İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çocuğum rol yapıyor, ne yapmalıyım?

Merhaba 22 aylık İkiz kızlarım var. Kızlarımdan biri 1 ay önce salıncaktan çok hafif bir şekilde düştü 2-3 gün topalladı ve kendiliğinden geçti. 2 hafta önce tekrar düştü hafif bir şekilde bu kez 1 hafta topalladı ve iki ayağına da röntgen çekildi ve hiçbir şeyi yok sonra kendiliğinden düzeldi. Dün parkta yine hafif tökezledi ve bu sefer hiç ayağa kalkıp yürümek istemiyor. Ayağımda bir şey olmadığını biliyoruz çünkü arada unutup yürüyor. Ama ne yapacağımızı nasıl tepki vereceğimizi bilemiyoruz. Alışkanlık haline getirdi ve sürekli böyle olmasından korkuyoruz. Nasıl yaklaşmalıyız?
Tarih : 08.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, bunu rol diye düşünmeyebiliriz belki de bu davranışını ayağının tekrar acımasından korktuğu için veya uzun süre bu davranışı tekrarladığından dolayı öğrenilmiş bir davranış olmaya başladığı için devam ediyor olabilir. Onun üzerinde baskı kurmadan, aslında ayağının düzeldiğini ve canının tekrardan aynı şekilde acımayacağını ona anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun üzerinde çok baskı kurmadan, yavaş yavaş beraber yürümeyi deneyebilirsiniz. Hem sizden güç almış olacak hem de iyileştiğini kabullenmiş olup tekrardan normal yürüyebileceği düşüncesine geri dönmüş olacaktır. Eğer hala bu davranışına devam ediyorsa, bir uzmanla görüşmenizi öneririm.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi