HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN
X
Deprem bölgesinde yaşayan ve içimizi parçalayan afetten etkilenenlere ücretsiz olarak psikolojik destek sağlıyoruz. Eğer siz ya da aileniz afetten etkilendiyseniz lütfen canlı destek üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çocuklukta şiddet

20 yaşındayım. Çocukluğumda babamdan çok şiddet ve hakarete maruz kaldım. Bazı hareketleri bana çok onur kırıcı gelirdi. Örneğin beni dövdüğü sopayı elime geri verip onu yerine koymamı söylerdi. Ayrıyeten sürekli namaz kılmamız için baskı yapardı. Sabah namazına uyanamadığımızda kiliseye gitmemizi söylerdi. Birkaç yıldır şiddet uygulamıyor ve bana iyi davranıyor fakat ben ona aynı şekilde davranamıyorum. İçimde onu iten bir şey var çözemiyorum. Ne yapmam lazım?
Tarih : 10.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Öncelikle merhabalar. Anne ve babamız güvenlik ihtiyacımızı karşıladığımız kişilerdir. Güvenlik ihtiyacımızsa en az fiziki ihtiyaçlarımız kadar önemlidir. Ebeveyniniz tarafından şiddet görmek sizin baba-çocuk ilişkinizi, bağınızı ve yakınlığınızı derinden etkilemiştir. Aynı zamanda hayatta belki de en güveneceğiniz insan tarafından vücut bütünlüğünüzün tehdit edilmesi durumu da babanıza yönelik hayal kırıklığı yaşamanıza neden olmuş olabilir. Yalnızca fiziki şiddet değil, kurduğu baskılar ve ithamlarıyla psikolojik şiddet uyguladığını da görüyorum. Size şiddet uyguladığı nesneyi hiçbir şey olmamış gibi yine size vermesi ve yerine koymanızı söylemesiyse sizde yok sayılma, önemsenmeme düşüncelerini tetiklemiş olabilir. Çocuklukta geliştirilen bağlar yetişkin olduğumuzda geliştirdiğimiz ilişkilere referans olur. Çocuklukta yaşanılan kötü anıların ve şiddetin izi maalesef kolayca silinmez. Öncelikle, kendinize babanızın son zamanlardaki iyi tavırlarına karşılık veremediğiniz için yüklenmeyin. Şiddetin etkilerini hafifletebilmek, geçmişinizi affedebilmek ve kabul edebilmek içinse terapi desteği almayı deneyebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim..

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi