İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sosyal Fobiyle Başa Çıkmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

Sosyal Fobiyle Başa Çıkmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

Sosyal fobi (sosyal anksiyete) sanılanın aksine yalnızca utangaç olmak demek değildir. “Sosyal anksiyete bozukluğunuz olabileceğini gösteren 7 işaret” adlı yazımızda belirttiğimiz gibi sosyal fobisi bulunanlar için insanlarla iletişim kurmak çok büyük bir problem haline gelebilir. Böyle durumlarda yaşanan panik ve kaygı çok şiddetlidir ve insanlarla tanışmak, yol sormak, satış görevlisiyle konuşmak gibi basit durumlar bile kişi için kabusa dönüşebilir.

Midenize kramplar girmesine sebep olan sosyal fobiyle uzmanların önderdiği aşağıdaki 10 adımı uygulayarak başa çıkabilirsiniz:
 

1. Stres seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde derin nefes alın

Eğer sosyal fobinin etkilerini hissetmeye başladıysanız hiç panik yapmadan sakinleşmenizi sağlayacak en kolay yöntemi uygulayın: nefes egzersizi. Derin ve kontrollü bir şekilde nefes alıp vermek sinirlerinizi yatıştıracak, rahatlatacak ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle de başka insanlarla etkileşime gireceğiniz sosyal ortamlarda bulunmadan önce yapacağınız nefes egzersizleri sizi gevşetecek ve yatıştıracaktır.
 

2. Olabilecekler hakkında fazla düşünmekten kaçının

Sosyal fobisi olan kişiler özellikle başkalarıyla birlikte olmaları gereken durumlarda atacakları her adımı, söyleyecekleri her sözü ya da yapacakları her hareketi ayrıntılı olarak düşünme ve tekrar tekrar akıllarında canlandırma eğilimindedirler. Olabilecek en kötü senaryoya odaklandıkça içinde bulunduğumuz andan keyif almaktan bir o kadar uzaklaşırız. Böyle anlarda zihninizi “ya böyle olursa” gibi düşüncelerden olabildiğince uzaklaştırmaya çalışmak sosyal iletişimlerinizi de rahatlatacaktır.
 

3. Her ortama uyum sağlamak zorunda değilsiniz!

İçinde bulunduğunuz her ortama uyum sağlamaya çalıştıkça kaygı seviyeniz ve sosyal fobinizin etkileri bir o kadar artacaktır. Herkese uyum sağlamak zorunda değilsiniz, unutmayın ki istedikten sonra herkes herkeste eleştirecek bir şeyler bulabilir. Kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla birlikte olmaya çalışın.
 

4. Zihninizi negatif düşüncelerden uzaklaştırmaya çalışın

İş yerinde yapmanız gereken önemli bir sunum öncesinde ya da başka insanlarla birlikte olacağınız büyük bir sosyal etkinlikten önce kaygı seviyeniz arttıkça zihniniz de boş durmaz ve olabilecek en kötü olasılıklar ışık hızıyla aklınızda dönmeye başlar; ya sunum yaparken birisi size gülerse? Ya yanlış bir şey söyleyip kendinizi aptal yerine düşürürseniz?.. Bu tür düşünceler yaşadığınız anksiyete ve panik hissini yalnızca olduğundan daha kötü bir hale getirir. Böyle anlarda kendinizi rasyonel düşünmeye, aklınızı bu tür negatif düşüncelerden uzaklaştırmaya çalışmanız sakinleşmenize yardımcı olacaktır.
 

5. İlk izlenim önemli olsa da her şey demek değildir!

Sosyal fobisi olan kişiler için yeni insanlarla tanışmak, özellikle de ilk izlenimin oldukça önemli olduğu iş görüşmesi gibi nedenlerle belirli bir otorite figürünü temsil eden kişilerle iletişim kurmak gerçekten korku verici olabilir. Kafanızın arkasında hep bir onaylanmama, yanlış anlaşılma düşüncesi olduğu için daha çok kaygılanır, kendinizi daha da kötü hissedersiniz. Böyle anlarda ilk izlenimin her şey demek olmadığını, kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz başka fırsatların da olabileceğini hatırlayarak stresinizi azaltabilirsiniz.
 

6. Dikkatinizi kendinizden uzaklaştırmaya çalışın

Tüm dikkatinizi nasıl göründüğünüze, başkalarının sizi nasıl algıladığına, etrafınızda konuşulanların sizinle ilgili olup olmadığına harcamak gerçekten de son derece yorucu olabilir. Böyle zamanlarda dikkatinizi kendinizden uzaklaştırıp çevrenizdeki güzelliklere odaklanmanız hem rahatlamanızı hem de karşınızdaki kişileri çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
 

7. Düzenli egzersize mutlaka zaman ayırın

Düzenli olarak spor yapmanın fiziksel faydalarının yanında psikolojik sağlığımız için de son derece faydalı olduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Kaygıyla başa çıkmanın 7 etkili yolu yazımızda da bahsettiğimiz gibi düzenli yapılan egzersiz beynimizdeki mutluluk hormonu endorfin salgısını artırarak anksiyete ve stres belirtilerinin azalmasını, kendimizi daha mutlu ve sakin hissetmemizi sağlar. Bunun için spor salonlarında saatler geçirmenize de gerek yok, düzenli olarak yapacağınız on dakikalık kısa yürüyüşlerle de kendinizi iyi hissetmeye hemen başlayabilirsiniz.
 

8. Sosyal fobiyi yenmek için psikolojik destek almaktan çekinmeyin

Günümüzde sıklıkla kullanılan konuşma terapileri ve bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle anksiyete ve anksiyeteye bağlı problemleri yenebilmek artık oldukça kolaylaştı. Özellikle online psikolojik destek seçeneklerinin yaygınlaşmasıyla sosyal fobi konusunda uzman bir psikolog ile evinizden bile çıkmanıza gerek kalmadan, oldukça ekonomik seçeneklerle görüşebilirsiniz. Psikolojik destek alan kişilerle ilgili doğru sanılan yanlışlarda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi psikolojik destek almak bir zayıflık göstergesi değil problemlerine çözüm üretebilecek adımlar atan cesur insanlar olduğumuzun işaretidir.
 

9. Sosyal fobiyle ilgili online gruplara katılın

Sizinle benzer korkuları yaşayan, benzer ihtiyaçları olan kişilerle iletişim kurmak hem kendinizi daha rahat ifade etmenizi hem de anlaşıldığınızı hissetmenizi sağlar. Sosyal anksiyete ve sosyal fobiyle ilgili bilgilerin ve deneyimlerin paylaşıldığı gruplara katılarak yeni insanlarla tanışabilir, yaşadıklarınıza farklı bir açıdan bakmayı öğrenebilirsiniz.
 

10. Sosyal fobiyi yenmek için korkularınızla yüzleşin

Her şey adım atmakla başlar; sosyal fobiyi yenmek için atacağınız en önemli adımlardan biri korkularınızla yüzleşmek olacaktır. Sosyalleşmeniz gereken durumlardan kaçınmak her ne kadar kısa süreli olarak rahatlamanızı sağlasa da uzun vadede yalnızca hissettiğiniz anksiyete ve panik duygusunun artmasına neden olur.
 
Sosyal fobiyi yenmenizi sağlayacak farklı teknikleri öğrenmek için dilediğiniz uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.
 
Tarih : 22.03.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi