HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN
X
Deprem bölgesinde yaşayan ve içimizi parçalayan afetten etkilenenlere ücretsiz olarak psikolojik destek sağlıyoruz. Eğer siz ya da aileniz afetten etkilendiyseniz lütfen canlı destek üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Abim tarafından cinsel istismara uğradım

Çocukken yaşımı hatırlayamıyorum, çocukluğuma dair de pek bir şey hatırladığım söylenemez. Abim tarafından sürtünme yoluyla cinsel istismara uğradığımı hatırlıyorum. Sadece bir kez olduğunu hatırlıyorum. Bunu seneler sonra hatırladım. Su an 33 yaşındayım ve erkeğim ve artık daha net hatırlıyorum. Kendisi ile görüşüyoruz, ama ben bunu kabullenemiyorum. Böyle bir şey olmadığını inandırmaya çalışıyorum. Bunun bir akıl oyunu olma ihtimali olabilir mi. Kendime yediremiyorum, bunu kendisi ile paylaşmalı mıyım, çekiniyorum suçlu benmişim gibi suçluluk hissediyorum utanıyorum. Çocukluğumdan beri içine kapanık sosyal ortamlarda basarisiz biri oldum ve fark ettim ki kadınlarla iletişim kurmak bana daha kolay geliyor. Erkeklerle iletişim konusunda sorunlar yaşıyorum sanki bazı insanlardan korkuyorum. Yardımcı olabilir misiniz bana bu konuda, eğer mümkünse seanslara da katılmayı düşünüyorum. Ama bunu anlatmak çok zor geliyor...
Tarih : 07.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, öncelikle bu durumu farkında olmanız, hatırlıyor olmanız bile tedavi için olumlu olduğunuzu bilmenizi isterim. Yaşadığınız ve çocukken sakladığınız, içe attığınız bu durum sizde öfkeye sebep olmuş olabilir. Bu da yetişkinlik döneminde size psikolojik anlamda kalıcı hasarlar oluşturmuş olabilir. Cinsel istismar, insan eliyle gerçekleştirilen psikolojik travma türlerinden biridir. İstismarın türüne, sıklığına, süresine ve kimin yaptığına göre ruhsal yapıda farklı etkiler bırakmaktadır. Aileden birinin bunu yapmış olmasından dolayı, sizde etkisi büyük olmuş olabilir. Bu konuda terapi almanız, kendinizi açmanız büyük yarar sağlar. Terapi sırasında bu olayın çözülmesi size hayattan zevk almayı öğrettiğini ve güçlü hissettirmeye başladığını görmüş olursunuz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi