İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ailem ve takıntılarım

Ben hayatı boyunca mücadele etmiş biriyim. Okul olsun sınavlar olsun spor hayatım olsun. Aile yapımız birbirine bağlı ama baba-oğul(ben) ilişkisi her zaman belli bir mesafe ve saygı üstünde oldu. 10 yaşımdan şuan ki 20 yaşıma kadar hayatım her mücadele de aşağılanmak ve hakarete uğramak ile geçti. En küçük hatada babam tarafından küfür yedim. 80 almak bile bizim evde bir hakaret sebebiydi. Başarısızlıklar yaşattım bazen ve ailem bana adam akıllı güvenmiyor. Bende sanırım bu yüzden kafayı yedim. Şuan sınavlara hazırlanıyorum ve ağzımda sürekli ders tekrar ediyorum. Öğrendiğim şeyleri unutacağım diyene istemsiz beynim bana tekrar ettiriyor. Olmadık yerde bile ders düşündüğüm ezberleri kendi kendime tekrar etme hastalığım var. Mükemmeliyetçi bir aile yapısı bana 2-3 yıldır bu hastalığı kazandırdı. Onun haricinde okb ilerleri başka şekillere de sıçradı. Bir anda sevdiğim insanlar ile ilgili aklıma kötü şeyler geliyor. Asla istemediğim düşünceler geliyor. Dini konularla da ilgili yanlışlıkla kötü düşünceler geliyor. Bu tüm saydığım takıntılardan, okb'den nasıl kurtulurum? Lütfen yol gösterin ve fikir verin...
Tarih : 25.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, aslında bu düşüncelerinizin neden kaynaklandığını kendiniz söylüyorsunuz. Bunlar aslında sizin düşünceleriniz olmadığını farkındasınız, düzenli çalıştığımız zaman bilgilerin zihnimizden uçup gitmesi çok olağan bir durum değildir. Bunların unutulması için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu da bir gün veya bir saat gibi kısa süreler değildir. Sınav stresi ve baskı ile birlikte takıntılarınız artmış olabilir. Sizin düşünmeniz gereken şey öncelikle sağlığınız daha sonra sınavınız olmalı, çalıştığınız ve inandığımız zaman başaramayacağımız hiçbir durum söz konusu değildir. Aileniz bile üzerinizde baskı kuruyorsa, bunu kulak asmayın, siz önce sağlığınıza ve sonra hedefinize odaklanın.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi