Psikolojik Testler

Popüler aramalar
Beck Depresyon
Bipolar Bozukluk
SCL-90-R Tarama
Dikkat Dağınıklığı
Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği
Psikolojik testler
Psikolojik Testler (0 sonuç)

Psikolojik testler nedir?

Psikolojik testler, psikiyatristlerin ve psikologların gerekli durumlarda, kişilerin psikolojik problemlerinin belirlenmesine, psikolojik destek sürecinde kullanılacak yöntemin kararlaştırılmasına ciddi oranda etki eden testlerdir. Bu testler genel olarak tarama amaçlı kullanılır. Bu testler ile kişilerin bilişsel ve uzamsal kimlikleri, yetenekleri, duygu-durumları gibi birçok öğenin tanınması ve anlaşılması sağlanır. Psikolojik testler bireylerin nasıl düşündüğünü, nasıl hissettiğini, nasıl tepki verdiğini ölçer ve ruh sağlığına dair bir anahtar olarak kullanılır. Psikolojik testler birçok çalışma ve araştırma sonrası ciddi bir titizlikle oluşturulur. İlk kullanımında sözlü olarak ve bir uzman eşliğinde gerçekleşen psikolojik testler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital ortama dökülmüş ve bireyin tek başına yapabileceği bir hale getirilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise her ne kadar uygulama bireysel olarak gerçekleştirilebilse bile yorumlanması mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda yanlış yorumlama sonucunda paniğe ve yanlış yönlendirmeye neden olur. Testler arasında kullanım şekli, amacı ve tekniği farklılık gösterebilir. Bazıları projektif teknik kullanarak bilinçaltına erişmeyi hedeflerken, bazıları gözlem yoluyla gerçekleşerek duygu-tepki gibi konuları ele alır.

Önemli bilgilendirme

Bu sitedeki psikolojik testler halkın farkındalığını artırmak adına ücretsiz olarak sunulur ve kesinlikle teşhis/tedavi niteliği taşımaz. Eğer mental bir hastalığınızın olduğunu düşünüyorsanız öncelikle mutlaka bir Psikyatrist hekime danışmalısınız.

Hekimlerden başka kimsenin hastalıklarla ilgili teşhis koyamayacağını unutmayın. Eğer sürekli görüştüğünüz bir Psikiyatristiniz yoksa aile hekiminizden sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Aşağıda acil durumlarda ulaşabileceğiniz numaraları ve kurumların web sitelerini sıraladık. Lütfen gözden geçirin.