İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Kaygı, mutsuzluk ve sürekli bir intihar düşüncesi

Merhaba ben 23 yaşında bir gencim. Yaşadığım hayat epey sıkıntılı, aile ayrı ve onların bütün yükü benim üzerimde. Kendimi bildim bileli de böyleydi. Borçlarım var, batağın içine saplanmış gibi hissediyorum. Birçok kez intihar girişiminde bulundum fakat bir kedim var, ben olmazsam ona kimse bakamaz, ölür. Onun için hep vazgeçtim ama artık dayanacak gücüm kalmadı. İntihar düşüncesi ben istemesem bile kafamdan çıkmıyor. Mutlu olamıyorum her şey sanki benim enerjimi emiyor hiçbir ortamda rahat hissedemiyorum, kafam sürekli dalgın. Yeni bir şey öğrenmekte zorlanıyorum, lütfen bana yardımcı olun.
Tarih : 24.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba. Yaşam koşullarımız bazen bizim irademiz dışında belirlenir. O koşulları belirlemek, değiştirmek bizim elimizde olmayabilir. Hele ki ağır sorumluluklar almayı gerektiren şartlar altındaysak kendimizi sıkışmış hissedebiliriz. Bu nedenle de depresif belirtiler gösterebiliriz. Fakat hayata bizi bağlayan şeylerden biri de yaşadığımızı, bu dünya için gerekli olduğumuzu hissettiren yerlerde bulunmak, yaşadığımızı hissettiren amaçlar edinmektir. Yaşamınızdaki bu zorlukları göz önünde bulundurunca kendinize nefes alacak bir pencere açmak iyi hissettirecektir. Önce minik adımlar atarak kendi yaşamınızda kendinize yer açın. Örneğin günün 30 dk -1 saatini yürüyüşe ayırın. Sevdiğiniz kitabı okumak için zaman ayırın. Ürettiğinizi hissettiren bir hobi edinin. Hayır kurumların gönüllülük yapın. Daha sonra ileriye dönük planlar yapmaya çalışın; kendinize gerçekleştirilebilir ama size ait hedefler koyun. Yaşınız henüz çok genç ve gerçekleştirilmeyi bekleyen pek çok hedef var aslında. Yaşadıklarınızı düşününce bunları hatırlamak size çok uzak gelebilir. Bu noktada profesyonel destek almak faydalı olabilir. Bu nedenle bir hekimle görüşmenizi öneririm. Sağlıklı günler..

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi