İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Serotonin Seviyenizin Düşük Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Serotonin Seviyenizin Düşük Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Son zamanlarda yoğun tempolu ve hızlı geçen yaşamlarımızda kendimizi zaman zaman yorgun ve isteksiz hissetmemiz çok normal. Fakat bu yorgunluk ve isteksizlik hali kronikleştiyse, canınız sürekli tatlı ve hamur işi çekiyorsa serotonin (mutluluk hormonu) eksikliği yaşıyor olma olasılığınız oldukça yüksek.

Serotonin hormonu, doğal bir duygu durum dengeleyicisi olarak da bilinir ve motor davranışlarımızdan duygusal dengemize, yeme alışkanlıklarımıza, sindirim sistemimize ve uyku düzenimize kadar birçok şekilde etkisini gösterir. Serotonin hormonunun vücudumuzda sağlıklı bir seviyede salgılanması depresyonun azalmasına, anksiyete bozukluğu şikayetlerinin önlenmesine, yaraların iyileşmesine ve sindirim sisteminin çok daha verimli çalışmasına destek olur.
 
Serotonin seviyemizin olması gerekenden düşük olması ise hayatımızı birçok açıdan zorlaştırabilir. Serotonin eksikliğinden kaynaklanabilecek aşağıdaki 9 durum size de tanıdık gelecek mi?  Eğer tanıdık geliyorsa, psikologofisi.com'dan 7/24 online psikolojik destek alabileceğinizi unutmayın. Üstelik psikologlarla görüşürken isminizi vermek zorunda değilsiniz. Rumuz kullanarak, büyük bir gizlilik içinde görüşmelerinizi sürdürebilirsiniz.
 

1. Kendinizi sürekli sinirli mi hissediyorsunuz?

Eğer kendinizi sürekli sinirli hissediyor ve ani duygudurum değişiklikleri yaşıyorsanız serotonin seviyeniz düşmüş olabilir. Serotonin eksikliğinin en sık karşılaşılan belirtilerinden biri de dürtüsel davranışlar ve saldırganlık halidir. Ancak vücudumuzdaki serotonin seviyesi olması gereken seviyeye yükseldiğinde hem kendimizi daha mutlu hisseder hem de başkalarının söz ve davranışlarına karşı daha anlayışlı oluruz.
 

2. Çevrenizde kara bulutlar dolaştığını mı düşünüyorsunuz?

Özellikle depresyon belirtileri gösteren kadınlarda en sık rastlanan durumlardan biri de serotonin eksikliğidir. Eğer sıklıkla kendinizi ümitsiz, çaresiz hissediyorsanız, gittiğiniz her yerde kara bulutların da sizi takip ettiğini düşünüyorsanız serotonin seviyeniz olması gerekenin altında olabilir. Depresif düşüncelerinizin serotonin eksikliğinden kaynaklandığını düşünseniz bile mutlaka doktorunuz ile konuyu görüşmeyi atlamayın.
 

3. Kendinizi çikolata ve hamur işi yemekten alı koyamıyor musunuz?

Özellikle kadınlarda serotonin seviyesinin düşmesiyle çikolata ve hamur işi krizleri hemen kendisini göstermeye başlar. Vücudumuz, serotonini artırabilmek için en çabuk çözüm olarak çikolatalara, hamur işlerine yönelir. Ancak vücudumuzu abur cubur ve şekerle doldurmadan da serotonin seviyemizi yükseltebilir, kendimizi mutlu hissedebileceğimiz birçok farklı yöntem bulabiliriz.
 

4. Uykuya dalmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

Sağlıklı bir uyku düzeni için serotonin hayati önem taşır. Uykuya dalmakta güçlük, geceleri aniden uyanma ya da zihninizde dönüp duran kaygılı düşünceler nedeniyle uyuyamama gibi sorunlar yaşıyorsanız serotonin seviyeniz düşük olabilir.
 

5. Fazla kaygılı mısınız?

Serotonin eksikliği anksiyete problemlerine, takıntılı düşünce süreçlerine hatta öfke patlamalarına neden olabilir. Eğer kendinizi sürekli stresli, sinirli bir ruh durumunda, anksiyete ve panik duygularıyla mücadele ederken buluyorsanız serotonin eksikliğinin tipik belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.
 

6. İştahınızda belirgin değişimler mi yaşıyorsunuz?

Duygu durumumuzdaki değişiklikler öncelikle iştahımızı etkiler. Serotonin eksikliğinde de durum genellikle böyledir; kimimiz kendimizi daha iyi hissetmek için daha fazla yemeye yönelirken kimimiz ise depresif düşüncelerle yemekten iyice uzaklaşabilir.
Eğer hem uyku düzeninizde hem de iştahınızda bu tür belirgin değişimler yaşıyorsanız serotonin seviyenizi vakit kaybetmeden ölçtürmenizde fayda var.
 

7. Canınız evden dışarı adım atmak istemiyor mu?

Serotonin değerlerimiz normal seviyedeyken kendimizi daha sakin ve başkalarıyla iletişime daha açık hissederiz. Ancak vücudumuzdaki mutluluk hormonu azaldıkça kendimizde sosyal hayata karışacak motivasyonu da bulamamaya, kendimizi dış dünyadan izole etmeye başlarız. Özellikle kış aylarında aile ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizin bu durumdan zarar görmemesi için kendimizi biraz daha fazla motive etmemiz gerekebilir.
 

8. Kişisel bakımınıza ayıracak enerjiniz yok mu?

Düşük serotonin seviyesi öz güvenimizin de düşmesine neden olabilir. Kendimizi iyi hissetmediğimizde canımız genellikle kişisel bakımımıza zaman ve enerji ayırmak da istemez. Böyle durumlarda ufak da olsa kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak adımlar atmak, aktivitelerde bulunmak büyük fark yaratabilir.
 

9. Baş ağrılarınız sıklaştı mı?

Son dönemde yapılan araştırmalar; serotonin seviyesinde yaşanan dalgalanmaların kronik tansiyon, küme baş ağrıları ve migren ile doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor. Eğer bu tür problemler yaşıyorsanız doktorunuz ile görüşmenizde fayda olabilir.
 
Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız panik yapmanıza gerek yok! Yaşamınızda yapacağınız düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, meditasyon, psikolojik destek gibi birkaç basit değişiklikle serotonin değerlerinizi yükseltebilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.
 
Psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an psikologofisi.com’da yer alan uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.
Tarih : 03.05.2017
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
29.06.2021
Merhabalar yazılarınızı çok yararlı gördüm Gerçekten de bana umut oldu... Teşekkürler
Anonim Kullanıcı
08.05.2020
Cok guzel ve destekleyeci bi yazi olmus sagolun

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi