İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Pandeminin Ruh Sağlığımızda Bırakabileceği Etkilerden Nasıl Korunuruz?

Pandeminin Ruh Sağlığımızda Bırakabileceği Etkilerden Nasıl Korunuruz?

Malum koronavirüs (COVID-19) gündemi ile birçok kişi zorunda kalmadıkça evden çıkmama kararı aldı. Öğretildiği şekilde hemen herkes sık sık ellerini yıkar oldu, hatta belki vitamin takviyeleri kullanmaya ve bağışıklık sistemini destekleyici şekilde beslenmeye başladı. 

Peki fiziksel sağlığımızın önemi için bunca önlem alınırken acaba kaçımız benzer özeni ruh sağlığına gösteriyor?

Şimdiye kadar ki görüşler hep aynı yere işaret etse de yapılan son güçlü çalışmalarla birlikte artık eminiz ki beden ve ruh ayrılmaz bir bütün. Yani bir diğer deyişle, beden sağlığımız ne kadar yerindeyse ruh sağlığımızın da iyi olma ihtimali artar ve tam tersi, ruh sağlığımız ne kadar tehdit altındaysa beden sağlığımızın da bundan etkilenme ihtimali o kadar yüksektir. Dolayısıyla virüsün olası bulaş ihtimalinden kaçınmak için bu kadar çabalarken bu sürecin ruh sağlığımız üzerinde olası yan etkilerinden uzak durmak için neler yapıyoruz.

Sürecin belirsizliği, virüsün ürkütücü etkileri, bize ve/veya sevdiklerimize zarar gelme endişesi gibi meseleler herkesin duygusal durumunu bir şekilde etkiliyor olabilir. Süreç uzadıkça da genetik ya da bilişsel yatkınlığı olan kişilerin, bu süreçten daha fazla olumsuz etkinebileceğini düşünebiliriz. Bu etkilerin neler olabileceğine baktığımızda ise öne çıkan başlıca ihtimalleri; OKB (obsesif kompulsif bozukluklar), Kaygı Bozuklukları ve Depresyon olarak sıralayabiliriz.

Depresyon hakkında daha detaylı bilgi almak için "Merhaba, Benim Adım Depresyon" blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Karşılaşılabilecek sorunlar muhakkak ki herkes için değişiklik gösterebileceği gibi alınan belli başlı kimi önlemlerle bu riski azaltmak mümkün.
• Örneğin, bilgi almak için güvenilirliğinden emin olunmayan haber kaynaklarını kullanmamak, sosyal medyadan virüsle ilgili gündemi günde 2 kereden fazla takip etmemek, gün içerisinde hissedilen kaygıyı doğal seviyesinde tutmaya yardımcı olabilir. 

• Buna ek olarak, virüsten korunmak için en etkili yöntem olan el yıkama eyleminin kontrolsüz bir hale gelmesine izin vermemek; süresinin ve sıklığının aşırıya kaçmadığından emin olarak takip etmek bu sürecin kişiler üzerinde takıntıyla ilişkili sorunlar bırakmasını önleyebilir. 

• Yoğun olumsuz duygular içerisindeyken kişiye iyi gelen şeyleri bulmak, onları yapmaktan keyif almak herkes için kolay olmayabilir. Bu durumda, daha önce yaparken keyif aldığınız şeyleri sadece düşünerek bir kağıda yazmak ve sonrasında gün içinde bunlardan bir kaçını yaptığınızdan emin olmak, gün içinde hissettiğiniz olumsuz duyguların yoğunluğunun azalmasına yardımcı olabilir.

• Ayrıca, aile üyelerinizle, sevdiklerinizle ya da sadece çevrenizde iyi anlaştığınız birileriyle iletişime geçmek, mümkünse onlarla görüntülü konuşmalar yapmak hem duygularınızı paylaşmanız için hem de bazı olumsuz duyguların üzerinizde yaratması olası yıkıcı etkilerinden kurtulmanız için bir fırsat olabilir.

Virüs gündemi herkes için geçerli olsa da muhakkak ki her birey biriciktir ve herkes bu süreci farklı deneyimleyebilir. 
Burada özetlemeye çalıştığım başlıca sorunlar ve bazı pratik önerilerin dışında, daha fazla desteğe ihtiyaç duymanız son derece anlaşılabilir. Eğer böyle bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız tecrübe ve bilgi birikimlerimle size yardımcı olmak isterim.

Benden randevu almak için psikologofisi.com'dan ulaşabilirsiniz.

Tarih : 03.04.2020
Yazar :

Psikolog

Amine Güzel

Merhaba, ben Uzm. Psk. Âmine Güzel; Yetişkin Psikoterapisti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümünü Onur Derecesi ile bitirdim. Yine aynı üniversitede travma alanında uzmanlığımı Bölüm Birinciliği ve Yüksek Onur Derecesi ile tamamladım. Çalıştığım alanlar; Travma Sonrası Stres Bozukluğu... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
14.04.2020
ben rabia ben epilepsi hastasıyım virüsten değil ama nöbet geçirmekten çok korkuyorum ne yapmalıyım

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi