HALKIMIZIN BAŞI SAĞ OLSUN
X
Deprem bölgesinde yaşayan ve içimizi parçalayan afetten etkilenenlere ücretsiz olarak psikolojik destek sağlıyoruz. Eğer siz ya da aileniz afetten etkilendiyseniz lütfen canlı destek üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Yanlış yapmaktan korkuyorum

İnsanlarla konuşmaya çekiniyorum. İletişim becerim çok kötü nerdeyse. Göz teması kurmaya çekiniyorum. Benimle konuşulmasından, bana soru yöneltilmesinden korkuyorum. Kendi içimde kendimi küçük görüşümden kaynaklı mı acaba? Bu sorun bende ilkokuldan beri var. Toplu ortamlarda hep tek başıma olmayı tercih ediyorum. İnsanlara yaklaşmaya, toplu ortamlarda konuşmaya çekiniyorum. Bu sorunu biraz aşar gibi olmuştum ama şu iki yıldır biraz daha arttı. Yanlış yapmaktan korkuyorum. Konuşmak istemememin nedeni bu da olabilir bilmiyorum ama rezil olmaktan, yanlış bir davranış sergilemekten korkuyorum. Bunu nasıl aşabilirim?
Tarih : 27.05.2021 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Merhaba, bunun en büyük nedeni özgüven eksikliğidir. Özgüven kazanmanız bunları aşmanıza yardımcı olacaktır. Özgüveninizi kıracak herhangi bir olay ve durumun içinde kaldınız mı öncelikle bunu tespit etmek gerekir. Bu durumun iki sene içinde artmış olmasının nedeni ise toplum içinde bulunma ve sosyalleşme sürenizin azalmasından dolayı olmuş olabilir. Bu durumu aşmak için, korkularınızın üstüne gitmelisiniz, bu küçük adımlarla insanlara yolda yürürken yol tarifi istemek gibi şeylerle başlayabilirsiniz. Farklı insanlarla konuşmak bu durumu aşmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize güvenin, herkes hata yapabilir, önemli olan bunları farkında olup aşabilmek ama bunun için yanlış yapmanız gerekir. Yanlış yapmaktan korkmayın, yanlış yapmak bugün ki doğruları doğurur.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi