İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Terapi Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Terapi Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Psikoterapi ya da diğer adıyla konuşma terapisi, psikolojik olarak rahatlamak isteyen ve ruh sağlığını korumak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yanında psikolojik veya fiziksel herhangi bir tedavi gören ya da ilaç kullanan kişiler için de destekleyici olarak uygulanabilir. Hangi terapinin uygulanacağı, terapinin ne kadar süreceği kişinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenir.

Uzman bir psikoterapist ya da psikolojik danışman ile konuşup destek almak kendinizi keşfedip duygu durumunuzu kavramanıza ve içsel değişimlerinizi fark etmenize yardımcı olacaktır. Hayattaki hedeflerinizi, isteklerinizi, amaçlarınızı belirleyerek netleştirebilir ve yaşam kalitenizin artmasını sağlayabilirsiniz.  

Kişisel problemlerimizi bir başkasına açıkça anlatma düşüncesi ilk başta birçok kişi için zor olsa da yaşamınızı ve sağlığınızı derinden etkileyen konular hakkında uzman psikoterapistlerden alacağınız yönlendirmelerin pozitif etkileriyle problemlerinizle çok daha kolay başa çıkabilirsiniz. Terapi ayrıca kendinizi duygusal olarak rahatlamanıza, bir uzman tarafından dinlenip anlaşıldığınızı, desteklendiğinizi hissetmenize de yardımcı olacaktır. 
 

Terapinin Faydaları Nelerdir?

Terapi kişilerin;

 • Zorluklar karşısında kendilerini daha güçlü hissetmelerine
 • Gelişimlerine engel olan davranışları değiştirmelerine 
 • Kendileriyle ilgili mevcut olan olumsuz düşünce kalıplarını irdelemelerine 
 • Geçmişten gelen acıları dindirmelerine 
 • İletişim ve ilişki kurma yetkinliklerini geliştirmelerine 
 • Gelecek ile ilgili hedeflerini belirlemelerine 
 • Özgüvenlerini arttırmalarına 
 • Mental sağlık sorunlarının getirdiği semptomlarla baş etmelerine 
 • Korku, öfke, yas gibi güçlü duygularla başa çıkabilmelerine 
 • Problem çözme yeteneklerini geliştirebilmelerine yardımcı olur. 
   

Terapi Türleri Nelerdir?

Günümüzde aile ve grup üyelerini de kapsayan birçok farklı terapi türü uygulanmaktadır. Size en uygun terapi yönteminin hangisi olduğunu ve bu yöntemin nasıl uygulandığını psikoterapistinize 

danışabilirsiniz. Psikoloğunuzun bu konudaki düşüncelerini öğrenmeniz terapinin çok daha verimli 

olmasını sağlayacaktır. Bazen psikoterapistler danışanlarına en yüksek faydayı sağlayabilmek adına farklı terapi yaklaşımlarını sentezleme yöntemini de seçebilirler. 

Uygulamada en çok tercih edilen terapi türleri aşağıdaki gibidir;
 

 • Bilişsel- Davranışçı Terapi: Yaklaşımın bilişsel yönü kişilerin yaşamlarıyla ilgili pozitif değer ve inanç kalıpları oluşturabilmelerine odaklanırken davranışsal tarafı ise sağlıklı seçimler yapabilme yetkinliğinin geliştirilmesine odaklanır. Bilişsel- Davranışçı terapi uygulamaları özellikle depresyon, anksiyete ve bipolar bozuklukların tedavisinde tercih edilen en etkili yaklaşımlardan biridir. 
 • Kişiler arası Terapi: Özellikle iletişim, ilişki kurma gibi yeteneklere odaklanan kişiler arası terapi uygulamaları kişilerin duygularını sağlıklı bir biçimde ifade edebilmelerini sağlamayı amaçlar. Derpresyon tedavisinde en iyi sonuç veren yaklaşımlardan biridir. “Kişilerarası ve Sosyal Ritim Terapisi” olarak da uygulanabilen yaklaşım yöntemi özellikle bipolar bozuklukların tedavisinde son derece etkilidir. 
 • Aile Terapisi: Aile üyelerinin birbirleriyle olan iletişim problemlerini ve çatışmalarını çözümleyebilmelerine, aralarındaki bağı kuvvetlendirmelerine odaklanan aile terapisi özellikle yeme bozuklukları ve bipolar bozuklukların tedavisinde tercih edilen yaklaşımlardan biridir. 
 • Psikodinamik Terapi: Psikodinamik terapi, kişilerin düşünce ve eylemlerine etki eden, bilinçaltında yatan duyguları ve motivasyonlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olan bir terapi türüdür. 
 • Sanat Terapisi: Müzik, dans, resim gibi sanat formlarını içeren, kişilerin duygularını ifade etmelerine yardımcı olabilmeyi amaçlayan bir terapi türüdür. 
 • Psikoeğitim: Kişilerin mental sağlık alanını ve psikolojik sağlığın yaşam için önemini daha iyi anlamalarını ve tedaviye yardımcı olabilecek yolları keşfetmeyi amaçlar. 

 

Terapiden Ne Beklemeliyim?

Destek almak istediğiniz konuya ve kişisel durumunuza göre terapi kısa süreli ya da uzun süreli olarak uygulanabilir. Terapist görüşmeleri genellikle haftada bir kez, elli dakika olarak gerçekleştirilir ancak kişisel ihtiyaçlara ve terapistinizin yönlendirmelerine göre görüşme araları sıklaştırılabilir ya da uzatılabilir. İlk görüşmede amaç psikoterapistin sizi tanıması ve en verimli tedavi yöntemine karar verilmesi olacaktır. 

Terapi görüşmelerinde kendinizi güvende ve anlaşılıyor hissetmeniz son derece önemlidir. Bu nedenle terapistinizi seçerken hangi özelliklerin sizi daha rahat hissettireceğine karar vermenizde fayda olacaktır.
 

Örneğin psikoterapistinizin;

 • Erkek ya da kadın olması
 • Yaşça sizden büyük ya da küçük olması 
 • Kültürel geçmişinin sizinle benzer özelliklerde olması 
 • İletişim biçiminin resmi ya da arkadaşça olması gibi sizin için önemli olan kriterleri belirlemeniz ve seçiminizi bu yönde yapmanız daha verimli olabilir.

Terapiyle amaçlanan değişimlere ulaşmak zaman alabilir. Ancak doğru yöntemlerle uygulanan psikolojik destek çalışmalarıyla yaşamla mücadele etmek için gereken yeteneklerinizi geliştirebilir, ilişkilerinizi ve kişisel problemlerinizi düzeltme yolunda büyük adımlar atabilirsiniz. Ancak doğru yöntemlerle uygulanan psikolojik destek çalışmalarıyla yaşamla mücadele etmek için gereken yeteneklerinizi geliştirebilir, ilişkilerinizi ve kişisel problemlerinizi düzeltme yolunda büyük adımlar atabilirsiniz. 

 

Terapiden En Yüksek Faydayı Almak için Nelere Dikkat Etmeliyim?
Terapinin başarılı olabilmesi için gereken en önemli noktalardan biri terapistiniz ile kurduğunuz ilişkinin verimli bir partnerlik oluşturabilmesidir. Terapi sürecinden en verimli şekilde faydalanabilmek için; 

 • Terapistinize terapiden beklentinizi açıkça söyleyin. Sizin için en önemli olan sonuçların neler olduğuna karar verin. 
 • Açık görüşlü olun. Yaşam kalitenizi artırabilecek yeni düşünce ve davranış biçimlerini denemeye istekli olun. Değişim zordur, hepimiz değişime direnç gösteririz. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için değiştirmeniz gereken süreçler karşısında korkmayın, cesur olun. 
 • İlerleme kaydedemediğinizi düşünüyorsanız bunu mutlaka psikoloğunuz ile paylaşın. 
 • Konusunda uzman bir psikolog süreci en verimli şekilde değerlendirebilmek için gereken  adımları atacaktır. Eğer kendinizi yine de rahat hissetmiyorsanız farklı bir uzman ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. 
 • Dürüst olun. Eğer resmin tamamını, açıkça anlatmazsanız terapistiniz size yardımcı olamaz. 
 • Gerçekten “iyi” değilseniz, “iyiyim” demeyin! 
 • Terapinizi eve taşıyın. Terapide görüştüğünüz konularla, terapistinizin yönlendirmeleriyle ilgili bir günlük tutmayı düşünebilirsiniz. Terapide öğrendiğiniz teknikleri günlük yaşamınızda uygulamaya çalışın. 
 • Online terapiyi deneyin. Özellikle programınızın yoğun olduğu ya da evden çıkmak istemediğiniz zamanlarda terapistiniz ile görüşmenin ve aklınıza takılanları paylaşmanın en  konforlu yolu online terapidir. Kendinizi yalnız hissetmeyin! 

Eğer siz de problemlerinizle tek başınıza savaşmaktan yorulduysanız Psikologofisi.com’da alanında uzman psikologlarımızla dilediğiniz zaman görüşebilir, en rahat terapi deneyimini yaşayabilirsiniz.

Tarih : 24.12.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi