İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Multitasking'de İyi Olmadığımızı Gösteren 6 Bilimsel Neden

Multitasking'de İyi Olmadığımızı Gösteren 6 Bilimsel Neden

İş yerinde yoğun bir sabah... Gelen telefonlar, gelen mailler, öğleden sonraki toplantı için sunum hazırlıklarıyla uğraşırken bir yandan da Facebook sayfanızı kontrol ediyor ve arkadaşlarınızla mesajlaşmayı da ihmal etmiyorsunuz.

Saat de hiç gözünüzden kaçar mı? Tüm bu iş yoğunluğunun arasında göz ucuyla saati takip ediyor ve öğle arasına ne kadar kaldığını hesaplamaya çalışıyorsunuz.

Belki birçok insan için bu sıradan bir gündür. “Yapılması gerekenler” listemize sürekli yeni işler ekleyerek listemizi sınırlı bir zaman dilime sığdırmaya çalışırız.

Birçok işi aynı anda yapma konusunda başarılı olduğumuzu düşünebiliriz fakat Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Clifford Nass ve ekibinin araştırmaları durumun tam tersini gösteriyor. Birden çok işi aynı anda yapma anlamına gelen “multitasking”, elimizdeki işlerin hepsini tamamlasak bile uzun vadede bizi verimsizleştiriyor.

 

1. Multitasking beynin bilgiyi işleme sürecini olumsuz etkiliyor

Araştırmalar, birden fazla işi aynı anda yapmaya çalıştıkça beynimizin bilgiyi işleme kapasitesinin azaldığını gösteriyor.

Birden fazla işi aynı anda yapan kişilerle tek bir işe odaklanan kişilerin beyin hareketlerini inceleyen araştırmacılar, aynı anda birden fazla işe odaklanmaya çalışan kişilerin beyinlerinin gereksiz bilgileri süzmekte zorlanırken ilgili iş için kullanılmasına gerek olmayan beyin bölümlerinin de fazladan enerji tükettiğini gözlemliyorlar.

Tek bir işe odaklanılan durumlarda ise beynimiz tüm enerjisini mevcut iş ile ilgili süreçlere yönlendirirken ilgili olmayan verileri odak dışında bırakarak enerjisini çok daha verimli kullanabiliyor.


2. Dikkati toplamayı güçleştiriyor

Sürekli birden fazla işe odaklanmaya çalışmak beynin sinir yapısını değiştirebiliyor!

Dikkatimiz sürekli dağınık olduğunda beynimiz için odağı tek bir noktada toplamak giderek daha da zorlaşıyor. Araba kullanan kişilerin MRI’ları incelendiğinde aynı anda farklı bir aktiviteyle daha ilgilenen sürücülerin dikkatlerini yola vermelerinin zorlaştığı görülüyor.

Örneğin araştırmalar, arabadaki diğer kişilerin konuşmalarını dinleyen sürücülerin dikkat seviyesinin yalnızca araç kullanmaya odaklanan kişilere göre %37 daha düşük olduğunu gösteriyor. 


3. Verimliliği düşürüyor

Dikkatimizin sürekli farklı işler arasında gidip gelmesi bir süre sonra beynimizin odaklanması gereken ilk işe odaklanamamasına ve verimliliğin düşmesine yol açıyor.

Londra Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada araştırmacılar bilişsel süreçlerle ilgili birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışan kişilerin IQ seviyelerinde ciddi bir düşüş olduğunu gözlemlediklerini belirtiyorlar.


4. Uzun vadede hedeflere ulaşmayı zorlaştırıyor

Beynimizde tamamlanan her görevden sonra kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan dopamin hormonu salgılandığı için bu ödüllendirici davranışı sürekli tekrar etme eğilimine giriyoruz.

Ancak beynimiz için bu kısa süreli tatmin sağlayan görevlere odaklandıkça sonuçlarına uzun vadede ulaşacağımız işlere odaklanmak daha da zor bir hale geliyor.

Her ne kadar bir e-maili yanıtlamak ya da arkadaşımıza mesaj atmak kısa süreli bir tatmin yaratsa da uzun vadede fark yaratacak amaçlara ulaşmak git gide daha da zorlaşıyor.


5. Multitasking empati yeteneğini azaltıyor!

University of Sussex araştırmacıları aynı anda birden fazla aktiviteyle ilgilenen (örneğin, televizyon seyrederken mesaj yazan) kişilerin beyin hareketlerini incelediklerinde beynin empati, bilişsel ve duygusal süreçlerinden sorumlu olan bölgesinde daha az aktivite görüldüğünü belirtiyorlar.


6. Daha fazla strese neden oluyor

Araştırmalar, aynı anda birden fazla işi yapma alışkanlığı olan kişilerin stres hormonu olan kortizol seviyelerinin normalden yüksek olduğunu gösteriyor.

Kortizol seviyesinin normalin üzerinde olması kan şekerinin yükselmesinden bağışıklık sisteminin zayıflamasına, karın bölgesinde yağlanmadan beyinin hafızayla ilgili süreçleri kontrol eden bölümünde hasara kadar birçok problemi de beraberinde getirebiliyor.

Araştırmacılar, aynı anda birden çok işi yapma alışkanlığı olan kişilerin birçoğunda kısa süreli hafıza problemlerinin görülmesinin nedeninin de bu olduğunu belirtiyorlar.

 

Stresin vücudumuzdaki diğer etkilerini öğrenmek için Stresin sindirim sistemi ve ülser üzerindeki etkileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Aynı anda birden çok işe odaklanmaya çalışmaktan yorulduysanız psikologofisi.com’daki uzman psikologlarımız dikkatinizi tek bir göreve odaklarken en verimli sonuçları elde edebilmenizi sağlayacak yöntemler konusunda size yardımcı olabilirler!

 

Sources:
(1) http://www.talentsmart.com/articles/Multitasking-Damages-Your-Brain-and-Your-Career,-New-Studies-Suggest-2102500909-p-1.html
(2) http://edition.cnn.com/2015/04/09/health/your-brain-multitasking/

Tarih : 27.03.2019
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi