İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Dışarı çıkmak beni aşırı geriyor

Merhaba , 33 yaşındayım yaklaşık 10 yıldır panik bozukluk teşhisiyle tedavi görüyorum , birkaç kez terapi de aldım fakat çok verimli olmadı ve bu pandemi döneminde iyice kötüleşmeye başladım. Araç içerisinde çok geriliyorum son zamanlarda markete giderken bile olmaya başladı. Dışarıya adım atmaya korkar oldum , ilaç tedavisinin beni iyileştiremediğini çok net görüyorum , nasıl bir izlemeliyim ne yapmalıyım hayatım hep böyle mi geçecek ?? Bu durumu atlatacağıma dair artık umutlarım tükenmeye başladı , sokağa adım atamayacak hale gelmekten çok korkuyorum.
Tarih : 14.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, yaşadığımız dönemden dolayı kolayı kaygılarınız artmış ve bu kaygılarınızda panik bozukluğunuzu tetiklemiş olabilir. Aşırı stresli ve gergin olduğumuz zamanlar vücudumuz buna tepki gösterir, sizin vücudunuz tepki gösterme biçiminin bu şekilde olduğunu düşünebilirsiniz. O yüzden stresli ve gergin olmanız bu durumu tetikleyen başlıca konulardır. Daha önce geçirmiş olduğunuz panik ataklarınızdaki yaşadığınız olumsuz tecrübelerden dolayı da tekrar geçirme korkusuyla vücudunuz strese sokuyor olabilir bununla beraber tekrar geçiriyor hissine kapılabilir ve geçirebilirsiniz. Öncelikle, bilmeniz gereken şudur, korkularımız bizi o an ki olan durumdan korumaz, aksine onu daha çok düşünmemize yol açar. Bu yüzden bununla ilgili korkularınızı yenmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili uzmanlarımızdan yardım almanızı tavsiye ederim, onlar size en doğru tedavi planını oluşturacaklardır.

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, panik bozukluğu tedavisinde terapi ve ilaç bir arada kullanılmalıdır. Her ikisi de ayrı ayrı kullanılırsa tedavisi süreci uzayabilir. Panik bozukluk alanında uzmanlaşmış bir psikiyatristle ilaç sürecine başlamanızı ve bununla beraber terapi sürecine başlamanızı öneririm.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi