• Soru Sor
  • Anksiyete vücut üzerinde hastalık belirtileri oluştura bilir mi?

Anksiyete vücut üzerinde hastalık belirtileri oluştura bilir mi?

kollarım ve bacaklarım sırtım ve başım yer yer ağrıyor ve uzun zamandır pandemi döneminde tedirgin olduğum için olası bir aksiyete atağı yaşıyor olabilir miyim? Ağrıların yanı sıra terleme, nefes alamıyormuş gibi hissetme, yeterince uymama rağmen uykusuzluk çekmek, kas seyrimeleri gibi belirtilerde göstermekteyim.

16 Eylül 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, Bahsettiğiniz bu fiziksel belirtiler psikosomatik belirti dediğimiz, psikolojik rahatsızlıkların bedenimizde fiziksel rahatsızlıklara yol açmasıdır. Yaşadığınız kaygı bozukluğu bedeninizde hastalık belirtilerine yol açabilir ve sanki bedensel olarak bir hastalığınız varmış gibi hissedebilirsiniz. Kaygı bozukluğunuz için bir uzmana başvurmanızı öneriyorum, terapilerle bu belirtileriniz de tedavi edilebilir. Sağlıklı günler diliyorum.

17 Eylül 2020
Tanya Halkacıoğlu Can
Tanya Halkacıoğlu Can

Öncelikle merhaba. Anksiyeteden daha çok panik atağı anımsattı bana belirtileriniz. Evet psikolojik rahatsızlıklar beden yoluyla (somatizasyon) da kendini baş gösterebilir. Terapi görmenizi öneririm, sorunlarınızın içinden çıkamıyor oluşunuz bedeninize yansımış durumda. Bilişsel Davranışçı Terapi ile aşılacak bir durum. Platformdan bana randevu oluşturun. Detayları görüşelim, yaşadıklarınızın önüne geçmek ve şikayetlerinizin daha da ilerlememesi adına. Sevgiyle kalın :)

17 Eylül 2020
Şebnem Akı Karaoğlu
Şebnem Akı Karaoğlu

Belirtileriniz yaygın anksiyete bozukluğunda görülen durumlar arasında yer almaktadır. Terapi alarak bu durumu aşabilirsiniz, dilediğiniz an size yardımcı olabilirim.

19 Eylül 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı