İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu

Herhangi bir psikolojik rahatsızlık ile başa çıkmaya çalışırken sahip olduğumuz rahatsızlığın belirtilerini ve nedenlerini anlamak genellikle zordur. Depresyon, anksiyete (kaygı bozukluğu) gibi duygu durum bozukluklarında belirtileri ve nedenleri tespit etmek nispeten kolayken, Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu gibi bir psikolojik rahatsızlıkta görülen belirtilerin bu bozukluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek oldukça zordur ve yıpratıcı bir sürece dönüşebilir.

Borderline Kişilik Bozukluğunun tespitinin zor olmasının en büyük sebeplerinden biri borderline teşhisinin resmi olarak ilk kez 1980’li yıllarda yapılmasıdır. Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk gibi psikolojik rahatsızlıkların yanında borderline kişilik bozukluğunun kısa bir geçmişe sahip olması bu alanda yapılan araştırmaların da yeni olmasına sebep olmuştur.

Borderline kişilik bozukluğunda görülen belirtiler farklı psikolojik hastalıkların belirtilerine oldukça benzediği için kişilerin yaşadıkları bu belirtileri ayırt etmeleri özellikle zor olabilir. 
 
Kişinin duygu durumunda, davranışlarında, benlik algısı ve işlevselliğinde süregelen tutarsızlıklarla kendisini gösteren borderline (sınırda) kişilik bozukluğunda görülen duygu durum değişiklikleri bipolar bozukluklarda görülen mod değişimlerinden daha sık ve hızlı olmalarıyla, benlik algısı ve işlevsellikte yaşanan tutarsızlıklar da depresyon ve anksiyetede görülen benzer belirtilerden daha uzun süreli ve şiddetli olmalarıyla ayrılır.
 
Eğer bu belirtiler size de tanıdık geliyorsa borderline kişilik bozukluğunu daha yakından tanımak için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.


1- İnsanları ‘Tamamen İyi’ ya da ‘Tamamen Kötü’ Olarak mı Görüyorsunuz?

Eğer sınırda kişilik bozukluğunuz varsa arkadaşlarınız, aileniz hatta eşiniz ile olan ilişkilerinizde bile orta yolu bulmakta ne kadar zorlandığınızı fark etmiş olmalısınız. Borderline kişilik bozukluğuna sahip bireylerin her şeyi “ya siyah ya beyaz” olarak görmeleri kişilerarası ilişkilerinde de dengesizliklere yol açabilir.
Bunun sonucu olarak da aynı gün içinde arkadaşlarınızı sevmekle onlardan nefret etmek arasında gidip gelebilirsiniz.


2- Duyguları Okumakta Sorun mu Yaşıyorsunuz?

Duygusal zekanızın yüksek olduğunu gösteren 14 işaret yazımızda da bahsettiğimiz gibi duygusal zekanın en önemli işareti hem kendi hem de çevrenizdeki kişilerin duygularını anlamlandırabilmektir.
Sınırda kişilik bozukluğundan muzdarip kişiler için duyguları anlamak ve yorumlamak çok da kolay olmayabilir. Bu nedenle çevrenizdeki kişilerden “fazla bağımlı” ya da “tamamen ilgisiz” olduğunuza dair geri dönüşler alıyor olabilirsiniz.


3- Dürtülerinizin Sizi Yönetmesine İzin mi Veriyorsunuz?

Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerin en belirgin özelliklerinden biri de aşırı derecede dürtüsel davranışlar sergilemeleridir. Kendinizi sonuçlarının farkında olmadan dikkatsizce araç kullanırken, bütçenizin çok üzerinde harcamalar yaparken, ilaçlarınızı kötüye kullanırken ya da güvenli olmayan cinsel birliktelikler yaşarken yakalıyorsanız vakit kaybetmeden bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmenizin zamanı gelmiş demektir.


4- Benlik Algınızın Eksik Olduğunu mu Hissediyorsunuz?

Sınırda kişilik bozukluğunun temel göstergelerinden biri de benlik algısının eksik oluşudur. Bunun sonucu olarak da kendinizi içten içe “boş” hissedebilir, sürekli çevrenizdeki kişilerin onayına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ya da uzun süreli olması gereken kariyer ve hayat planlarınızı göz açıp kapayana kadar değiştiriyor olabilirsiniz.
 
Bu durum kendinizi yalnız hissetmenize neden olduğu gibi birçok farklı problemi de beraberinde getirebilir.


5- Kişisel Güvenliğinizi Çok da Önemsemiyor musunuz?

Sınırda kişilik bozukluğuna sahip kişiler dürtüsel oldukları kadar kendi güvenliklerini riske atacak davranışlar da sergileyebilirler. Eğer daha önce intihara teşebbüs ettiyseniz ya da bu tür düşüncelere sahipseniz bir an bile beklemeden size en yakın sağlık kuruluşuna ya da doktorunuza başvurmanız gerekiyor demektir.
 

6- Ruh Haliniz Sürekli Değişiyor mu?

Ruh hali değişiklikleri genelde bipolar bozuklukla ilişkilendirilir ancak bipolar bozukluklarda yaşanan iniş çıkışlar haftalar hatta aylar boyunca devam eder.
 
Borderline kişilik bozukluğunda ise yaşanan bu şiddetli ruh hali değişiklikleri birkaç gün hatta birkaç saat içinde bile görülebilir.


7- Öfkenizi Kontrol Etmekte Sorun mu Yaşıyorsunuz?

Öfke kontrolü borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiler için oldukça büyük bir problemdir. Küçük şeyler karşısında bile öfkeden deliye dönüyor ve sonrasında duygularınızı kontrol altına almakta zorlanıyor olabilirsiniz.


8- Sık Sık Gerçeklikle Temasınızı mı Yitiriyorsunuz?

Aşırı derecede stresli olduğunuz zamanlarda disosiyasyon (çözülme) olarak da adlandırılan; sanki kendinize dışarıdan bakıyormuşsunuz gibi bir his yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum sanki vücudunuzdan ayrılmışsınız ve çevrenizdeki her şeyi bedeninizin dışından izliyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olabilir.
 
Kendinizi paranoid düşüncelerle çevrenizdeki insanlara çılgınca şeyler söylerken buluyor olabilirsiniz.


9- Terk Edilmekten Çok mu Korkuyorsunuz?

Ortada bunu gösteren herhangi bir işaret olmamasına rağmen çevrenizdeki kişilerin sizi terk edeceğine dair şiddetli bir korku yaşıyor olabilirsiniz. Ya da sevgilinizin mesajınıza hemen cevap vermemesi gibi ufak şeyler bile duygusal olarak darmadağın olmanıza neden olabilir. Bu tür durumlar hem siz hem de sizi seven kişiler için son derece yıpratıcı olabilir.
 
En başta da belirttiğimiz gibi borderline (sınırda) kişilik bozukluğu hem teşhis hem de tedavi süreçleri açısından son derece zor bir rahatsızlıktır. Ancak her zaman umut olduğunu; doğru tedavi ve psikolojik destek yöntemleriyle kendinizi çok daha iyi hissedebileceğinizi unutmayın.
 
Tarih : 21.06.2017
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, Bağımlılık, De... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi