İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Evdekilerle geçinemiyoruz ne yapabilirim?

Annemi ele alalım. Başarılarımı kıskanıyor. Veya en basitinden evin içinde yaptığımı yarın o yapıyor. Asla bir gururlanma göstermiyor. Hele yemek yaptım diyelim. Övgü alırsam yüzü düşüyor kötü yönlerini söylersem gerçek olmasalar bile yüzünde çiçekler açıyor ki kendisi hep övülür. Bir şey yapacaksam önümdeki yolları kesiyorlar sonra yapmadıysam başıma kakıyorlar onlara rağmen yaparsam da memnuniyetsiz davranıyorlar kısaca benim varlığımdan şikayetçiler. Küçük kardeşim var evde onunla da ilgilendiklerini düşünmüyorum o sürekli bilgisayarda arkadaşlarıyla benimle bu kadar haşır neşir olma nedenleri de benim küçüklükten beri onlara psikologculuk yapmam. Şimdi bile babam bir şey yapacaksa bir projesi varsa bana yardımcı olursun dimi diyor ama ne benim geleceğimmiş ne benim hedeflerimmiş ne enerjimmiş umurlarında değil ben onlara tampon bölgeyim onların gözünde . Çatışmaya girsem bir değişiklik olmadığını gördüm vicdan da yapmıyorlar kardeşim gibi uyumlu gözükmek istiyorum. Yalnız şöyle ki ona bir şey anlatmazlar bir şey yaptırmazlar evin içinde kardeşim gibi olmak istiyorum özgürlüğümü alana kadar nasıl olabilirim?
Tarih : 08.07.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Öncelikle merhabalar. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla kendinizi gerçekleştiremediğiniz ve özgürlük alanınızın kısıtlandığı bir ortamda yaşıyorsunuz. Bazen çevremizdekilerle -en yakınlarımız bile olsalar- ortak paydada buluşmak zordur. Anlaşılmadığımızı ve önemsenmediğimizi hissedebiliriz. Bu noktada hayatımızda değiştirip yön verebileceğimiz yani müdahale edebileceğimiz unsurlara odaklanarak hem kendimizi gerçekleştirmiş olur hem de özgür olduğumuzu hissedebiliriz. Şu an elimdeki imkanlarla küçük çaplı da olsa ne gibi şeyler yapabilirim, kendimi nasıl gerçekleştirebilirim? sorularına yanıt arayabilirsiniz. Tam tersine değiştiremeyeceğimiz gerçeklere ve kişilere odaklanırsak yerimizde saydığımızı hissedebiliriz. Hayatta çevresel zorluklar her zaman vardır, ancak bizim odağımız kendimize ve geleceğimize şekil vermeye yönelirse mutluluğu daha kolay yakalayabiliriz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi