MANİK DEPRESYON (BİPOLAR BOZUKLUK) NEDİR?

Önceki adıyla Manik Depresyon olarak bilinen Bipolar Bozukluk, kişinin ruh durumundaki ani değişimler olarak tanımlanır.

MANİK DEPRESYON(BİPOLAR BOZUKLUK) NEDİR?

Manik depresyon (bipolar bozukluk) yaşayan bir kişi bir an kendisini çok iyi, çok neşeli hissederken belirli bir sebep yokken birden çok mutsuz hatta depresyonda hissedebilir. Ruh durumundaki bu ani değişiklikler haftalarca hatta aylarca sürebilir. Manik depresyon (bipolar bozukluk) yaşayan kişi manik ruh durumundayken kendisini dünyanın tepesinde, her şeyi başarabilecekmiş, aklına koyduğu her şeyi bir anda yapabilecekmiş gibi hisseder.

Manik depresyon (bipolar bozukluk) genetik ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklandığı düşünülen karmaşık bir rahatsızlıktır. Manik depresyon (bipolar bozukluk) semptomları klinik depresyon ile mani (aşırı sevinç, enerji) nöbetleri arasında geçen normal ruh durumu görünümüyle seyreder. Kişinin ruh durumundaki bu dalgalanmalar çok şiddetli olabileceği gibi hafif düzeyde, aniden ya da günler, haftalar içerisinde adım adım değişen bir görünümde olabilir. Manik depresyon (bipolar bozukluk) yaşayan kişi mani ve depresyon nöbetleriyle birlikte düşüncelerini toplamakta, algı fonksiyonlarında ve sosyal hayata uyumda zorluk yaşayabilir.

MANİK DEPRESYON (BİPOLAR BOZUKLUK) BAŞLANGIÇ YAŞI NEDİR?

Manik depresyon (bipolar bozukluk) semptomları genellikle ilk olarak 15-24 yaş aralığında başlar ve yaşam boyu devam eder. Nadiren çocukluk çağında ya da 65 yaş üstü yetişkinlerde ilk teşhis vakalarına da rastlanabilir.

Manik depresyon semptomları bireyden bireye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde yalnızca birkaç semptom görülürken bazı kişilerde hastalık nedeniyle çalışmak, normal bir hayat sürdürmek imkansız hale gelebilir.

Gerileme ve nüksetme süreçleriyle ilerleyen bipolar bozukluk semptomlarının uygun tedavi uygulanmadığında yeniden görülme olasılığı yüksektir. Şiddetli mani ya da depresyon nöbetleri geçiren hastaların kendilerine zarar verebilecek davranışlarına engel olmak için genellikle hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

MANİK DEPRESYON’DA GÖRÜLEN (BİPOLAR BOZUKLUK) DEPRESYON SEMPTOMLARI NELERDİR?

Manik depresyonda (bipolar bozukluk) görülen klinik depresyon belirtileri majör depresif bozukluk belirtilerine benzerdir;

 • İştahta azalma, kilo kaybı ya da aşırı yeme, kilo artışı
 • Odaklanmakta ve karar vermekte güçlük, hafıza kayıpları
 • Tükenmiş, yorgun ruh durumu
 • Kendini değersiz, ümitsiz hissetme, karamsar düşünceler
 • Uykusuzluk, sabahları çok erken uyanma ya da uyanamama
 • Severek yapılan aktivitelerden zevk alamama, ilgi duymama
 • Tedaviye dirençli baş ağrıları, sindirim sorunları, kronik ağrılar gibi fiziksel semptomlar
 • Süreğen üzgün, sinirli, asabi ruh hali
 • Huzursuzluk, çabuk öfkelenme
 • Ölüm, intihar düşünceleri, intihar girişimleri.

MANİK DEPRESYON’DA GÖRÜLEN (BİPOLAR BOZUKLUK) MANİ SEMPTOMLARI NELERDİR?

Manik depresyon hastalığında görülen mani belirtileri;

 • Birbiriyle bağdaşmayan, hızlı düşünceler
 • Kendini fazlasıyla büyük görme
 • Aşırı ve uygunsuz sevinç, mutluluk hali
 • Aşırı huzursuzluk
 • Uygunsuz sosyal davranışlar
 • Libido artışı
 • Konuşma hızında ve ses tonunda artış
 • Belirgin enerji artışı
 • Enerji artışıyla birlikte uyku ihtiyacında azalma

MANİK DEPRESYON (BİPOLAR BOZUKLUK) NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Diğer ruh durumu bozukluklarında da olduğu gibi bipolar bozukluk teşhisinde de psikoterapist öncelikle hastaya hikayesini öğrenmek için sorular sorar ve semptomları gözden geçirir. Eğer gerekli ise psikoterapist semptomları daha iyi analiz edebilmek için hastanın ailesiyle de görüşmek isteyebilir. Manik depresyon yaşayan kişiler içinde bulundukları manik ruh durumunu normal ruh durumundan ayırt etmekte zorlanabilirler. Kişiler manik ruh durumundayken düşünce mekanizmaları etkilendiği için zararlı olabilecek kararlar alabilirler. Bu nedenle bipolar bozukluk tanısının olabildiğince erken konması ve etkili bir tedavi yöntemi uygulanması manik depresyon hastaları için çok önemlidir.

MANİK DEPRESYON (BİPOLAR BOZUKLUK) NASIL TEDAVİ EDİLİR

Bipolar bozukluk hayat boyu devam eden, kronik hastalıklardandır. Bu nedenle tedavide kullanılan yöntemler dikkatle belirlenmeli ve yaşam boyu dikkatle uygulanmalıdır. Tedavide çoğunlukla ilaç tedavileriyle birlikte bilişsel davranışçı terapi yöntemleri uygulanır.

Bu yazıyı paylaş!

MANİK DEPRESYON(BİPOLAR BOZUKLUK)'UNUZ OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Alanında uzman psikologlarımızdan istediğinizi seçerek, ister bilgisayarınızdan video chat yoluyla isterseniz telefonunuzdan konuşarak online terapi alabilirsiniz. Üstelik psikologlar ile görüşürken isim yerine rumuz kullanarak anonim kalabilir ve yüz yüze anlatamayacağınız her şeyi anlatabilirsiniz.

Supervisor Psikolog Vedat Murat Cengiz
Vedat Murat Cengiz
Supervisor Psikolog  
₺ 19, 00
İlk Seans
Gelişim Psikologu Alican Kaya
Alican Kaya
Gelişim Psikologu  
₺ 19, 00
İlk Seans
Uzman Psikolog Bahar Turunç
Bahar Turunç
Uzman Psikolog  
₺ 19, 00
İlk Seans

Manik Depresyon (bipolar bozukluk) hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

KENDİNİZİ KÖTÜ MÜ HİSSEDİYORSUNUZ?

Eğer cevabınız 'EVET' ise psikologlarımızdan anında online terapi alabilirsiniz.

ONLINE TERAPİ AL