İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Ölüm

7.yaşındaki kuzenimin annesi vefat etti ve nasıl söylenmesi gerekiyor bu sürede napılması gerekiyor bilgi almak istiyorum
Tarih : 25.04.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Uygun bir dille detaylandırmadan annesinin öldüğünü, tüm canlıların ölümlü olduğunu ifade etmek gerekir. Yas tutmasına, ağlamasına izin vermek gerekir. Unutması, üzülmemesi için çaba içine girmemeli, annesiz kaldı diyerek her isteği yerine getirilmemelidir. Yaş itibariyle ölümün ne olduğunu bilmekte ancak bu soyut kavramın içini tam olarak dolduramamaktadır. Annesine ilişkin güzel anılardan konuşmak, annesi ile yaşadığı anıları canlı tutmaya çalışmak ona iyi gelecektir. Dinsel açıklamalarla bu dönemde kafasını karıştırmamak gerekir. Çünkü dinsel kavramları bilse de bu kavramlar da soyut olduğu için onda farklı sorgulamalara neden olabilir. Çocuğa destek olma anlamında bizleri arayıp detaylı bilgiler vererek daha sağlıklı çözüm önerileri alabilirsiniz. Çünkü bu süreçte ailenin ve çocuğun sosyo-kültürel koşullarını bilmek ona yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Dilediğiniz her an destek olmaya hazırız.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi