İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Girdiğim ortamlarda pek konuşmadığım için dışlanıyorum.

Ben ikili ilişkilerde yakın olduğum insanlarla gayet rahat ve kendim olarak konuşabilirken, ortamda 2'den fazla kişi olunca içime kapanıyorum, konuşmaya çekiniyorum ve bu yüzden de dışlanıyorum bu durum beni rahatsız ediyor ama engel olamıyorum sosyal ortamlarda hep böyle oluyorum ya da bazen konuşacak konu bulamadığım oluyor çok yakın olduğum insanlarla çok rahat konuşabiliyorum ve insanlar beni hep sessiz sakin biri olarak bilirler ama evde hiç öyle değilimdir sosyal ortamlarda bambaşka biri oluyorum sadece en yakınlarım evdeki gerçek halimi bilirler ve onlara kendimi tamamen açarım yani güven sorunu fazlaca var yaşıtlarım tarafından küçüklükten beri çok dışlandım, ezildim, dalga geçildim zorbalığa uğradım hiçbir zaman mutlu olamadım herkese güvenim gitti kimseyle konuşmak içimden gelmiyor bir ara depresyona girdim herkes neden hiç konuşmuyorsun deyip duruyordu ama kimse beni görmüyordu sanki görünmezmişim gibi hissediyordum bazen aslında bende konuşmak, eğlenmek istiyordum ama olmuyordu bir de kimseye ilk adımı atamıyordum tanışma anlamında sonradan sınıftan bir arkadaşım beni fark edip aralarına aldı bana destek oldu onun sayesinde biraz daha açıldım insanlarla eskiye göre daha çok konuşuyorum ama hala ortamda fazla kişi olunca kendimi geri çekiyorum ve gerekmedikçe konuşmuyorum bu durumu nasıl aşarım bilmiyorum
Tarih : 19.10.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Ramazan Kaygusuz

Merhaba, sanırım sosyal ortamlarda rahat hissetmeyip kendinizi geri çekmeniz çocuklukta arkadaşlarınız arasında yaşadığınız olumsuz deneyimlerden kaynaklanıyor. Çocuklukta yaşadığınızı belirttiğiniz bu zorbalık ve dışlanma gibi olaylar nedeniyle günümüzde de sosyal çevrenizden aynı tepkileri bekliyor olabilirsiniz. Bu durumda da çocuklukta yaşadığınız olumsuz deneyimler sırasında ifade edemediğiniz duygularınızı terapide sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde dışavurmak bu deneyimlerin duygusal etkisinin azalmasını sağlamaktadır. Geçmişten gelen bu olayların duygusal etkilerini azaltmak günümüzde yaşadığınız sosyal etkileşimlerde de daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemin dışında da sosyal kaygı durumlarında kullanılan bilişsel davranışçı terapi yaklaşımları da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bu süreçte sizi daha iyi tanıyıp seanslarımıza başlayabilmemiz için bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek dileğimle, kendinize iyi bakın.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi