İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Yeme bozukluğumla baş edemiyorum.

Geçen yaz başlayan yeme bozukluğumla baş edemiyorum. Bu yüzden bir sürü sağlık sorunu yaşıyorum. Adet olamıyorum, ciddi kabızlık problemim var. Her gece ağlıyorum. Kilo almaktan çok korkuyorum. Etrafımdakiler çok zayıfsın diyor ancak ben aynada bunu göremiyorum. Kalori sayma takıntım yüzünden hayatım zehir oldu ve artık ne yapacağımı bilemiyorum. Bana tavsiye verir misiniz?
Tarih : 01.10.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Duygu Güner

Merhaba sevgili danışan, Yeme bozukluğu Anoreksiya Nervoza ve Bulimiya Nervoza şeklinde görülür. Anoreksiya hastaları bilinçli biçimde kilo kaybetmek için yoğun biçimde çaba gösterirler. Diyet ve sporla aşırı meşgul olurlar. Açlığı reddederler. Ciddi kilo kaybetmelerine rağmen vücut algıları bozulmuştur; yani kendilerini hala kilolu algılarlar. Bu hastalarda besinsiz kalmaktan dolayı amenore (adet görememe) gelişebilir. Yine besin eksikliği sebebiyle saçlarda dökülme, cilt problemleri ve depresif belirtiler görülür. Yeme bozukluğu gerçek bir sorunla yanlış biçimde başa çıkma yöntemidir. Gerçek sorun terapide keşfedilir ve onunla sağlıklı biçimde başa çıkmak için neler yapılabileceği incelenir. O yüzden en kısa zamanda randevu alıp terapiye başlamanızı öneririm.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi