CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Cinsel terapi, cinsel terapiler konusunda özel eğitim almış psikologlar, psikiyatristler ya da psikolojik danışmanlar tarafından cinsel fonksiyon sorunları yaşayan çift ya da bireylere yol göstermeyi amaçlayan, konuşma terapisi ve evde yapılacak alıştırmaları içeren bir terapi çeşididir.

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Cinsel terapi uygulamalarında cinsel sorunlar yaşayan kişilerden terapi esnasında fiziksel temasta bulunmaları beklenmez, konuşma terapisi kullanılarak sorunların kaynağına inilmeye çalışılır.

Yaşamın ayrılmaz bir parçası olan cinsellik alanında yapılan ilk cinsel terapi çalışmaları 1960 yılında öncü araştırmacılar William Masters (1915- 2001) ve Virginia Johnson (1925-2013) tarafından, birçok cinsel sorunun eğitim ve bazı spesifik masaj teknikleriyle rahatlıkla çözülebileceğini göstermeleriyle başladı. Günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunlar; cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, vajinismus, orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik olarak sıralanabilir.

Cinsel terapistlerin öncelikli amacı bireyleri cinsellik konusunda eğitmektir. Cinsel terapilerde terapist öncelikle cinsel sorun yaşayan kişilere sorular sorarak sorunların kaynağını öğrenmeye çalışır. Eğer yaşanan cinsel problemlerin temeli fiziksel nedenlerden kaynaklanıyorsa cinsel terapist danışanı üroloji ya da dahiliye gibi ilgili alanlara yönlendirmelidir.

EN SIK KARŞILAŞILAN CİNSEL SORUNLAR

İstek Farklılıkları: İlişkide çiftlerin cinsel birleşmenin ne zaman ya da ne sıklıkta gerçekleşeceği ile ilgili anlaşmazlık yaşaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Cinsel terapiye katılan çiftlerin üçte ikisinde erkeklerin kadınlardan daha sık cinsel ilişki beklentisi içinde oldukları görülürken cinsel terapi uzmanı psikologlar her iki taraf için de kabul edilebilir bir yol ve sıklık bulunması konusunda yardımcı olabilir.

Ereksiyon (Sertleşme) Sorunları: Erkeklerde cinsel birleşme süresince yeterli ereksiyonu sağlayamama olarak ifade edilen sertleşme sorunlarında son yıllarda her ne kadar cinsel istek arttırıcı ilaçların kullanımı artmış olsa da altta yatan psikolojik nedenlerin belirlenmesi ve tedavi süreçlerinde cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog desteği almanın tedavi başarısını önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki: Kadınlarda cinsel birleşme sırasında genital bölgede yaşanan ağrıların bölge çevresindeki kist, enfeksiyon, sistit gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi yoğun kaygı, olumsuz düşünceler, cinsel travma hatıraları, yanlış öğretiler gibi psikolojik nedenler de bu rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Vajinismus: Kadınlarda fiziksel hiçbir problem olmadığı halde pelvis kaslarındaki kasılmalar nedeniyle ilişkiye girilememesi ya da iağrılı ilişki yaşanması durumu olarak adlandırılan vajinismus problemi aslında cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Özellikle cinsellik hakkında doğru olmayan bilgiler nedeniyle korku, kaygı, endişe yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen vajinismus tedavisinde cinsellik konusunda uzman terapistlerin danışanlarında var olan yersiz korku ve endişeleri eğitim mekanizmalarıyla giderebilirler.

Bu yazıyı paylaş!

CİNSEL TERAPİ ALMANIZ GEREKTİĞİNİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Alanında uzman psikologlarımızdan istediğinizi seçerek, ister bilgisayarınızdan video chat yoluyla isterseniz telefonunuzdan konuşarak online terapi alabilirsiniz. Üstelik psikologlar ile görüşürken isim yerine rumuz kullanarak anonim kalabilir ve yüz yüze anlatamayacağınız her şeyi anlatabilirsiniz.

Supervisor Psikolog  Vedat Murat Cengiz
Vedat Murat Cengiz
Supervisor Psikolog  
₺ 19, 00
İlk Seans
Gelişim Psikologu Alican Kaya
Alican Kaya
Gelişim Psikologu  
₺ 19, 00
İlk Seans
Uzman Psikolog Bahar Turunç
Bahar Turunç
Uzman Psikolog  
₺ 19, 00
İlk Seans

Cinsel terapi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

KENDİNİZİ KÖTÜ MÜ HİSSEDİYORSUNUZ?

Eğer cevabınız 'EVET' ise psikologlarımızdan anında online terapi alabilirsiniz.

ONLINE TERAPİ AL