İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Savaş ve Terörün Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi

Savaş ve Terörün Psikolojimiz Üzerindeki Etkisi

Vietnam savaşı sonrasında TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) ile ilgili yapılan araştırmalarda artış olmuş, bu rahatsızlığın sıcak çatışma ortamında bulunan ve görevini bitirip dönen askerler arasında yaygın olduğu görülmüştür. Bu durum, doğası gereği güçlü bir psikolojik sağlamlık gerektiren askerlik mesleğinin etkilerinin sivil yaşantıda da devam ettiğini gösteriyor. 
 
Günümüzde Travma Sonrası Stres Bozukluğundan etkilenenler sadece askerler ve çatışmaya giren kolluk kuvvetleri değil. Her gün işe gitmek için kullandığımız toplu taşıma araçlarında, halka açık parklarda ve ya yolda yürürken başımıza travmatik bir olay gelmeyeceğinin garantisi yok. Bu yazıda günlük hayatımızda artık sıklıkla telaffuz ettiğimiz travma konusunu ele aldım. Psikolojik travma nedir ve nasıl tedavi edilir gelin inceleyelim. 
 

Travma Nedir? Hangi Olaylar Travma Yaşatır?

"Tehdit" olarak algılanan her şey travma yaşatabilir. Bir olayın travmatik olması demek, bu olayla beklenmedik bir anda karşılaşılması, olayın vücut bütünlüğünü tehdit etmesi ve olayın çaresiz hissettirmesi demektir. Tek bir seferde gerçekleşmeyen, tüm çocukluk yaşantılarına yayılmış olaylar da travmatik etki bırakabilir. Travmanın temelinde yaşanan olayın "çaresiz hissettirmesi" vardır. İnsan eliyle bilinçli bir şekilde yapılan travmaların etkisi daha derindir. Terör bu tür travmaların başında gelir. 
 

Terör ve Travma

Terörizm, kitleler üzerinde en yüksek psikolojik etkiye neden olabilecek şekilde tasarlanmış bir savaş biçimidir. Şu araştırma http://www.turkpsikiyatri.com/pdf/c20s2/118-126.pdf terörist saldırılara maruz kalanlarda yüksek oranda TSSB'e rastlandığını göstermektedir. Aynı araştırmaya göre patlamaya görsel olarak tanıklık etmek ve patlama nedeniyle bir yakın ya da tanıdığı kaybetmek TSSB için risktir. Travmanın etkisi bununla da bitmez, haberlerdeki patlamaya ilişkin görüntüler ile "ya o saatte orada olsaydım" gibi düşünceler de travma, korku ve kaygı bozukluğu yaratabilir. Peki bunun bir tedavisi var mıdır?
 

Travma Tedavisi ve EFT

Emotional Freedom Techniques (Duygusal Özgürleşme Tekniği) yani EFT, travmalar üzerinde oldukça etkili bir tekniktir. EFT geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan bir enerji çalışmasıdır. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları tıklanarak olumsuz yaşantılarla bloke olan enerji noktalarının açılması sağlanır. EFT için iğnesiz akupunktur da denilebilir. 
 

EFT Bilimsel Bir Teknik midir?

Klinik Psikolog ve Profesör Dawson Church'un The Journal of Nervous And Mental Disease dergisinde yayınlanan şu araştırmasında https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23364126 bir TSSB grubu üzerinde yapılan EFT seanslarının sonunda grubun %90 ının artık TSSB klinik kriterlerini karşılamadığı ve tekniğin etkililiği, yine şu araştırmada https://psycnet.apa.org/record/2010-06378-007 TSSB yaşayan hastaların EFT uygulamaları sonrasında TSSB belirtilerinin anlamlı derecede azaldığı görülmüştür. Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21629014 da EFT tekniğinin travmalarda EMDR tekniği kadar etkili olduğunu göstermiştir. 
 
Bu konuda ayrıntılı bilgi, destek ve ya online terapi almak isterseniz psikologofisi.com sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Sağlıklı ve güvenli günler dilerim. 
Tarih : 14.10.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi