DEPRESYON HAKKINDAKİ 9 İLGİNÇ GERÇEK

DEPRESYON HAKKINDAKİ 9 İLGİNÇ GERÇEK
Depresyon, çağımızın en yaygın ve yanlış anlaşılan rahatsızlıklarınızdan biridir. Depresyondaki kişiler genellikle kendilerini ümitsiz, değersiz, içinde bulundukları durumdan hiçbir zaman kurtulamayacakmış, hayatlarının kontrolü ellerinden tamamen alınmış gibi hissederler.

Aslında depresyon “üzgün olma" halinden çok daha karmaşık bir durumdur. Depresyonun belirtilerini fark etmek çok zor olmasa da böyle bir ruh durumu içerisinde yaşıyor olmak ve başarılı bir depresyon tedavisi sürecine ulaşmak düşündüğümüz kadar kolay olamayabilir.

İşte çağımızın en yanlış anlaşılmaya müsait rahatsızlığı olan depresyonu çok daha iyi anlamamızı sağlayacak 9 ipucu;

1. Belirli Bir Amacın Olmayışı


Depresyondaki kişiler kendilerini içinde bulundukları durumdan soyutlamaya, genel bir umursamazlık haline yatkındırlar. Sanki yaşadıkları her şey aynıymış, onları ilgilendirmiyormuş gibi bir ruh hali içerisindedirler. Örneğin depresyondaki bir kişi kendisine mutlu olmak istediğini söyleyebilir ancak bu amaca ulaşmak için gereken adımları atmak konusunda isteksizdir. Depresyonda olmayan kişiler ise amaçları ve bu amaçlara ulaşabilmelerini sağlayacak eylemler konusunda çok daha netlerdir. Soyutlanmış genellemelerdense net hedefler başarılmaya çok daha yatkındır.

2. Zihinsel Karmaşa


Depresyonun en yaygın belirtilerinden birisi düşünce sisteminde yaşanan karmaşadır. Depresyondaki bir kişinin zihni bitmek bilmeyen olumsuz düşüncelerle doludur ve ne yazık ki bu düşünceleri basit telkinlerle zihinden uzaklaştırmak çok kolay değildir. Zihindeki bu bitmek tükenmek bilmeyen karmaşayı düzenleyebilmek için meditasyon, yoga, mindfulness egzersizleri gibi yöntemler ya da psikoloğunuz ile kısa bir terapi seansı tercih edilebilir.

3. Depresyon Hafızayı Zayıflatır


Depresyonun en az bilinen belirtilerinden biri de hafıza üzerindeki olumsuz etkisidir. Son yıllarda yapılan birçok araştırma depresyonun bildirimsel bellekte sorunlar yarattığını, depresyondaki kişilerin isim, yer gibi özel adları hatırlamakta sorunlar yaşadığını gösteriyor.

4. Güzel Anıları Hatırlamakta Güçlük


Depresyonun hafıza üzerindeki olumsuz etkileri ve kötümser düşünceler depresyondaki kişilerin güzel anıları hatırlamakta güçlük yaşamasına neden olur. Bu durumla başa çıkabilmek için en iyi yöntemlerden biri bilişsel bir "hatıralar dükkanı" yaratmak ve zor zamanlarda güzel anılar için zihnimizdeki bu hayali mağazayı ziyaret etmek olabilir. Ne de olsa her şey hayal etmekle başlar.

5. Depresif Gerçeklik


Araştırmalar, depresyondaki bireylerin yaşama dair algılarının çok daha gerçekçi olduğunu gösteriyor. 2012 yılında Moore & Fresco tarafından gerçekleştirilen bir araştırma depresyonda olmayan kişilerin kendi performanslarını olduğundan daha başarılı olarak değerlendirme eğiliminde olduklarını ve gelecekte karşılaşacakları durumlarla kapasitelerinin çok daha üzerinde bir başarı gösterebileceklerine inandıklarını gösteriyor. Yani bir anlamda depresyondaki kişilerin daha gerçekçi olduklarını söyleyebiliriz.

6. Zaman Algısının Hatasızlığı


Depresyonun nadir pozitif etkilerinden biri de zaman algısında yarattığı iyileşmedir. Son dönemde yapılan birçok araştırma depresyondaki bireylerin zamana dair algılarının depresyonda olmayan kişilere oranla çok daha keskin ve doğru olduğunu ortaya koyuyor.

Bu durumun depresyondaki bireylerin dış uyaranlardan çok içinde bulundukları zamana odaklanmalarından kaynaklandığını belirten araştırmacılar depresif bireylerin zamanın yavaş geçmesiyle ilgili şikayetlerinin de altında yatan nedenin bu olabileceğini belirtiyorlar.

7. Spor Depresyonu Tedavi Ediyor


Egzersizin metabolizmamızı çalıştırarak kısa dönemde kendimizi iyi hissetmemizi sağladığını biliyoruz, peki fiziksel egzersizler gerçekten uzun vadede depresyonu tedavi ediyor mu?

Son yıllarda yapılan uzun soluklu araştırmalar egzersiz faaliyetlerinin yalnızca kısa vadeli değil, gelecekte karşılaşılabilecek durumlara karşı da psikolojimizi koruduğunu gösteriyor.

8. Acı Eşiğinin Düşmesi


Her ne kadar yaraya tuz basmak gibi olsa da araştırmalar depresyon belirtileri gösteren bireylerin acı eşiklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre depresyondaki kişiler negatif düşüncelere daldıklarında ya da hüzünlendiklerinde algı mekanizmalarının acıyı daha duygusal olarak ele aldığını, bu nedenle acıya karşı daha duyarlı olduklarını gösteriyor.

9. Düşünce Tarzı


Genellikle depresyonun; yaşanan büyük, acı verici olayların sonucu olduğunu düşünürüz. Bu düşünce çoğunlukla doğru olsa da depresyon aslında bu tür olaylara ya da günlük sayılabilecek stres tetikleyicilerine karşı verdiğimiz düşünsel tepkilerle ilgilidir. Çevresel ve genetik faktörlerin yanında karşılaştığımız durumlara bakış açımız aslında depresyonda olmak ile olmamak arasındaki en büyük farkı oluşturuyor. Olaylara pozitif yaklaşmayı bir alışkanlık haline getirmek depresyona karşı en iyi silahlarımızdan biri olabilir.

Eğer depresyon hakkında daha detaylı bilgi almak ve tedavisinden belirtilerine kadar depresyon hakkındaki her şeyi öğrenmek isterseniz "Depresyon" adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Unutmayın: Kendinizi depresyonda ya da psikolojik bir rahatsızlığın eşiğinde hissediyorsanız psikologofisi.com'da her zaman görüşebileceğiniz online psikologlar size destek olabilirler. 

Her ne yaşıyorsanız birlikte üstesinden gelebiliriz.

Evinizin rahatlığında online terapi imkanıyla daha mutlu bir hayata şimdi adım atın.

PSİKOLOGLA KONUŞ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen online psikolojik danışmanlık platformuyuz!

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.