İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Özgüvenimi tekrar nasıl kazanabilirim

Benim özgüven problemim var sanırım ne kadar doğru bilmiyorum bunu sanırım size danışmam daha mantıklı olur. Kendimi ifade edeyim. Son 2-3 senedir dışarı çıkma isteğim yok hep evde tek başına takılıyorum. Kendimi geliştirecek bir şey yapsam tamam ama boş boş oturup oyun oynuyor veya boş boş video izliyorum. Arkadaşlarımla fazla sohbet edemiyorum asosyalleştim ve arkadaş bulmakta veya arkadaşlıklarımı korumakta zorluk çekiyorum sanki herkes benden uzaklaşıyor gibi. Öğrenciyim üniversite okuyorum ve öğrenci evindeyim. Eskiden kendime bakıp değer verirdim giyimime olsun vücuduma saçıma her şeye fakat son 1-2 senedir bunlar yok duş almaya üşenir oldum. Tabi internette bazı araştırmalar yaparak kendimi zorlayarak daha düzenli bi hayat kurmaya çalışıyorum fakat zor geliyor. Başaracağıma inanıyorum fakat destek yok arkadaşlarıma psikolojim bozuk desem benle alay ederler gibime geliyor. Kafamda bir ses hiç durmadan konuşuyor. Kişisel bakımına yavaş yavaş tekrar başladım. Ayrıca beğendiğim hoşlandığım bir insan olunca gidip konuşamıyor tanışamıyorum öylece kalıyor. Şunun farkındayım yakışıklıyım yani elim yüzüm düzgün fakat hiçbir işe yaramıyor ve bu beni daha kötü hissettiriyor. Nasıl başa çıkabilirim. Psikolojik destek almak için de param yok. Teşekkürler 🙏
Tarih : 20.04.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, özgüven eksiliğinizi aşabilmeniz yapabileceğiniz en doğru hareket kendinizin farkında olmanız. Siz kendinizin farkında değilsiniz, ya da bir süredir kendinizi ihmal etmişsiniz bu da sizi içe dönük bir kişi yapmaya başlamış. Bunun için sosyalleşmekten vazgeçmeyin, arkadaşlarınızla konuşmaktan, onları aramaktan ve sohbet etmekten çekinmeyin. Size kendinizi iyi hissettirecek bir hobi edebiirsiniz bu sayede teknolojiye de bağlı kalmamış olursunuz. Kendinize her zaman güvenmeyi deneyin ve kendinizi her zaman sevin, böylelikle bu problemle başa çıkabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
22.04.2021
Aynı zamanda sanırım depresif durumdayım sürekli geç uyuyor geç kalkıyor zamanımı boşa harcıyor, derslerimi aksatiyorum. Son donemde uzaktan eğitim olduğu için bilgisayar üzerinden sunumlarimizi yapmak zorunda kalıyoruz. Ben sunumları yaparken endişeleniyor sunamazsam kaygısı oluşuyor ve aklımda kurup söylemek istediğim şeyleri söyleyemiyorum bu durumda yaptığım projeyi 'iyi olduğu halde anlatamamamdan kaynakli' kötü olduğu izlenimi yaratıyor. Kendimi toparlamaya çalışıyorum ama çabuk pes ediyor herşeyi unutuyor erteliyorum. Ve sonra herşey birikiyor galiba yapamayacwgim korkusu oluşmaya basliyor. Herşey alt üst olmuş durumda.

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi