İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Mindfulness ile Bilincinizi Keşfedin

Mindfulness ile Bilincinizi Keşfedin

Bilinçli farkındalık anlamına gelen mindfulness, kişinin içinde bulunduğu anı, bedenini ve zihnini olduğu gibi kabul edip tamamen kendisine dikkat kesilmesi ve kişiye derin bir farkındalık kazandırmasıdır. Farkındalık egzersizlerine ilk kez başlayanların nefeslerine odaklanmaları ve kendilerini gözlemlemeleri istenir. Buradaki kritik nokta dalgın ve düşünceli zihin durumunu stabil hale getirerek odaklanmayı sağlamaktır. Bu durumda aklınıza nefes egzersizleri gelebilir fakat temelde çok farklılardır. Nefes egzersizinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını 'Nefes Egzersizleriyle Psikolojinizi Rahatlatın' adlı yazımızda detaylı bir şekilde ele almıştık. 

Şu bir gerçektir ki farkındalığa sahip olmak psikolojimizi rahatlatır ve hem zihnimize hem bedenimize mutluluk sunar. Özellikle psikolojik rahatsızlığı olan veya gündelik hayatında stresten uzak bir yaşam sürmek isteyenler bu egzersizleri tercih etmeye başladılar. Eğer siz de hayatınızda bir yenilik yapmak ve bilincinizi keşfe çıkmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Bu yolda size destek olacak bir uzman arayışınız varsa platformumuzda bulunan bir psikolog ile egzersizleri nasıl yapabileceğinizi öğrenebilir ve her zaman anında psikolojik destek alabilirsiniz. 

 

Mindfulness Ne Demektir? 

Budist gelenekten gelen ve kökeni oldukça eskiye dayanan mindfulness ile bizlerin tanışması 1970’lerin sonlarına dayanmaktadır. O günden beri bu konu ile ilgili 700’den fazla bilimsel makale yazılmıştır. 

Yapılan bilimsel çalışmalara göre mindfulness en çok anksiyete ve depresyon tedavisinde etkilidir. Bu rahatsızlıklara sahip olan kişilerle yapılan uzun dönemli çalışmalarda, mindfulness temelli bilişsel davranışçı terapi ya da diğer terapi ve tedavilerin kişilerin sahip olduğu rahatsızlıkların semptomlarını azaltmada büyük ölçüde etkisi olduğu görülmüştür. 
 

National Institute for Health and Care Excellence ve Amerikan Psikiyatri Birliği bu terapi ve tedavilerin depresyon hastaları üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışmaların sonunda diğer psikiyatrik rahatsızlıkların da bu yöntemle tedavi edilebileceği görülmüştür. Bu rahatsızlıklara; şizofreni, yeme bozuklukları, bağımlılıklar (kimyasal ve kimyasal olmayan) ve uyku bozuklukları da dahildir. 

Raporlara göre bu tedavilerin ve egzersizlerin fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olabileceği görülmüştür. Bulgulara göre; sedef hastalığı, kanser, HIV, irritabl bağırsak sendromu, kalp hastalıkları, hipertansiyon, akciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve kronik ağrıların tedavisinde de işe yarayabilir. Araştırmalar her geçen gün bu tedavilerin stres ve üzüntü verici psikolojik ve fiziksel uyaranlara karşı bariyer görevi görebildiğini kanıtlamaktadır. Sonuçlara bakıldığında ise gerçekleştirilen tedavilerin faydaları yadsınamaz bir gerçektir. 
 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, egzersizlerin ve tedavinin aksatılmadan, düzenli bir şekilde sürdürülmesidir. En az 5 hafta boyunca devam ettirilen egzersizlerin daha az süre uygulayanlara kıyasla çok daha etkili olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. 5 hafta uzun gibi görünse de günlük 10 dakika kadar kısa süreli yapıldığında oldukça etkili olmaktadır. Hatta 10 dakikadan daha kısa sürdüğünde bile olumlu etkileri çabucak görülebilmektedir. Eğer düzenli bir şekilde farkındalık egzersizi yapmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi okuyabilirsiniz. 

Mindfulness Egzersizleri (Öneriler) 

  • Motivasyonunuzu kaybetmeyin. Özellikle yorgun olduğunuzda ve keyfiniz yokken neden bu egzersizi yapmaya başladığınızı hatırlayın ve vazgeçmeden kendinizi motive edin. 
     
  • Gerçekçi olun. Her bir egzersiz farklı olacaktır. Fakat hiçbirisi birbirinden daha iyi ya da kötü değildir. Her geçen gün farkındalığınızın arttığına odaklanın ve egzersizlerinizi düzenli yapın.
     
  • Doğru zamanlama önemlidir. Her gün aynı dakika ve saniyede egzersiz yapacaksınız diye kendinizi şartlamayın. Bazı günler birkaç dakika, bazı günler 10 dakikadan fazla yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Sadece zamanınızı en etkili şekilde kullanarak egzersizlerinizi sürdürmeye bakın. 
     
  • Doğru mekanı ve duruşu bulun. Egzersizleri nerede yaptığınız önemli değildir. Sadece kendinizi en rahat ve güvenli hissettiğiniz bir yerde olun. Koltuk, sandalye, arabanızın koltuğu ya da bahçedeki çimlerin üzerinde yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken konu duruşunuzu oturduğunuz yere göre ayarlamanızdır. Duruşunuz ne kadar doğru olursa vücudunuz ve zihniniz de bir o kadar rahat olacaktır.

Unutmayın, her bir pratikte kendinizi çok daha iyi ve huzurlu hissedeceksiniz. Bilincinizin derinliklerine indikçe kendinizi daha iyi tanıyacaksınız ve bu sayede psikolojik olarak da daha sakin ve mutlu hissedebileceksiniz. Mindfulness egzersizlerine başlamakta ya da devam etmekte zorlanıyor ve bir uzman ile çalışmak istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak uzmanlarımızla dilediğiniz zaman görüşme yapabilirsiniz. Her zaman size destek olmak için yanınızdayız.

Tarih : 25.02.2019
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi