Özgüven eksikliği

İnsanlarla konuşmakta zorluk çekiyorum, özellikle de kalabalıksa. Sürekli ne düşünebileceklerini düşünüyorum. Bu çok yorucu. Kendimi bazı insanların karşısında ezik hissediyorum. Bunu söylemek hiç hoşuma gitmiyor, ama bazen bunu yaşıyorum. Nasıl geçecek bilmiyorum, neden böyle olduğumu da bilmiyorum. Çekingen olmak, sessiz biri sanılmak hoşuma gitmiyor. Aslında yakınlarımın yanında sessiz falan değilim. Karşı cinse karşı daha da bir böyleyim. İnsanların arasına karışmak, arkadaş gruplarına girebilmek falan çok isterdim ama olmuyor. Bazen kendimi berbat hissediyorum. Bu tedirginlik halinden çok sıkıldım...

27 Ekim 2020
Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhabalar, Durumunuz sosyal kaygi bozuklugu ile aciklanabilir. Bu durum ile ilgili destek alarak kolayca bu durumu asabilirsiniz. Kaygi bozukluklari icin en etkili yontem maruz birakma terapileridir. Bu konuda destek almak icin lutfen benimle iletisime gecin.

27 Ekim 2020
Psikologofisi Uzmanı
Psikologofisi Uzmanı

Merhaba, özgüven eksikliğinin kökeninde baskıcı otoriter aile tutumu yer alıyor olabilir ya da yaşamış olduklarınız hatalı düşünce kalıpları oluşturmuş olmanıza neden olmuş olabilir. Olayları değerlendirme şeklimiz bizim duygularımızı belirler. Bahsettiğim hatalı düşüncelerin yerine işlevsel düşünce kalıpları geliştirdiğinizde ve kendinizi koşulsuz kabullendiğinizde her şey yoluna girecek. Sevgiler.

29 Ekim 2020
Kullanıcı Yorumları
0/1500

Henüz yorum yapılmadı

Henüz yorum yapılmadı