İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Sosyal fobi ile yaşamak

Hayatımı cehenneme çeviren, beni insanlardan kaçıran durumun adı sosyal fobiymiş. İnsanlarla konuşamıyorum, yüzlerine bakamıyorum, herhangi bir ortamda fark edilmiyorum ve fark edilsem de daha sonrasında çağrılmıyorum. Arkadaşlarımla dahil her türlü etkinlikten kaçınıyorum, yabancılarla konuşamıyorum, yanlış cevaplar vermekten korkuyorum ve bu durum canıma tak etti tabiri caizse. Bundan kurtulamayacağımı da biliyorum. Peki bununla yaşamayı nasıl öğreneceğim?
Tarih : 12.06.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, olumsuz yaşadığınız sosyal deneyimler yaşamak benzeri durumlarla tekrardan karşılaşma korkusu yaratabilir. Siz de benzer olan bu deneyimi tekrar yaşamamak için kaçınma davranışı olarak kalabalık ortamlardan veya insanlarla konuşmaktan kaçıyor olabilirsiniz. Yaşanan korku hissini azalttığı için aslında bu davranışı gösteriyor olabilirsiniz. Bu konuda en önemli adım özgüveninizi arttırmaktadır. Eğer yaşadığınız kaygıların günlük yaşamınızda bozulmalara sebep olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz, yaşadığınız sosyal kaygı ile nasıl mücadele edebileceğinizi öğrenmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi