İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Depresyon Hakkındaki 9 İlginç Gerçek

Depresyon Hakkındaki 9 İlginç Gerçek

Depresyon, günümüzde en yaygın ve yanlış yorumlanabilen rahatsızlıklarından biridir. Depresyondaki insanlar kendilerini üzgün, ümitsiz, stresli ve değersiz hissetmeye yatkındırlar. Sanki hayatlarının kontrolü onlardan alınmıştır ve bu üzgün ruh halinden hiç kurtulamayacaklardır.  
 
Depresyon “üzgün olma” durumundan çok daha farklı ve karmaşıktır. Depresyonun belirtileri genelde hemen fark edilebilir olsa bile böyle bir ruh durumuyla mücadele etme süreci tedavinin başarı hızını yavaşlatabilir.
 
Günümüzde yanlış anlaşılmaya en çok müsait olan rahatsızlıklarından biri olan depresyonu anlamamızı kolaylaştıracak 9 ipucunu sizler için derledik:
 

1. Belirli Bir Amacın Olmayışı

Depresyonda olan kişiler genelde umursamaz olurlar ve kendilerini içinde bulundukları durumdan soyutlamaya meyillidirler. Yaşadıkları şeyler hep aynıymış gibi gelir ve bu yüzden ilgisizlik vardır. Depresyonda olan kişiler mutlu olmak istediğini söylüyor olsa bile bu amaca ulaşmak için gereken adımları atmakta pek de istekli olmazlar. Oysa depresyonda olmayanlar amaçlarına ulaşma konusunda istekli ve net olurlar.
 

2. Zihinsel Karmaşa

Depresyonun en yaygın belirtilerinden birisi düşünce sisteminde yaşanan karmaşadır. Depresyondaki bir kişinin zihni bitmek bilmeyen olumsuz düşüncelerle doludur ve ne yazık ki bu düşünceleri basit telkinlerle zihinden uzaklaştırmak çok kolay değildir. Zihindeki bu bitmek tükenmek bilmeyen karmaşayı düzenleyebilmek için meditasyon, yoga, mindfulness egzersizleri gibi yöntemler ya da psikoloğunuz ile kısa bir terapi seansı tercih edilebilir.
 

3. Depresyon Hafızayı Zayıflatır

Depresyonun en az bilinen belirtilerinden biri de hafıza üzerindeki olumsuz etkisidir. Son yıllarda yapılan birçok araştırma depresyonun bildirimsel bellekte sorunlar yarattığını, depresyondaki kişilerin isim, yer gibi özel adları hatırlamakta sorunlar yaşadığını gösteriyor.
 

4. Güzel Anıları Hatırlamakta Güçlük

Depresyonun hafıza üzerindeki olumsuz etkileri ve kötümser düşünceler depresyondaki kişilerin güzel anıları hatırlamakta güçlük yaşamasına neden olur. Bu durumla başa çıkabilmek için en iyi yöntemlerden biri bilişsel bir "hatıralar dükkanı" yaratmak ve zor zamanlarda güzel anılar için zihnimizdeki bu hayali mağazayı ziyaret etmek olabilir. Ne de olsa her şey hayal etmekle başlar.
 

5. Depresif Gerçeklik

Araştırmalar, depresyondaki bireylerin yaşama dair algılarının çok daha gerçekçi olduğunu gösteriyor. 2012 yılında Moore & Fresco tarafından gerçekleştirilen bir araştırma depresyonda olmayan kişilerin kendi performanslarını olduğundan daha başarılı olarak değerlendirme eğiliminde olduklarını ve gelecekte karşılaşacakları durumlarla kapasitelerinin çok daha üzerinde bir başarı gösterebileceklerine inandıklarını gösteriyor. Yani bir anlamda depresyondaki kişilerin daha gerçekçi olduklarını söyleyebiliriz.
 

6. Zaman Algısının Hatasızlığı

Depresyonun nadir pozitif etkilerinden biri de zaman algısında yarattığı iyileşmedir. Son dönemde yapılan birçok araştırma depresyondaki bireylerin zamana dair algılarının depresyonda olmayan kişilere oranla çok daha keskin ve doğru olduğunu ortaya koyuyor.
 
Bu durumun depresyondaki bireylerin dış uyaranlardan çok içinde bulundukları zamana odaklanmalarından kaynaklandığını belirten araştırmacılar depresif bireylerin zamanın yavaş geçmesiyle ilgili şikayetlerinin de altında yatan nedenin bu olabileceğini belirtiyorlar.
 

7. Spor Depresyonu Tedavi Ediyor

Egzersizin metabolizmamızı çalıştırarak kısa dönemde kendimizi iyi hissetmemizi sağladığını biliyoruz, peki fiziksel egzersizler gerçekten uzun vadede depresyonu tedavi ediyor mu?
 
Son yıllarda yapılan uzun soluklu araştırmalar egzersiz faaliyetlerinin yalnızca kısa vadeli değil, gelecekte karşılaşılabilecek durumlara karşı da psikolojimizi koruduğunu gösteriyor.
 

8. Acı Eşiğinin Düşmesi

Her ne kadar yaraya tuz basmak gibi olsa da araştırmalar depresyon belirtileri gösteren bireylerin acı eşiklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre depresyondaki kişiler negatif düşüncelere daldıklarında ya da hüzünlendiklerinde algı mekanizmalarının acıyı daha duygusal olarak ele aldığını, bu nedenle acıya karşı daha duyarlı olduklarını gösteriyor.
 

9. Düşünce Tarzı

Genellikle depresyonun; yaşanan büyük, acı verici olayların sonucu olduğunu düşünürüz. Bu düşünce çoğunlukla doğru olsa da depresyon aslında bu tür olaylara ya da günlük sayılabilecek stres tetikleyicilerine karşı verdiğimiz düşünsel tepkilerle ilgilidir. Çevresel ve genetik faktörlerin yanında karşılaştığımız durumlara bakış açımız aslında depresyonda olmak ile olmamak arasındaki en büyük farkı oluşturuyor. Olaylara pozitif yaklaşmayı bir alışkanlık haline getirmek depresyona karşı en iyi silahlarımızdan biri olabilir.
 
Eğer depresyon hakkında daha detaylı bilgi almak ve tedavisinden belirtilerine kadar depresyon hakkındaki her şeyi öğrenmek isterseniz "Depresyon" adlı yazımızı okumanızı öneririz.
 
Unutmayın: Kendinizi depresyonda ya da psikolojik bir rahatsızlığın eşiğinde hissediyorsanız psikologofisi.com'da her zaman görüşebileceğiniz online psikologlar size destek olabilirler. 
Tarih : 15.10.2016
Yazar :

Psikolog

Şebnem Akı Karaoğlu

Merhaba, ben Uzman Psikolog Şebnem AKI KARAOĞLU. Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, İmge Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi uygulamaktayım. Bipolar Bozukluk, Borderline Kişilik Bozukluğu, Çocuk ve Ergen Danışmanlığı, Yas Psikolojisi, OKB, Anksiyete, B... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları

Anonim Kullanıcı
13.01.2021
Çok bilgilendim.Teşekkür ederim.

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi