İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Çok mu mükemmeliyetçiyim?

Merhabalar. Her ne iş yaparsam yapıyım, o işi ben iyi yapamıyorum gibi geliyor bana. Yaptığım işlerle insanlardan takdir görsem dahi hep olumsuz düşünüyorum. Bazı işleri Türkiyede ilk kez yapmama ve çıkarmama rağmen tutmayacak, buda olmadı korkusu ile olacak işlerimden de vazgeçiyorum.. Bir işi profesyonel anlamda yapsam dahi yapamıyorum düşüncesi beni yaptığım bütün işlerden soğutuyor. Sizce ne yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.
Tarih : 02.11.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, sanırım kendiniz için belirlediğiniz yüksek standartlarınız var. Beklediğiniz kadar iyi olmayacak endişesi ile başladığınız işleri tamamlayamadığınızdan bahsetmişsiniz. Mükemmellik beklentileri erken çocukluk yaşantılarından kaynaklanabilmektedir. Bu dönemlerde mükemmel olmamızı bekleyen ya da bizi sürekli yetersizlikle eleştiren, koşulsuz olarak sevgi göstermeyen ebeveyn, kardeş, öğretmen, bakıcı gibi hayatımızda önemli yer edinmiş kişilerden kaynaklanabilir. Böyle bir tutumla karşılaştığımızda ise mükemmel olduğumuzda sevileceğimize ve kabul göreceğimize inanabiliriz. Ayrıca mükemmellik beklentileri geleceğe yönelik kaygılardan da kaynaklanabilir. Bu durumun birçok nedeni olabilir, daha detaylı bir değerlendirme yapabilmemiz için benimle bir görüşme alabilirsiniz. Görüşmek dileğimle, kendinize iyi bakın.

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar, bir durumla ilgili değerlendirmemizin olumsuz ya da kötümser olmasını irrasyonel düşüncelerden biri ya da bir kaçı belirlemektedir. Bunlara düşünce kalıpları da diyebiliriz. Kendinizi ve yaptığınız işleri değersizleştirme eğiliminde olduğunuz anlaşılıyor. Bu düşüncenin yerine daha işlevsel olan akılcı düşünce kalıplarını yerleştirmelisiniz. Sevgiler.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi