İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sosyal Anksiyetem var

Merhaba. Kendimle ilgili rahatsız olduğum ve kafamı çok meşgul eden, hatta bazı şeyleri yaparken performansımı düşüren takıntıların sosyal anksiyete bozukluğu olmasından şüpheleniyorum. İnsanların hakkımdaki düşüncelerini çok fazla önemsiyorum, birine bir şey söyleceksem 10 defa düşünüyorum, ayrıca hata yapmaktan ve sonucunda muhattabımın hakkımda başarısız, beceriksiz gibi şeyler düşünmesinden aşırı derecede korkuyorum bu yüzden çok dikkatli yaşıyorum. Eğer karşımdakinin hakkımda kötü şeyler düşündüğünü düşünüyorsam onunla bir süre iletişim kurmak istemiyorum ve ona durduk yere kin besliyorum ancak öyle olmadığını görürsem rahatlıyorum ve ne kadar saçma düşündüğümü fark ediyorum. Birine saçma bir şey yazdığımı düşünürsem ve cevap vermezse defalarca telefonu açıp cevap vermiş mi diye bakıyorum eğer vermezse aklım sürekli orada oluyor ve işime odaklanamıyorum. Kızlarla aram iyi değil çünkü onların sıkıcı olduğumu düşünmesinden çekiniyorum veya öyle olduğunu düşünmesem de onu takıntı haline getiriyorum ve aklım sürekli onda oluyor bu yüzden uzak duruyorum. Aslında akılcı bir insanım ve bütün bu düşüncelerin bir saçmalıktan ibaret olduğunun farkındayım fakat kendime asla engel olamıyorum. Hatta şu an "akılcı" kelimesini doğru mu kullandım diye google'ye yazdım ki yanlış olmasın. 23 yaşındayım. Ailemle paylaşmak istemiyorum çünkü onlara iyi gözükmek istiyorum. Ne yapabilirim yol gösterirseniz çok memnun olurum.
Tarih : 07.09.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba bir bozukluktan şüphelenmek için detaylı inceleme gerekir. Bu da terapi ortamında mümkündür. Fakat terapiye gitmeden önce şunları sorgulayabilirsiniz: İnsanlarla konuşurken hata yaparsam ne olur? İnsanlar tarafından başarısız olarak algılansam ne olur, nasıl sonuçlanır? Kusursuz/hatasız olmaya çalışmayı ne zamana kadar sürdürebilirim?

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi