İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Güçlü İlişki İçin: İlişkinizde Bunları Yapmayın

Güçlü İlişki İçin: İlişkinizde Bunları Yapmayın

Romantik ilişkilerin doğası sandığımızdan daha karmaşıktır. İlişkide yaşanan problemlerle etkili başa çıkma yöntemleri geliştirmek, olumlu iletişim kurmak herkesin istediği bir şeydir ancak bunun kolayca gerçekleşmesini bekler. Çatışma her ilişkide kaçınılmazdır. İlişki sistemi içerisinde yaşanan kızgınlık ve çatışmaların en büyük nedenlerinden biri iletişim eksikliğidir. Şunu bilmeliyiz ki olumlu ilişkinin anahtarı etkili iletişimden geçiyor. İletişimi sağlıklı bir şekilde kurabilen çiftler daha güvenli, huzurlu ve rahat bir ilişki sürdürebiliyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar?
 
Sağlıklı ilişkilerde de sorunlar kaçınılmaz ancak mutlu çiftler birbirlerine karşı daha yakın ve yapıcı bir tutum sergiliyorlar. Sizi rahatsız eden durum ve olayları paylaşmalısınız, bunun üzerine tartışmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü iletişim eksikliği ve ilgisizlik kişiler arasında mesafeye sebep olur. Ancak bu tartışmanın yapıcı ve problemleri çözmeye yönelik olması önemli bir noktadır. Şunu bilmeliyiz ki kişilerin birbirine karşı tutumu ve diyalogları da bu sürecin bir parçasıdır. Karşınızdaki kişiyi dinlemek, anlamaya çalışmak bahsedilen sürecin sağlıklı geçmesini sağlar.
 
Tartışma içerisinde kişiyi küçük düşüren sözel veya sözel olmayan davranışlar dalga geçilen, hor görülen kişinin yaşanan problemle ilgili konuşmasını ve çözüm aramasını zorlaştırır. Çiftler, sağlıklı bir ilişki için “aşağılama” dan kaçınmalı, yapılan araştırmalar da mutlu çiftlerin bu davranışı sergilemediğini gösteriyor. Bir diğer sağlıksız davranış, karşıdaki kişiyi suçlayarak aslında bazı zamanlar kişinin kendi haklılığını ortaya çıkarmak adına başvurduğu yoldur. Geçmişteki hataları tekrar önüne sunulan taraf doğal olarak kendini savunmaya başlayacaktır. Geçmişte yapılan hataların tekrar dile getirilmesi kişide öfke, suçluluk gibi olumsuz duyguları tetikler. Böyle bir durumda geçmişe dönülür ve var olan problemi çözmek imkansız hale gelir.
 
Çiftler arasındaki duygusal ve fiziksel etkileşimin kuvvetli olması ilişkinin kalitesini arttırır. Yaşanılan duyguları paylaşmak ve bunu kendiliğinden gerçekleştirebilmek ilişkinizde ortaklığı güçlendirir. İlişkide en önemli yordayıcılardan biri de, çiftlerin arasındaki bağ ve dostluktur, iyi arkadaş olan çiftler yaşanan tartışmalar ve duygusal yaraların üstesinden gelebiliyor. Çünkü ilişkilerine dair olumlu duyguları, olumsuz duygularından çok daha baskın ve birbirlerini iyi tanıyorlar.
 
Sağlıklı ve mutlu giden bir ilişki hayat kalitenizi arttırabilirken zor bir ilişki duygusal ve fiziksel stres yaşamanıza sebep olur, hayatınızın birçok alanını olumsuz yönde etkileyebilir. Her insan hata yapıyor, ilişkilerinde problem yaşıyor ancak ilişkisini sağlıklı bir şekilde sürdürebilen çiftler yapılan bu hataları daha etkili bir şekilde onarabiliyorlar ve yaşadıkları olumsuz deneyimleri tamir edebiliyorlar. Bu becerileri geliştirebilmek, ilişki içerisinde olup, sürdürebilmek için ise çaba, sorumluluk ve farkındalık gerekiyor.
 
İlişkinizde yaşadığınız sorunlarla ilgili yardım almak, farkındalık kazanmak adına bir uzmandan destek almak isterseniz her an psikologofisi.com platformumuzndan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
Tarih : 13.06.2019
Yazar :

Psikolog

Eren Artun Ergül

Merhabalar ben Psikolog Eren Artun ERGÜL. Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum. 10 yıllık mesleki tecrübem ve aldığım çeşitli psikoterapi eğitimleri ile zor günler yaşadığınız bu süreçte sizlere destek olmak istiyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi çerçevesinde, gerekli durumlarda... Devamını Oku

Kullanıcı Yorumları


Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


Son Eklenen Makaleler

instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi