İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Uyku problemi yaşıyorum

Askeri personelim ve harekat bölgesinde görev yapıyorum, bazen uzun zamandır uykuya kolay dalamıyor ve uzun bir uyku uyuyamıyorum. Bazen 1 saat sonra bazen 2 saat sonra kesinlikle uyanıyorum ve artık beynimdeki düşüncelere engel olamıyorum. Özellikle uyumaya çalışırken çok fazla şey düşünüyorum ve düşündüklerimi takip bile edemiyorum. Ayrıca sürekli telefonu kontrol ediyorum ve saat dakika geçtikçe uyuyamadığım için çok sinirleniyorum ve kalp atışlarım hızlanıyor. Ne yapmam gerekiyor?
Tarih : 18.08.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhabalar. Stres seviyesi uyku düzenimizi derinden etkiler. Bulunduğunuz konum ve koşullar itibariyle kronik stres altında olmanız nedeniyle uyku probleminiz tetikleniyor olabilir. Eğer imkanınız varsa uyku saatinden önce dikkat dağıtıcı etkilerden uzak kalmaya çalışın. Özellikle telefonunuzu kullanmayı uyumadan en az yarım saat önce bırakmaya çalışın. Yine eğer imkanınız varsa duş saatlerinizi uykudan önceye denk getirmeye çalışın. İnternetten meditasyon telkinleri veren videolar dinleyebilirsiniz. Nefes egzersizleri uygulamak da kaygı seviyenizi düşürmenize faydalı olur. Bunun yanında kaygılarınızı somut hale getirmek yani tek tek saptamak da faydalı olacaktır. Size kaygı veren durumlar neler, bunları bir gözden geçirebilirsiniz. Çünkü bir grup halinde akan düşünceler kontrol edilemez olduğu için kaygıyı artırabilir. Eğer imkanınız varsa psikolojik destek almak da oldukça sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi