İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sexting

Sexting

Teknolojinin gelişmesiyle insanların, özellikle gençlerin birbirleriyle bağlantı kurma stili de değişti. Sosyal medya (twitter, instagram, facebook) ve whatsapp gibi sosyal ağların da hayatımızdaki yerinin önem kazanmasıyla günümüzde duyguların, düşüncelerin ve arzuların ifade edilişi de artık eskisi gibi değil.

“Sexting” kelimesi, sex ve texting kelimelerinden türemiş, cinsel içerikli mesaj olarak ifade edilmektedir. Drouin ve çalışma arkadaşlarının yürüttüğü araştırmaya göre kişilerin %58’i partnerlerine cinsel içerikli mesaj ya da video gönderiyor. Son 10 yılda bu oranın çok fazla arttığı bilinmekte. Ancak araştırmaların çoğunun Amerika’da yürütüldüğünü unutmamak lazım. Cinsel içerikli mesajlaşmanın artmasıyla birlikte 18 yaş altındaki ergenlik dönemindeki yaygınlığı ve nelere sebep olduğu, 18-74 yaş arasındaki bireyler ve sexting’in ilişkileri üzerindeki etkisi, bağlanma stilleri ve sexting arasındaki ilişki konuları üzerine araştırmalar üzerinde durulmaya başlanmıştır.

Sexting’in cinselliği başlatma amacıyla kullanıldığı görülüyor. Bir çeşit flörtleşme de diyebiliriz. Sexting’in olumsuz etkisi, yapılan cinsel içerikli paylaşımların kişiler arasında kalıp kalmayacağının belirsiz olmasıdır. Yapılan bir dizi araştırmada sexting’in olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde durulmuş ancak araştırmalar arası sonuçlar çok tutarlı değil. Bazı araştırmalar sexting’in olumlu etkilerinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşırken bazıları ise olumsuz çıktılarının daha fazla olduğu sonucuna ulaşmış. Burada araştırmanın yürütüldüğü yaş aralığı ve romantik ilişkinin niteliği oldukça önemli bir değişken olarak karşımıza çıkıyor.

Yaş arttıkça cinsellik daha normatif, romantik ilişkinin ve sağlıklı bir gelişimin parçası haline geliyor. Dolayısıyla yetişkinlikte sextingin bazı durumlarda ilişki doyumunu artırdığı görülmüştür. Bu durumda cinsel içerikli mesajların kime, hangi zamanda iletildiği önem taşıyor. Örneğin, uzak mesafe yürütülen ilişkilerde cinsel içerikli mesajların cinsel yakınlığı ve samimiyeti koruduğu görülmüş. Az önce bahsettiğimiz sextingin cinselliği başlatma amacıyla kullanımı da ilişkilerinde henüz fiziksel olarak cinselliği deneyimlememiş çiftlerde tetikleyici ve cesaretlendirici olabiliyor.

Yapılan araştırmalarda düzenli ve belirsizliğin az olduğu ilişkilerde partnerlerin cinsel içerikli mesaj atma ve sürdürme eğiliminin arttığı bulunmuş.

Başka bir bulgu, erkeklerin kadınlara oranla cinsel mesaj teklifinde bulunma eğiliminin daha fazla olduğu belirtmiştir.

Söz konusu cinsel içerikli mesajların ve görüntülerin paylaşan kişinin haberi olmadan diğerleriyle paylaşılması ve 18 yaş altındaki kişiler söz konusu olduğunda işin ciddi bir yasal boyutu olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Bazı problemlerle başa çıkmakta güçlük çekiyor ve destek almak istiyorsanız psikologofisi.com adresinden uzmanlarımızla her zaman görüşebilirsiniz.

Tarih : 27.06.2019
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun Ergül. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 13 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Kabul ve Kararlılık Terapisi (A... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi