İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Zamansız , mutsuz ve yalnız bir yaşamdan korkuyorum

Merhabalar ben 18 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Birkac yıldır ara ara depresif hislere kapılmama karşın son birkaç aydır bunu şiddetle yaşıyorum.Önce bir anda gelen ölünce nasıl hissedeceğimi merak etmekle başladı ,sonra ölmek hakkında düşünmeye dönüştü.Sürekli bir tedirginlik var üstümde.İzledigim bir filmin ardından gençliğim hakkında düşünmeye başladım ,ailem , arkadaşlarım her şey elimden kayıp gidecek ,bir gün o ardımda bıraktığım bir ömürle yalnız başıma kalacağımı düşündüm.Sevilmeden yalnız bir hayat süreceğim , gençliğimi tadını çıkaramadan kaybedeceğim korkusu sardı beni.Çok fazla film,dizi izleyen , bolca kitap okuyan bir insanım ama son zamanlarda izlediklerim ve okuduklarımın etkisinde o kadar çok kalıyorum ki o fiksiyonel karakterlerin yaşadıkları zorluklar , acılar , ölümler için bile içimde artık dayanmakta zorlandığım bir acı bırakıyor .Talihsiz, yalnız, amaçsız bir yaşam ve kaçınılmaz son olan ölüm korkusu bu günümü yaşamamı engelliyor.mutlu , huzurlu bir ailem var ,her şeyi kaybetmek ve daha fazlasını istemek arasında sıkışıp kalktım.Bu düşünceden kurtulmaya çalışmanın kendimi kandırmak olduğunu düşünüyorum. Gençlik bitecek, insanlar ölüyor , gençler çocuklar yarın uyanıp uyanmacağını bilmeden yaşıyorlar, yaşıyoruz.Hem kendim hem de diğer herkes için üzülüyorum.Film izlemeyip kitap okumadan, haberleri izlemeden mi yaşamalıyım? Bugün ağlamaya başlayıp her şey benim için sonlanana kadar susmamak geliyor içimden.Ben şimdi ne yapmalıyım ?
Tarih : 04.08.2020 Yazar : Anonim Kullanıcı

Uzmanların bu soruya verdiği yanıtlar

Psikolog

Psikologofisi.com Uzmanı

Burada sizi kötüye etkileyebilecek, depresif duyguları ortaya çıkaracak müzik, kitabı, filmlerden bu dönemse uzak durmanızı tavsiye ederim. İçsel olarak bir sorgulama içerisindesiniz fakat bu iç sorguyu şu şekilde değiştirmeye çalışsak: evet kötü ihtimaller her zaman var, olabilir, ama şu an gerçek olma ihtimali ne kadar? Bu düşük ihtimal için ben bugünümde neden kendimi yıpratıyorum. Eğer ki yarın bişey olmuş olsa bile ben bugünde varım şu, nefes alıyorum, mutlu olmayı hakediyorum.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Türkiye'nin en büyük terapi platformu!
webrazzi
microsoft
egirisim
btmagazine

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi