İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Yalnızca Anne Sevgisi Görmeden Büyüyen Kız Çocuklarının Anlayabileceği 10 Şey

Yalnızca Anne Sevgisi Görmeden Büyüyen Kız Çocuklarının Anlayabileceği 10 Şey

Kız çocuklarının anneleriyle kurdukları bağ, gelişimleri ve psikolojileri için oldukça önemlidir. Çocukluk çağında duygusal ihtiyaçları karşılanmayan çocukların kişilikleri büyüdükçe etkilenir. Anneleri duygusal olarak yanında olmayan, anneden ilgi ve sevgi görmeyen ya da narsist kişilik özelliği olan anneyle büyüyen kız çocuklarının sağlıklı bir yetişkinlik dönemine ulaşmaları oldukça zordur. 

Çocukluk çağında gereken ilgiyi görmemiş kız çocuklarının yetişkin olduklarında yaşadıkları en sık ve uzun problemleri aşağıda sizler için listeledik. Bu tip problemler yaşayan kadınlar için herhangi bir psikolojik destek sağlanmadığı taktirde problemler yaşlılık dönemlerinde de devam edecektir. 
 
1. Sevgisiz büyüyen çocuklar güvensiz bağlanmayı öğrenirler.
 
Sevgi ve şefkatini göstermekten çekinmeyen annelerin çocukları anlaşıldıklarını ve desteklendiklerini hissederler. Çocukluk çağlarından itibaren başkalarıyla kurdukları ilişkilerin güçlü ve şefkatli bağlarla kurulduğuna, dünyanın keşfedilmeye açık, özünde güvenli bir yer olduğuna dair sağlam temellerle yetişirler. Ancak anneleri fiziksel ve duygusal olarak yanlarında olmayan kız çocukları ilişkilerin sahte ve güvenilmez olduğu, hiçbir şeyin garantisinin olmadığı inanışını pekiştirirler. Başkalarıyla ilişki kurmaya olan derin ihtiyaçları nedeniyle kaygılı bir bağlanma stilini benimserler ve sürekli başlarına kötü bir şey geleceği endişesini taşırlar. Güven duygusuyla yetişmiş kız çocukları ilişkilerinde yakınlık beklerken bu şekilde yetişmeyen kız çocukları ne kadar ihtiyaç duysalar da reddedilme korkuları nedeniyle gerçek ilişkiler kurmaktan hep kaçınırlar. Bu durum arkadaşlık ilişkilerinde olduğu kadar romantik ilişkilerinde de değişmez.
 
2. Anne sevgisi görmeyen çocuklar duygularını yönetmekte zorlanır.
 
Bebekler duyguları ve mimikleri tanımayı ilk annelerinden öğrenir. Annenin ses tonu ve yüz hareketleri çocuğun stresli ve rahatsız olduğu zamanlarda kendisini sakinleştirebilmesine yardımcı olur. Çocukluk çağında kız çocuğunun duyguları tanıyabilmesinde, korkularını ve negatif düşüncelerini yönetebilmesinde annenin rolü büyüktür. Anneleriyle olması gereken şefkatli ilişkiyi kuramamış kız çocukları duygularını sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi öğrenemezler; ya duygularının içinde kaybolurlar ya da hislerine tamamen duvar örerler. Her iki durumda da sağlıklı bir duygusal zeka gelişimini tamamlamakta zorlanırlar.
 
3. Sevgisiz büyüyen çocukların kendilik algıları zarar görür.
 
Kız çocukları için annelerinin yüzü kendilerinden bir parça buldukları ilk imajdır. Annelerinin kendilerine sevecen ve şefkatli bir şekilde bakan yüzlerini gören çocuklar sevildiklerini, kendileri gibi olmalarında hiçbir problem olmadığını, yeterli olduklarını öğrenirler. Anneleri tarafından göz ardı edilmiş, yeterince ilgi görmemiş ya da sürekli eleştirilmiş çocuklar ise yeterince iyi olmadıklarına, sevgiyi hak etmediklerine dair haksız bir inanç ile yetişirler.
 
4. İnsanlara güvenmekte güçlük çekerler.
 
Başkalarına güvenebilmek için öncelikle dünyanın özünde iyi bir yer olduğuna, her ne kadar zaman zaman kötü deneyimler yaşansa da insanların aslında iyi niyetli olduklarına inanmak gerekir. Ancak sevgisiz ve eleştirel bir anneyle büyüyen çocuklar ilişkilerin tutarsız ve güvenilmez olduğunu öğrenirler. Sevgisiz büyüyen çocuklarda güven sorunu tüm ilişkiler için geçerli olsa da özellikle arkadaşlık ilişkileri derinden etkilenir.
 
5. Sınırlarla sorun yaşarlar.
 
İlgili annelerle yetişen çocuklar yakın ilişkilerde bile kişisel sınırların olmasının sağlıklı olduğunu öğrenerek büyürler. Bundan mahrum olarak yetişen kız çocukları ise özgürlüklerinin tehdit edilebileceği endişesiyle yakın ilişkiler kurmaktan daima kaçınırlar ya da karşılarındaki kişinin kendi alanına olan ihtiyacını reddedilme olarak algılarlar.
 
6. Annelerinden sağlıklı ilişkiler kurmayı öğrenmeyen çocuklar yanlış arkadaşlar ve ilişkiler seçer.
 
İlişkilerimizi seçerken hepimiz bize tanıdık gelen hisleri yaratanları ararız. Sevgisiz bir ortamda yetişmiş çocuklar büyüdüklerinde de kendilerine tanıdık gelen, çocukluklarında benzer duyguları hissettiren ilişkiler ve arkadaşlıklara yöneldikleri için sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri oldukça zordur.
 
7. Sevgiden yoksun yetişen kız çocukları korku ve başarısızlıklarının kendilerini tanımlamasına izin verirler.
 
Hiçbirimiz kaybetmekten hoşlanmasak da sağlıklı bir çevrede yetişen çocuklar başarısızlıklarının kendilerini tanımlamasına izin vermezler. Ancak sevgiden yoksun yetişen kız çocukları karşılaştıkları en ufak bir reddedilme ya da başarısızlıkta bile annelerinin kendileri hakkındaki olumsuz düşüncelerinin haklı olduğunu, başarısızlığın kaderleri olduğunu düşünürler. Bu nedenle sevgisiz yetişen kız çocuklarının birçoğu yaşamlarını potansiyellerini asla kullanamadan sürdürürler.
 
8. Yalnız olduklarını düşünürler.
 
Anneliğin içgüdüsel olduğuna dair genel inanış nedeniyle annelerinden çevrelerinde gördükleri ilgiyi göremeyen çocuklar bu durumu yalnızca kendilerinin yaşadığını düşünerek derin bir utanç duyarlar. Bu utanç duygusu nedeniyle yaşadıklarını kimseye anlatmadan kendilerini korku ve yalnızlığa hapsederler.
 
9. Sevgisiz yetişen kız çocukları reddedilmeye karşı fazlasıyla hassas olurlar.
 
Anneleri tarafından değersizlik ve sevgisizlik duyguları aşılanan kız çocukları yetişkinlik dönemlerinde de aynı hisleri uyandırmasından endişe ettikleri için reddedilmekten ölesiye korkarlar ve bu tür durumlara karşı fazlasıyla hassastırlar.
 
10. İç dünyaları sürekli bir çatışma içindedir.
 
Kız çocuğunun annesinden görmesi gereken sevgi ve şefkate olan derin ihtiyacıyla büyüme çağında annesinden göremediği ilgi nedeniyle oluşan yaraları iç dünyalarında süreğen bir çatışmaya neden olur. En temel sevgi ihtiyacı ve deneyimleri arasındaki bu çelişki yetişkinlik dönemini de duygusal çöküntüler ve güvensizlikler havuzunda geçirmesine neden olur.
 
Geleceğin güçlü, öz güvenli, duygusal olarak sağlıklı kadınlarını yetiştirmenin ilk adımı ailede başlar. Psikologofisi.com olarak dünya kadınlar gününü kutlarız. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an uzman psikologlarımızla birlikte yanınızdayız!
Tarih : 27.03.2019
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem Akı Karaoğlu. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
25.08.2021
Ben, herkese güvenirim. Diyelim karsima bir erkek cikti ve bana bakti ben hemen güvenip sevmeye baslarim! Anne sevgisi görmedigim için! Hep baska kizlari kiskanirim mesela :(
Anonim Kullanıcı
23.08.2021
çocukluğumdan beri annemin beni sevmediğini biliyorum.sürekli psikilojik baskı yapardı.bana eziyet etmeyi severdi.yaptığım hiçbirşeyi beğenmezdi. çok iyi bir eğitim hayatım .başarılı bir iş hayatım oldu ancak beni sevmediğini bildiğim halde ondan hiç kopamadım. bunun da benim bir rahatsızlığım olduğunu düşünüyorum.günlerim pişmanlık içinde ve keşkelerle geçiyor.benim tek tavsiyem özellikle gençlere anneniz evet ama o kadın bir birey olarak kim ,nasıl birisi onu çözerseniz soruınun bir kısmını çözmüş olursunuz.
Anonim Kullanıcı
20.08.2021
23 yaşındaki babasını 2005te kaybeden kişiyle konuşabilsem keşke aynı şeyleri yaşıyoruz ve dertleşirdik belki.. görürsen instagram hesabım-duruallwater
Anonim Kullanıcı
19.06.2021
Çocukken ne yaşadım hatırlamıyorum ama ne yaşadıysam annem bana sevgisini beni sevdiğini bildiğim halde nasıl gösteremediyse o kadar yalnızım ailemden herhangi birine sevdiğimi söylemekten o kadar utanıyorum ki yapamıyorum onlar da yapmıyor zaten bir gün geç kalmaktan çok korkuyorum..
Anonim Kullanıcı
01.06.2021
Sevgisizliğimi yanlış yerde yanlış kişilerle kapatmaya çalışırım diye öyle korkuyorum ki... Bundan galiba hayatıma kimseyi alamayışım ,sevdiğime bile bir türlü adım atamayışım
Anonim Kullanıcı
21.05.2021
Neden annem beni sevmedi?
Anonim Kullanıcı
15.05.2021
Ben şuan 38 yaşındayım hiç sevilmedim annem beni hep eleştirip utandirdı beddua ederdi insan evladına cenazen gelir insallah deyip işe gonderirmi ?ben böyle yaşadım evde iş yapardık birgun uyuyakaldigim için döverek uyandırdı beni ölsem unutmam.Şimdi kimseyle tartişamam hemen ağlarım çok kızarım kendime ama böyleyim bı kızım var annem gibi olmak istemiyorum.Kizima bakınca içim titriyo Allah'ıma hergun şükür ediyorum.sevgiler sevilmeyen kız çocukları ❤️
Anonim Kullanıcı
12.05.2021
Ben 23 yaşındayım. Babamı 2005 yılında kaybettim. Abim var benden beş yaş büyük. Ama ne küçükken ne de şimdi hiç bir zaman bana sevgi göstermedi muhabbet etmedik abimle şimdi bi derdim olsa abime gidip anlatamam. Bana hayatı boyunca bir kez bile dokunmadı sevmiyor Gerçekten olduğum ortamda rahatsız olduğu bile oluyor. Bunun nedenini bilmiyorum ama ben babam da olmadığı için abime karşı aşırı hassasım bu o kadar kötü ki. Bir gülümsemesi için çok şey yapmışımdır. Bir kez bana kardeşim dese dünyalar benim olacaktı . Bu yaşıma kadar demediğine göre bundan sonra dese ne olur ki. Anneme gelince annem bana beddua bile eder. Sarılmak istediğimde git der. Zayıf olduğum için kilomdan dolayı sürekli kızar, çirkinsin giydiğin yakışmıyor der. Der de der yani. Ne annemden ne abimden ben sevgi görmedim babam da yok. Yani ben sevgiye hep aç büyüdüm. Allahım nolur yardım et. Benim yanımda ancak Rabbim bulunur. Bunları yazıyorken beni belki de kötü birisi olarak düşünüyorsunuzdur. Ama hiçbir kötü alışkanlığım yok. Yani derslerim çok iyi. Sürekli hediyeler alıyorum anneme abime eşine. Yani kötü düşünecekleri ben ne yaptım. Allah böyle sevgi görmeyen her kişiye yardım etsin inşallah
Anonim Kullanıcı
03.05.2021
her kadın anne olmamalı
Anonim Kullanıcı
25.04.2021
Neredeyse 30 yaşıma geldim yediğim dayaklar fiziksel ve psikolojik şiddet unutulmuyor şuanda ağlayarak uyandım bu durum ne zaman geçecek bilmiyor

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler


Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi