi, M.S. ve Onkoloji hasta ve hasta yakınlarına yönelik Bireysel Terapiler, Anksiyete...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolog Vedat Murat Cengiz
Uzmanlık Alanları: BİREYSEL AİLE DİZİMİ - genetik geçişli tekrarlayan ailevi problemler (Boşanma-Hastalık-Para konula...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Psikolojik Danışman Aysel Keskin
Psikolojik Danışman

Aysel Keskin

Uzmanlık Alanları: Bireysel Psikolojik Danışmanlık, Depresyon, Travmalar, Stres ve strese bağlı problemler (Strese b...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Klinik Psikolog Türkü Zencir
Klinik Psikolog

Türkü Zencir

Uzmanlık Alanları: Ergen ve Yetişkin Terapisti Bireysel ve Cinsel Terapist ...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog Alican Kaya
Uzman Psikolog

Alican Kaya

Uzmanlık Alanları: Depresyon, Panik Atak, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Sosyal Fobi, Ö...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog S. Gizem Yener
Uzman Psikolog

S. Gizem Yener

Uzmanlık Alanları: Aile ve çift terapisi Bireysel terapilerSpor koçluğu Depresyon...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Uzman Psikolog Bahar Turunç
Uzman Psikolog

Bahar Turunç

Uzmanlık Alanları: Bireysel Terapiler İlişki terapileri Evlilik Terapileri Ergen Terapileri Kaygı Bozuklukları C...
Asistan ile görüş
Onaylanmış Profil
Klinik Psikolog Sezin ÇELİKKANAT
Klinik Psikolog

Sezin ÇELİKKANAT

Uzmanlık Alanları: Ergen ve Yetişkin Psikolojik danışmanlığı, Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Ennea...
Asistan ile görüş
ONLINE TERAPİ AL