İletişim: [email protected]
logo
psikologofisi.com destek
psikologofisi.com

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bazen yeterince takdir görmediğiniz duygusuna kapılır mısınız?

Kendinizi çok mu beğenirsiniz?

Kendi gereksinim ve duygularınız başkalarınkinden önce mi gelir?

Başkalarının gereksinim ve duyguları var mıdır ki?

Evrendeki en önemli kişi siz misiniz?

Öncelikle herkesin belli ölçüde narsizm belirtileri gösterebileceğini belirtelim. Tam anlamıyla narsistik kişilik bozukluğundan söz edebilmek için, bu kişilerin aşırı bencillik ve egomani sergilemesi gerekir. Konuşmalarına sürekli "ben" diye başlarlar, kendileri dünyanın en zeki, en güzel, en yakışıklılarıdır. Her şeyde en iyidirler. Başkalarını kendi çıkarları için kullanırlar ve ahlak anlayışları işlerine geldiği gibi değişir. 

Narsist miyim?

Narsistik kişilik bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, yoktur. Gerçek narsistler kendilerinde bir sorun olduğunu kabul etmezler. Öte yandan, olmadığını düşünüyorsanız, sizde makul düzeyde olma olasılığı yüksek :) 

Narsistik kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Aslında soru şu olmalı, narsist biriyle nasıl baş edebilirim? Çünkü bu durumdan muzdarip olanlar aslında narsistin kendinden çok etrafındakiler. Narsistik kişilik bozukluğunun kökü muhtemelen bebekliğe uzandığı için tedavi konusunda yapılabilecek fazla bir şey yok. Narsist bir kişiyi kişisel kusurlarını kabul etmeye ikna etmek olanaksız. 

Sizin de etrafınıza böyle zor bir karakter varsa ve onunla baş etmeniz gerekiyorsa en kısa zamanda bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim. Benden veya başka bir uzman arkadaşımdan online terapi almak isterseniz bize psikologofisi.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim :) 

Kaynak: Ruh sağlığından şüphe edenlerin el kitabı, Dennis Diclaudio, NTV yayınları. 

Tarih : 14.12.2019
Yazar :

Psikolog

Artun Ergül

2011 Ege Üniversitesi mezunuyum. 9 yıllık klinik tecrübem bulunmaktadır. OKB, Panik Atak, Depresyon, Şema Terapi, BDT, Eklektik Yaklaşım, Bağımlılık, Borderline, Bipolar, Aile-Çift Terapisi, Çocuk-Ergen, Cinsel Terapi, DEHB, Lgbtiq+, Kişilik Testi

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları

Bu sayfada yer alan yorumlar, ilgili uzmanın doğrudan veya dolaylı talebi ve/veya ricası olmaksızın, ilgili kişi tarafından bağımsız olarak yazılmaktadır. Psikologofisi.com'un temel amacı psikoloji alanında halkın bilinçlenmesini sağlamaktır. Psikologofisi.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.


instagram desktop
instagram mobile

Bir dakikada
psikoloğa bağlanın

psikologofisi