İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

evlatlarım

Ben 3 çocuk annesiyim ve çalışan bir bayanım dün ben işteyken yaşanan olayı anlatıp bilgi almak istiyorum.9 yaşındaki oğlum abisinin sigara içtiğini öğrenmiş odasında paketini bulmuş ve kırıp çöpe atmış ağlayarak içmeni istemiyorum, ölmeni istemiyorum yada bende içeyim seninle beraber öleyim diye ağlamış .Çocuğum 6 yaşlarındayken bir dergide elma resmi görmüştü, elmanın yarısı çürümüş diğer yarısı sağlamdı altında da sigara resmi vardı bana sorduğunda şöyle anlattım ciğerleri çürüttüğünü hatta ölümle sonuçlanabileceğini sağlığa zararlı olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Bilinç altına yerleşmiş ki dün bu anlattığım konu ortaya çıktı ama çocuğumun sevdiklerini kaybetmek korkusu olarak şimdi nasıl bir dille anlatmalıyım ki çocuğum bu korkuyu üzerinden atsın bilginize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.
Tarih : 04.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, 6 yaşlarındaki çocuklar anne ve babalarını örnek aldıkları için sizin söyledikleriniz, davranışlarınız çok önemlidir. Aslında yanlış bir davranışta bulunmadığınızı söylemek isterim. Çocuklarımıza sigaranın kötü bir şey olduğunu söylememiz gerekmektedir. Onunla tekrardan konuşmayı deneyebilirsiniz. Ona sigaranın uzun süreli etkisinin ölümcül olabileceğinden bahsedebilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi