Aile ve çift terapisi için seçebileceğiniz psikolog tavsiyeleri, psikolog yorumları ve online terapi ücretlerini buradan görebilirsiniz.

Faruk Deniz Tümay  Profil Fotoğrafı
Çevrimiçi
5
Psikolog
Profil
İstanbul Kent Üniversitesi
469₺
Sesli
30dk
489₺
Görüntülü
30dk
Nuray Yetim Profil Fotoğrafı
Çevrimiçi
0
Psikolog
Profil
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
369₺
Sesli
30dk
399₺
Görüntülü
30dk
Aylin Yıldızer Profil Fotoğrafı
Çevrimiçi
5
Psikolog
Profil
Yeditepe Üniversitesi
389₺
Sesli
30dk
409₺
Görüntülü
30dk
Yasemin Altındağ Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Psikolog
Profil
İstanbul Ticaret Üniversitesi
409₺
Sesli
30dk
429₺
Görüntülü
30dk
Hande Sever Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Psikolog
Profil
Girne Amerikan Üniversitesi
469₺
Sesli
30dk
499₺
Görüntülü
30dk
Beyza Bardakcı Gürül Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Uzman Psikolog
Profil
Çukurova Üniversitesi
459₺
Sesli
30dk
479₺
Görüntülü
30dk
Halim Ediz Demirhan Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Uzman Klinik Psikolog
Profil
İstanbul Bilim Üniversitesi
549₺
Sesli
30dk
599₺
Görüntülü
30dk
Murat Özdemir Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Uzman Klinik Psikolog
Profil
Çağ Üniversitesi
369₺
Sesli
30dk
369₺
Görüntülü
30dk
Eren Artun Ergül Profil Fotoğrafı
Meşgul
5
Psikolog
Profil
Ege Üniversitesi
559₺
Sesli
30dk
579₺
Görüntülü
30dk
Aile ve çift terapisi

Aile ve çift terapisi nedir?

Aile ve çift terapisi; aile içi ya da çiftler arasındaki iletişim bozukluklarının giderilmesi ve aile içinde kuşak farkı dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle kendini gösteren çatışmaların çözümlenmesi, çiftlerin problemlerinin aşılması gibi amaçlarla başvurulan terapi türüdür. Aile ve çift terapisinden verim alabilmek için en önemli gereklilik terapiye katılacak olan herkesin sorunları çözmeye istekli olmasıdır. Psikologofisi alanında uzman profesyoneller ile online aile ve çift terapisi konusunda size destek vermeye her zaman hazırdır.

Aile ve çift terapisi

Aile ve çift terapisinin faydaları

Aile içindeki ya da ilişkideki sorunların objektif bir göz tarafından gözlemlenmesi o sorunların olabilecek en sağlıklı şekilde çözülmesi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca bireyin yaşadığı ve ilişkilerine yansıyan travmatik olaylar, geliştirdiği olumsuz düşünce kalıpları gibi etmenler de aile ve çift terapisinde çözümleneceğinden aile içinde ya da ilişkilerde yaşanacak iyileşme daha sağlam olacaktır.
Psikoterapi; bireyin psikolojisine ya da ailedeki yapıya odaklanarak başarılı olabilir, ancak her iki bakış açısı da insan psikolojisini bulunduğu sosyal çevresi ile değerlendirerek sorunların tam olarak anlaşılabilmesi için gereklidir. Bireylerin duygusal yaklaşımlarını kabul ederek sorunun temelinde çözümü arar. Böylece sorunların başka ilişki dinamiklerinde tekrarlanmasının önüne geçerek geçici olmayan bir kazanım oluşturur. Aile terapisinin günümüzdeki değerli yeri, oluşturduğumuz insan topluluklarının temel özelliği olan karşılıklı bağlılığı, sosyal olarak karakterize edilen canlılar olarak değerlendirilmemizin gerekliliğindendir.

Aile ve çift terapisi nasıl yapılır?

Aile ve çift terapisinde partnerler arasındaki ya da aile içindeki sorunları dinleyen psikolog, danışanları gözlemleyerek bu sorunlara neden olabilecek negatif inançları, davranışları ve travmatik olayları tespit eder ve sonucunda da bunları çözümleyerek sorunların giderilmesini hedefler. Seanslara kimi zaman bireyler tek başına kimi zaman da birlikte katılır. İnsanların bir soruna saplanıp kalmasının önemli bir nedeni, yaşadıkları sorunlara kendi katkılarını görememeleridir. Dikkatleri, başkalarının sürekli olarak yapmakta olduğu şeylere yöneldiği için çoğu insan onları birbirine bağlayan örüntüleri görmekte zorlanır. Aile terapistinin görevi bu insanları uyandırmaktır. Ayrıca, ilişki dinamiği içerisinde bulunan bireylere bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmasını kolaylaştırır.

Aile ve çift terapisinden kimler yararlanabilir?

Aile ve çift terapisinden; ilişkisinde sorun yaşayan partnerler, çatışma yaşayan aileler, evlat edinme sürecindeki aileler, aile içi psikolojik ya da fiziksel şiddetin yaşandığı aileler, iletişim kopukluğu olan partner ya da aileler fayda görebilir. Ancak bununla sınırlı değildir; Ailesi veya ilişkisini daha sağlıklı hale getirmek isteyen herkes aile ve çift terapisinden faydalanabilir.