İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Her sesten korkuyorum

Merhaba Ben 21 yaşındayım. Bedensel engelim var. Küçüklüğümden beri seslere karşı hassasiyetim vardı ama normal seviyede silah patlaması, havai fişek gibi yüksek seslerden korkardım sadece. Ama son zamanlarda bu çok fazla şekilde arttı. Birisi normal ses tonunu az yükseltse bile irkiliyorum. Telefon zil sesim bile korkutmaya başladı. Aniden birisinin gülmesi öksürmesi, kapının açılmasına kadar ilerledi. Artık bu olay beni çok rahatsız etmeye başladı. Kendimi korkak birisi gibi hissetmeye başladım. Korku düşüncesi çıkmıyor, aklımdan önceden unuturdum. Bazen aklımda yokken korkmazdım. Şimdi hiç çıkmıyor ve artık her an korkacakmışım gibi yaşıyorum. Bir ses duyunca da hemen korkuyorum. Korkmamak için kendimi kasıyorum ama yine de korkuyorum hiçbir şeye konsantre olamıyorum. Korkarım diye bir ortama girmek istemiyorum. Çevremdekiler bana gülmeye başladı artık ve şaşırıyorlar neden bu kadar korkuyorsun diye çok zor durumdayım. Nasıl kurtulabilirim bundan. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Tarih : 23.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, yaşadığın bu durum aslında sese karşı oluşan bir fobidir. Bu genetiğin, edindiğin deneyimlerin veya çevre etkisini olabilir. Bunun dönemsel olarak artışı, korktuğunuz seslerden sürekli kaçıyor olmanız olabilir. Eğer sürekli kaçarsanız, en ufak sese dahi korkunuz artacaktır. Bunun yerine korkularınızın üzerine gitme konusunda kendinizi cesaretlendirin. Bu korkularınızı önlemenize yardımcı olacaktır. Korkularınız hala devam ediyorsa da bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim çünkü korkular, insan hayatını kısıtlayan belirtilerdir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi