İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Psikolog Kimdir? Ne İş Yapar? Neleri Yapmaz?

Psikolog Kimdir? Ne İş Yapar? Neleri Yapmaz?

Kişiler bir psikologla görüşürsem ne olacak, nasıl karşılanırım, beni mi sorumlu tutacak, öğüt mü verecek, bana aynı şeyleri söyleyecek şeklinde endişeler taşımaktadır ve psikoloğa gitmekten çekinmektedir. Bu nedenle Psikolog neler yapmaz - neler yapar hakkındaki bazı detayları paylaşmak istedim.
 
Psikolojide her bireye kendine özel, tek ve biricik kabul edilerek yaklaşılır dolayısıyla Psikolog karşısındaki kişinin bakış açısından onun yaşamına bakarak yardımcı olmaya çalışır. Empati kurar, onun ayakkabılarını giyer, o olur…
 
Genel yargıların aksine Psikolog; eğitmen, yargıç, kural koyucu, ahlakçı değildir.
 
Öğretmez, yargılamaz, etiketlemez, eleştirmez, sorgulamaz, kınamaz, tanı koymaz.
 
Psikolog, danışma sırasında kültürel, sosyal, normlar veya dini ölçütleri kullanmadan ön yargısız , sorgusuzdur.
 
Akıl vermesini, sorularınızı cevaplamasını bekleyemezsiniz ondan çünkü sizin kendinize yetecek aklınız vardır ve cevaplar sizde saklıdır. Ancak bazen bir çok zihinsel karışıklık, kaygılar, değer yargılarıyla dolu bilinç kütüphanenizde uygun cevaba ulaşamazsınız. Burada Psikologun görevi, sizin kendi çözümünüzü bulmanıza yardımcı olmaktır.
 
Psikolog bir çeşit aynadır, o aynadaki yansımaları anlamanıza destek olurken, içinizde kullanmadığınız güçlerinizin –yeteneklerinizin farkına varmanızı sağlar.
 
Kültürümüzde genel olarak kişiler sıkıntılarını veya çözemedikleri durumları, aile veya arkadaşlarıyla paylaşır, içini boşaltmak olarak nitelenen bu durumdan kısa süreli bir rahatlık duyduklarını söylerler.
 
Ne var ki bu durum geçicidir ve çözüm getirmez. Öncelikle karşınızdaki kişiler sizi yakından tanıdıkları ve sevdikleri için tarafsız olamazlar. Diğer yanda onların da belli değer yargıları, kuşkuları, kaygıları olduğundan size içtenlikle yardım etmeye çalışsalar da tarafsız bakamadıklarından önerileri akıl verme – yönlendirme şeklinde olur .
 
Oysa ki sizin sorunlarınızla baş etmeniz için bunlara gereksinimiz yoktur. Anlaşılmak, içinizdeki (bilincinizdeki) yolunda gitmeyen süreçleri çözümlemek istiyorsunuzdur.
 
Psikolog size her zaman koşulsuz - sorgusuz yaklaşan, size değer veren, sizin yanında olan kişidir. Bu nedenle her bireyin yaşamda bir danışma süreci keyfi yaşamasından yanayım.
 
Düşünün ki siz çok büyük bir geminin kaptanısınız ve İstanbul Boğazından geçmeniz gerekiyor.
 
Okyanusları aşmışsınız, böylesine büyük bir gemiyi kullandığınıza göre çok da başarılı bir kaptansınız.
 
Ancak doğal olarak İstanbul Boğazının akıntıları ve diğer özelliklerini bilmediğiniz için bir kılavuz gemi size eşlik edecek.
 
İşte o kılavuz gemi Psikolog ‘tur, sizse dev geminin kaptanı.
 
Her şey sizin elinizdedir.
 
Uzmanlarımız ve platformumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 15 dakikalık ücretsiz seanslarımıza başvurabilirsiniz.
Tarih : 27.09.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi