MERHABA, BENİM ADIM DEPRESYON

MERHABA, BENİM ADIM DEPRESYON

Merhaba, benim adım depresyon. Dünya üzerindeki her dört kişiden biriyle daha önce tanıştık, aranızda da adımı duymuş olanlar vardır eminim. Hatta beni; bipolar bozukluk, majör depresyon, distemik bozukluk gibi isimlerle de tanıyor olabilirsiniz. Doğam gereği oldukça sinsiyimdir, en beklemediğiniz anda karşınıza çıkabilirim.

Eğer beni başıboş bırakırsanız öylesine büyürüm ki hayatınızın kontrolünü elinizden alabilirim.
Size yalan söyleyebilir, düşüncelerinizi çarpıtabilir, tüm sevdiklerinizden uzaklaşmanıza neden olabilirim.

Eğer daha da büyür ve güçlenirsem yaşamınızı bile elinizden alabilirim.

Eğer yakınlarınızda olduğumu hissederseniz; Psikologofisi.com’da online psikoloğunuzu seçerek, ister bilgisayarınızdan video görüşme ile, ister akıllı telefonunuzdan konuşarak psikolojik destek alabilir ve beni yenebilirsiniz!Her ne kadar büyük ve güçlü olsam da ben de yenilmez değilim. Biliyorum size söylememem gerekiyor ama “Gizli Depresyonun 6 Çok Bilinmeyen Belirtisi” yazısında zaten deşifre oldum. Az sonra bahsedeceğim 9 noktaya dikkat edenler karşısında hiçbir şansım olmadı, ne kadar dirensem de benimle olan savaşlarını hep kazandılar.

1. Destek Mekanizması

En çok sizi seven, destek olmak isteyen aile, arkadaş gibi yakın çevrenizle birlikte olduğunuzda korkarım. Ailenize ya da arkadaşlarınıza depresyon tedavisiyle ilgili açıldığınız anda artık yalnız değilsiniz demektir. Yalnız ve izole olmamanız beni zayıflatır.

2. Psikoterapi


Duygularınızı, yaşadıklarınızı, hayattan beklentilerinizi konuşmak için bir psikolog ya da psikiyatr ile aldığınız ilk randevu bile korkudan titrememe neden olur. Cesurca duygularınızdan bahsetmeyi, yaşadığınız duygusal travmaları çözümlemeyi seçmeniz benimle olan savaşınızda atacağınız en büyük adımlardan biri olabilir.

3. Egzersiz


Koşu, yürüyüş ya da fitness hiç fark etmez, düzenli spor zihniniz ve bedeniniz üzerindeki hakimiyetimi yok etmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerdendir. Özellikle stresli zamanlarda spor yapmanız kendinize dikkat ettiğinizi gösterir bu nedenle sizden çabucak uzaklaşırım.

4. Mindfulness


Eğer düşüncelerinizi dinler, yaşadığınız anları olduğu gibi kabul edip kendinizle barışık bir hayat biçimini benimserseniz zihninize sinsice girmemi ve geçmiş olaylara takılıp kalmanızı sağlamamı engelleyebilirsiniz. Böylelikle size karşı en güçlü silahlarım olan suçluluk, utanç ve korkuyu da elimden alabilirsiniz.

5. Kabullenme


Yaşamınızı, içinde benim olduğum bölümler de dahil olduğu gibi kabullendiğinizde benim küçülmeme neden olursunuz. Korkularınız sizi yönetir ama korkularınızla yüzleşmeyi seçtiğinizde kontrol size geçer. “Korkularınızdan Kurtulmanızı Sağlayacak 9 İpucu” yazısına göz atmak isteyebilirsiniz. 

6. Mutluluk


Bilinçli olarak gününüzü mutlu geçirmeyi seçtiğinizde planlarımı altüst edebilirsiniz. Zihninizde gününüzün nasıl geçeceğine karar vermeniz kontrolü elinizde tutmanız anlamına gelir ve bu tıpkı güneşte eriyen kar taneleri gibi yok olmama neden olur.

7. Kahkaha


Kahkahalarınız, özellikle de komik bir film izlediğinizde ya da hoş bir espri karşısında içinizden gelerek attığınız o kahkahalar ezeli düşmanımdır. Keyifli zaman geçirmeniz beni güçsüzleştiren en büyük adımlarınızdan biri olabilir.

8. Sağlıklı Beslenme


Size yararı olan, sağlıklı, doğal gıdalarla beslenmeyi seçmenizden nefret ederim! Fiziksel direnciniz yükseldikçe zihninizde büyümem çok daha güç olur.

9. Zaman Çizelgesi


Yılın bazı dönemlerinde, özellikle soğuk, kış günlerinde sizi daha fazla ziyaret ettiğimi öğrenmeniz bilgiyle dolmanız anlamına gelir ve bilgi bana karşı en büyük silahınızdır. Özellikle geçici bir durum olduğumu, yalnızca siz izin verdiğiniz sürece var olabileceğimi öğrendiğiniz anda savaşı kaybettim demektir.

Beni kendinizden uzaklaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey daha var elbette ama kendimi yeterince ele verdim sanırım. Beni daha yakından tanımak isterseniz “Mutsuzluk Hastalığı:Depresyon” yazısını okumalısınız.


Her ne yaşıyorsanız birlikte üstesinden gelebiliriz.

Evinizin rahatlığında online terapi imkanıyla daha mutlu bir hayata şimdi adım atın.

PSİKOLOGLA KONUŞ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

Deli miyim?
Anlatılan her şeyi ben de yaşıyorum. Deli miyim sizce?
Yanıtla - 4 Ocak 2017 Çarşamba 17:33