İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çocuk ve şiddet

26 yaşındayım. Kendimden 1,5 yaş küçük bir kız kardeşim var. Aile içinde geçimsizlikler yaşıyoruz. Aile içinde çok sinirli ve öfkeli biriyim. Bunun en önemli nedenini çocukken şiddet görmeme bağlıyorum. Çocukken annemin bana en azından haftada bir kez fiziksel şiddet uyguladığını çok iyi anımsıyorum. Annem benim için dünyadaki en muhteşem insanlardan biri ama elbette dört dörtlük değil. Çocukken bana şiddet uygulamasının nedenini sorduğumda ''Sen kız kardeşine fiziksel ve sözsel şiddette bulunuyordun. Ben de bu nedenle sana kızıyordum.'' yanıtını alıyorum. Doğru, kız kardeşime şiddet uyguluyordum. Ama ben onu kendimden bile çok seviyordum. Annemin tersine ben kız kardeşime şiddet uygulamamı, annemden ve babamdan şiddet görmeme bağlıyorum. Önce kimin kime şiddet uyguladığını anımsayamıyorum. Bu durumun doğruluğunu bir uzmana sormak istiyorum. Küçük bir çocuk, anne babasından şiddet görmediği halde en sevdiği insana şiddet uygular mı, yoksa en sevdiği insanlardan şiddet gördüğü için mi kendinden bedenen daha güçsüz olan en sevdiği insana şiddet uygulayabileceğini düşünür? Önceden teşekkürler.
Tarih : 19.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, düşüncelerinizde haklı olduğunuzu belirtmek isterim. Evet, şiddet öğrenilen bir davranıştır. Hiçbir bebek doğduğunda şiddet ve saldırganlık içgüdüleriyle birlikte doğmaz ve bu davranışlar dışarıdan öğrenilir. Sizin de kız kardeşine uyguladığınız şiddet bundan kaynaklı olabilir. Çocuklar şiddetten çok çabuk etkilenir ve unutmazlar. Bu nedenle, çocukluktan itibaren kurulan güven bağı zedelenir. O yüzden çok sevdiğinizi söylediğiniz küçük kız kardeşinizi fiziksel ve sözel şiddetten korumanızı ve onunla iyi bir bağ kurmanızı umarım.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi