İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Öğrencilerin Üniversite Seçiminde Dikkat Etmeleri Gereken 5 Nokta

Öğrencilerin Üniversite Seçiminde Dikkat Etmeleri Gereken 5 Nokta

Güzel bir üniversiteye gidip ilerde iyi iş imkanlarına sahip olmak her öğrencinin arzusudur. Yetişkin olmaya attıkları adımlardan belki de en kritik olanı üniversite seçimidir. Yanlış bölüm ve üniversite tercihi, rekabetin git gide yoğunlaştığı iş hayatında üzücü sonuçlara hatta gençlerin kariyerlerinin başlamadan bitmesine sebep olabilir.

Böylesine büyük bir karar öncesinde öğrencilerin ve ailelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Sizler için bu önemli noktaları listeledik:

1. Seçmeyi düşündüğünüz üniversitenin akreditasyonu var mı?
 
Üniversitelerin verdiği eğitim kalitesini belgelemek için ulusal veya uluslararası kurumlardan alınan kalite belgesine “akreditasyon” denir. Öğrenciler iyi bir kariyer ve kaliteli yaşam hedefinde ilerlerken üniversite dönemleri boyunca ciddi bir efor, zaman ve para sarf edeceklerdir. Diplomaya giden bu yolda dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birisi de üniversitelerin akreditasyonudur.
 
Ulusal ve uluslararası kalite kuruluşları tarafından akredite edilmiş, yani eğitim kalitesi onaylanmış bir üniversiteden alacağınız diploma hem iş verenler gözünde daha değerlidir hem de üniversiteden sonra yüksek öğreniminize devam etmenizi kolaylaştıracaktır.
 
2. Seçmeyi düşündüğünüz üniversitede hangi bölümler var?
 
Bir üniversite ne kadar iyi olursa olsun uzmanlaşmak istediğiniz bölümü ya da sahip olmak istediğiniz öğrenim derecesini sunmuyorsa sizin için doğru değildir.
 
Üniversite ve bölüm seçiminizi yapmadan önce mutlaka üniversitelerin kayıt ofisleriyle görüşerek detaylı bilgi almalı, akademik takvim ve derslerden geçmek için gereken kredi koşulları gibi bilgileri içeren web siteleri, broşür gibi tanıtım materyallerini incelemelisiniz.
 
3. Seçmek istediğiniz üniversitenin masraflarını öğrenim süreniz boyunca karşılayabilecek misiniz?
 
Öğrenim süresi boyunca karşılanması gereken masraflar üniversite seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir.
 
Birçoğumuz üniversiteye mezun olduktan sonra iyi bir hayat standardına ve gelir seviyesine sahip olabilmek için gideriz ancak seçim döneminde doğru bir finansal planlama yapmamak eğitim hayatınızın sekteye uğramasına yol açabilir.
 
Seçmeyi düşündüğünüz üniversitenin kayıt ücretleri dışında eğitim süreniz boyunca karşılaşacağınız yaşam masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Üniversite masrafları, eğitim kurumunun bulunduğu lokasyona göre değişebileceği gibi (büyük şehirlerde bulunan üniversitelerin ücretleri daha küçük şehirlerde bulunan üniversitelere göre genellikle daha pahalıdır) akademik takvimin uzunluğu, okulun sunduğu yan haklar gibi faktörlere göre de değişiklik gösterebilir.
 
4. Seçmeyi düşündüğünüz üniversitenin yeri nerede?
 
Seçiminizi yapmadan önce, eğitim almak istediğiniz bölüme ve dereceye göre, bundan sonraki 2 ile 5 yıl arasındaki zamanınızı geçireceğiniz yeri de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.
 
Büyük bir şehirde yaşamak mı sizin için daha uygun yoksa küçük bir kasabada kendinizi daha mı iyi hissedeceksiniz? Aile düzeninizi fazla bozmadan, okula evden gelip gitmek mi sizi daha mutlu edecek yoksa tamamen yeni bir şehirde olmak ve yeni insanlarla tanışmak mı?
 
Peki ya hava şartları? Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehrin iklimine alışmakta zorluk çekecek misiniz?
 
Bu gibi nedenlerle seçiminizi yapmadan önce düşündüğünüz üniversiteyi mutlaka ziyaret etmeli, bulunduğu çevreyi incelemelisiniz.
 
5. Üniversiteniz kariyer yolculuğunuzda da yanınızda olacak mı?
 
Üniversite seçiminde eğitiminiz sonunda hak kazanacağınız diploma kadar kariyer adımlarınızda size ne gibi faydalar sağlayacağını da düşünmek gerekir.
 
Üniversite hayatı sizi bu zamana kadar var olduğunu bile bilmediğiniz kariyer fırsatlarına taşıyabilir. Günümüzde birçok üniversite, öğrencilerine kariyer danışmanlığı, anlaşmalı kurumlarda staj olanakları gibi imkanlar da sunabiliyor.
 
Üniversite seçiminizi yapmadan önce bir adım sonrasını da düşünmeniz kariyerinize sağlam bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.
 
Bu önemli seçim konusunda uzmanlarımızdan her zaman destek alabilirsiniz.
Tarih : 11.07.2017
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 12 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi