İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Bir şeyi ilk defa yapma korkusu

Bir şeyi ilk defa yapacağımda her zaman içimde bir korku oluyor. Acaba nasıl yapılıyor? Mesela, örnek vermek gerekirse yeni bir okula başlıyorum, acaba kaydımı nerden yaptıracağım, sınıfımı bulabilmek miyim, bunları takıntı haline getiriyorum. 1 kere yaptıktan sonra, hiçbir korkum olmuyor veya yanımda birisi olduğu zaman başka bir örnek daha vermem gerekirse ilk temassız ödeme yapacağımda bunu bile stres yapmıştım acaba nasıl yapacağım diye.
Tarih : 21.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, anlattığınız kadarıyla bazı durumlara karşı aşırı stres yaptığınızı ve bu stresle baş edemediğinizi anlıyorum. Stresle baş etmek için öncelikle anda kalmaya çalışın sürekli olarak geleceği düşünmek kaygılanmanıza yol açabilir. Bazen bir konu hakkında karar almak ve o konunun belirsiz olması sizi strese sokabilir böyle durumlarda karar vermenizi kolaylaştırmak için konunun artıları ve eksilerini değerlendirin, belirsizliğin ne olduğunu anlamaya çalışın. Eğer değiştiremeyeceğiniz bir durumsa olayı kabullenmeye çalışın. Eğer stresle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi